Jump to content
donpetru

UPGRADE WEBSITE catre IPB4

Recommended Posts

ola_nicolas, eroarea "Pagina solicitata nu exista" se afiseaza din cauza ca google inca mai pastreaza adresele web (URL-urile) vechi si la cautare le serveste pe acestea. Aceste adrese vor fi reindexate de motorul de cautare google dar acest proces de regula ia cateva luni pana se propaga la toate terminalele de acces internet. Deci, mai aveti rabdare.

Pringles, ganditi-va ca webhosting-ul acestui website este tinut de aceste reclame si nu numai asta. Daca intr-un viitor apropiat ar fi dispus fiecare utilizator sa plateasca un abonament de acces TEHNIUM AZI - lucru aproape imposibil acum, ca deh, suntem romani si ne place sa avem mult continut moaca - trebuie sa recunoastem asta, nu ca ar fi valabila tuturor - poate ca de abia atunci se poate renunta la reclame! Totusi, comparativ cu alte site-uri web eu am pozitionat reclamele de un anume tip care sa nu deranjeze utilizatorul, asa cum se intampla spre exemplu pe alte site-uri web unde apar "zeci de mii" de reclame, unele interstitiale, astfel incat la un moment dat si mie imi vine sa renunt sa accesez acele site-uri. Totusi, www.tehnium-azi.ro nu intra intr-o asemenea categorie. Asa ca, daca sustineti cauza tehnium azi si munca benevola a multor utilizatori de aici, nu numai a mea, veti permite accesarea site-ului cu reclame si poate veti promova asta. Sper!

• Like 1

Incepand cu aceasta zi toate conturile de utilizatori care se vor deschide si care in maxim 30 de zile nu inregistreaza postari in forumul / site-ul tehnium azi vor fi automat sterse de sistem dupa cele 30 de zile de inactivitate.

Nu stiu daca e buna optiunea asta cu stergerea conturilor de utilizatori - e buna in cazul conturilor SPAM !!! Poate era mai bine ca grupul Members sa aiba o limita de postari mai mica si intre grupurile: "Members" si "Tehnium-Azi" sa fie creeat alt grup de utilizatori. Spre exemplu, un nou utilizator intra automat dupa validarea contului in grupul Members si cand face 5 postari va fi mutat automat in noul grup creeat. Cat timp se afla in grupul Members nu are dreptul sa posteze, nu are voi sa descarce fisiere etc. etc. Ma gandesc la asta din cauza ca poate utilizatori care nu stiu sa scrie un mesaj corect sii ii intereseaa doar PDF-urile.

Eu inca sunt la inceput studiez  nu vad ce as putea posta pt ca dvs sunteti avansati  mi ati mai sters contu odata, oricum daca il mai stergeti nu mai ma intorc  si asa de cd ati schimbat se incarca forumul foarte greu trebuie 5 minute sa se incarce o pagina

Acum 7 minute, bbu2005 a spus:

Eu inca sunt la inceput studiez  nu vad ce as putea posta pt ca dvs sunteti avansati  mi ati mai sters contu odata, oricum daca il mai stergeti nu mai ma intorc  si asa de cd ati schimbat se incarca forumul foarte greu trebuie 5 minute sa se incarce o pagina

La mine site-ul se incarca rapid... in 3..5 secunde. Depinde ce conexiune ai la net si ce configuratie PC. La servici am o configuratie PC din 2009 cu un dual core si 4 GB RAM ddr2 care se misca greoi, dar nu se compara cu i3 generatia a 7 cu DDR4 pe care il am acasa si care imi acceseaza paginile de net super rapid.

Edited by elco

Acum 20 minute, elco a spus:

La mine site-ul se incarca rapid... in 3..5 secunde. Depinde ce conexiune ai la net si ce configuratie PC. La servici am o configuratie PC din 2009 cu un dual core si 4 GB RAM ddr2 care se misca greoi, dar nu se compara cu i3 generatia a 7 cu DDR4 pe care il am acasa si care imi acceseaza paginile de net super rapid.

Am internet de la digi  300  procesor i5 

1. Daca ai i5 generatia 1 e nasol.

2. Verifica setari-le firewall-ului sau a antivirus-ului. Nu are cum sa se incarce site-ul asa greu la tine ca si eu am abonament de la digi tot de 300 si merge super rapid. Sigur tu ai vreun soft, eventual un setup de antivirus cu firewall aiurea !!! 

Acum 8 minute, elco a spus:

1. Daca ai i5 generatia 1 e nasol.

2. Verifica setari-le firewall-ului sau a antivirus-ului. Nu are cum sa se incarce site-ul asa greu la tine ca si eu am abonament de la digi tot de 300 si merge super rapid. Sigur tu ai vreun soft, eventual un setup de antivirus cu firewall aiurea !!! 

O sa pun un alt windows cd am timp insa ce e interesant aseara am cautat pe google  robinet de apa calda instant si acum mi plina pagina cu robineti de apa calda

de aia se incarca greu alte pagini se incarca instant

prog, momentan setarile raman asa cum sunt acum. Voi vedea pe parcurs daca este oportun deschiderea unul alt grup de utilizatori si daca se merita modificarea criteriilor de acces in grupuri, cat si permisiunile fiecarui grup in parte. Totusi, este un non-sens in exprimarea ta, citez:

La 20.12.2018 la 0:13, prog a spus:

Members si cand face 5 postari va fi mutat automat in noul grup creeat. Cat timp se afla in grupul Members nu are dreptul sa posteze, nu are voi sa descarce fisiere etc. etc.

Daca nu are dreptul sa posteze, cum poate sa faca 5 postari ??? Ia gandeste-te !

bbu2005, conturile vechi cu 0 postari au fost sterse din cauza ca nu aveau activitate in website iar prin masura mentionata cu o postare de a mea in urma vreau sa stimulez si mai mult utilizatori sa posteze propriile realizari (in acest sens sunt grupuri de facebook unde se face asta, de ce sa nu se faca si pe tehnium-azi.ro ?). Adica pe facebook postam ca poate suntem mai comozi iar pe tehnium-azi.ro nu! Dar pe deoparte ne place sa culegem roadele "livezii tehnium-azi.ro" (sper sa-mi intelegeti metafora)!

Nu neg faptul ca metoda de stergere a conturilor de utilizator nu este una perfecta ! Poate ca ar fi mai bine sa implementez o regula de genul: dai si descarci. Adica, ai deschis un topic poti sa deschizi un fisier s.a.m.d. Da, este si asta o idee dar poate nu foarte primitoare!

Hai sa vedem realitatea. Internetul este plin de documentatie de toate felurile. Atunci cand cineva se inscrie in randul membrilor unui forum, o face cel mai adesea pentru ca a intalnit pe acel forum unul sau mai multe fisiere, pe care nu le poate descarca decat daca are calitatea de membru. Asa am ajuns si eu membru al forumului Electronistilor, sau al forumului (portalului) Tehnium Azi. Singurul motiv care ma face sa am activitate, este faptul ca vad adesea nestiinta si / sau lipsa crasa de informare la cei care incearca sa ii formeze pe altii, considerati incepatori. Dupa parerea mea, membrii fara activitate ar trebui sa ne fie indiferenti. Ei pot intr-un anumit context sa devina activi. Totul este sa gaseasca teren fertil pentru domeniul in care activeaza, sau ii intereseaza pe ei. Oricum, sub o forma sau alta, cei care au gasit aici documentatie interesanta se vor reinscrie, cu sau fara activitate. Asadar, donpetru va trebui sa stea tot timpul cu "matura" in mana pentru a face periodic asemenea curatenie. Stergerea automata nu este totdeauna o solutie eficienta. Aceasta curatenie automata, poate fi usor pacalita de un membru interesat. Spre exemplu, se reinscrie si face o postare, pe care apoi o sterge in intervalul de o ora pe care il are la dispozitie, sau pur si simplu intervine in discutii doar postand emoticoane.

Dimpotriva, privind lucrurile dintr-o alta perspectiva, eu cred ca am facut prea multe cereri de a activa pe anumite saituri, sau retele de socializare - cum ar fi spre exemplu reteaua facebook. As vrea sa ma retrag de pe unele dintre aceste retele, dar nu stiu prea bine care este modalitatea concreta de a o face. De regula interesul unor asemenea retele este de a avea cat mai multi membri, indiferent cat de activi sunt, deoarece sponsorii vor cauta sa isi posteze reclamele in masura in care vad ca numarul acestor membri este foarte mare. Inscriindu-ma pe facebook am sperat ca voi putea intra in corespondenta cu unii membrii, pe care ii cunosteam personal. Constat acuma ca odata cu desfiintarea messengerului, acest lucru nu se mai poate face. E-mailul este un mijloc de comunicare mai putin utilizat de marea majoritate. Asadar legatura personala intre doi membri ai facebook-ului nu prea mai este posibila. Alte motive de a figura ca membru nu am. De aceea, as vrea sa-mi desfiintez contul de membru facebook, sau de membru likedin, etc. La un moment dat eram asaltat pur si simplu cu mesaje pe E-mail de la best-jobs. Am incercat fara succes sa intrerup contul. Norocul meu a fost ca implinind o anumita varsta, cineva (probabil un administrator de pe acea retea) a observat ca la aceasta varsta, nimeni nu mai este interesat in mod real de serviciile unei asemenea retele si a hotarat sa intrerupa acele mesaje agasante.

Edited by ola_nicolas

Acum 17 ore, donpetru a spus:

prog, [...] Daca nu are dreptul sa posteze, cum poate sa faca 5 postari ??? Ia gandeste-te !

Da, ai dreptate. Dar cred ca ai inteles ce vroiam sa punctez.

Acum 15 ore, ola_nicolas a spus:

Hai sa vedem realitatea. Internetul este plin de documentatie de toate felurile. Atunci cand cineva se inscrie in randul membrilor unui forum, o face cel mai adesea pentru ca a intalnit pe acel forum unul sau mai multe fisiere, pe care nu le poate descarca decat daca are calitatea de membru. Asa am ajuns si eu membru al forumului Electronistilor, sau al forumului (portalului) Tehnium Azi. Singurul motiv care ma face sa am activitate, este faptul ca vad adesea nestiinta si / sau lipsa crasa de informare la cei care incearca sa ii formeze pe altii, considerati incepatori. Dupa parerea mea, membrii fara activitate ar trebui sa ne fie indiferenti. Ei pot intr-un anumit context sa devina activi. Totul este sa gaseasca teren fertil pentru domeniul in care activeaza, sau ii intereseaza pe ei. Oricum, sub o forma sau alta, cei care au gasit aici documentatie interesanta se vor reinscrie, cu sau fara activitate. Asadar, donpetru va trebui sa stea tot timpul cu "matura" in mana pentru a face periodic asemenea curatenie. Stergerea automata nu este totdeauna o solutie eficienta. Aceasta curatenie automata, poate fi usor pacalita de un membru interesat. Spre exemplu, se reinscrie si face o postare, pe care apoi o sterge in intervalul de o ora pe care il are la dispozitie, sau pur si simplu intervine in discutii doar postand emoticoane.

Dimpotriva, privind lucrurile dintr-o alta perspectiva, eu cred ca am facut prea multe cereri de a activa pe anumite saituri, sau retele de socializare - cum ar fi spre exemplu reteaua facebook. As vrea sa ma retrag de pe unele dintre aceste retele, dar nu stiu prea bine care este modalitatea concreta de a o face. De regula interesul unor asemenea retele este de a avea cat mai multi membri, indiferent cat de activi sunt, deoarece sponsorii vor cauta sa isi posteze reclamele in masura in care vad ca numarul acestor membri este foarte mare. Inscriindu-ma pe facebook am sperat ca voi putea intra in corespondenta cu unii membrii, pe care ii cunosteam personal. Constat acuma ca odata cu desfiintarea messengerului, acest lucru nu se mai poate face. E-mailul este un mijloc de comunicare mai putin utilizat de marea majoritate. Asadar legatura personala intre doi membri ai facebook-ului nu prea mai este posibila. Alte motive de a figura ca membru nu am. De aceea, as vrea sa-mi desfiintez contul de membru facebook, sau de membru likedin, etc. La un moment dat eram asaltat pur si simplu cu mesaje pe E-mail de la best-jobs. Am incercat fara succes sa intrerup contul. Norocul meu a fost ca implinind o anumita varsta, cineva (probabil un administrator de pe acea retea) a observat ca la aceasta varsta, nimeni nu mai este interesat in mod real de serviciile unei asemenea retele si a hotarat sa intrerupa acele mesaje agasante.

Toti oameni cauta pe net informatie. Cine intra pe site-uri ca: tehnium-azi, forumul electronistilor, forum.softpedia/electronica etc (chiar grupuri de facebook), intra pentru ca:

1. au nevoie de niste materiale teoretice ca sa-si intocmeasca un referat - am auzit la un amic care e profesor la liceu dar si la un fost coleg sef de lucrari la facultate, ca au vazut referate prezentate de elevi / studenti, continut copy-paste de pe site-ul TEHNIUM AZI. Stiti ce e mai grav in chestiunea asta, pe langa copy-paste-ul in sine, ca aia vroiau sa treaca clasa, nu inteleg nimic din ce au copiat si noi ne batem capul cu articole in peste 70...80% degeaba. De asta si eu candva, am avut intentia sa postez un articol dar am abandonat ideea. Asta nu inseamna ca restul colegilor de forum trebuie sa faca la fel!.

2. au nevoie de un sfat sa depaneze sau sa construiasca un produs. Aici avem doua categorii, cei care mai au habar sa depaneze un produs avand un minim de scule si cei care nu-si permit si nici nu inteleg cum se depaneaza unul. Ultimii mentionati posteaza in forumuri ca nu au 50lei sa dea cuiva sa le repare produsul dar isi imagineaza - prin absurd - ca ar putea sa faca asta fara un banal aparat de masura care in foarte multe cazuri costa mai mult de 50lei.

3. vor sa ajute cu o informatie alti utilizatori. De aici este categoria mentionata de ola_nicolas, a celor care vor sa ajute cu informatie.

In ultima perioada, site-urile de socializare sunt mai comode, deoarece grupurile creeate acolo de diverse persoane nu au reguli asa de bine definite ca cele dintr-un forum. Lucru asta ii incanta pe uni dar pe de alta parte faptul ca comentariile nu sunt triate, de foarte multe ori se intampla sa vedem o problema cu peste 100 de comentarii unde daca 2 - 3 spun adevarul 100%. Ceea ce nu sesizeaza autorul acelor "postari problema" de pe facebook e tocmai informatia corecta. Si astfel facebook a devenit un fel de fiasco unde nu ai incertitudinea informatiilor postate. Forumurile de profil, au comentarii punctuale / profesionale, nu se accepta sa bati campii ca pe facebook, ca trebuie sa recunoastem pe facebook sunt o gramada de asazisi electricieni / electronisti care le place sa bata campii, unii dintre ei din ce am observat eu au activat pe anumite forumuri tehnice dar din cauza ca acolo postarile lor au fost de foarte multe ori combatute cu tot felul de afirmatii, s-au refugiat pe facebook.

Deci, facebook-ul a devenit un mediu cu informatii tehnice in mare parte incerte. Plus, ca acolo, din ce spunea si admin-ul tehnium azi, informatia de pe facebook nu este indexata de google. Deci, postarile de acolo, sunt interesante azi, dar daca vrei sa le cauti trebuie sa fi membru a unui grup facebook iar cautarea este de foarte multe ori destul de anevoioasa. Acum, spre exemplu au aparut o gramada de grupuri facebook despre electronica, unele dispar in timp deci la un moment dat daca vrei sa cauti ceva nu mai stii in ce grup s-a postat. Iar daca cine a deschis grupul peste ani dispare (ca nu traim o vesnicie), informatiile nu mai sunt utile nimanui. Acest lucru nu se poate spune despre continutul din site-uri gen Tehnium Azi, mai ales daca in viitor site-ul va fi preluat de alte persoane din viitoare generatii. Pe viitor ar putea reprezenta un continut tehnic util multor romani. Asta lumea nu sesizeaza si din cauza ca individualismul a fost promovat la rang de cinste in Romania, si de asta suntem unde suntem.

Edited by prog
  • Like 1

Eu am avut nevoie de niste scheme, pe care nu le-am gasit in alta parte decat pe forumuri. Este corect ca cei care nu sunt initiati, vin pe forumuri sa intrebe, desi dupa parerea mea, ar trebui sa ia mai intai la citit documentatia accesibila lor pe internet si abia daca nu reusesc sa descifreze un anumit aspect, ar trebui sa intrebe pe un forum. Nu stiu in ce masura cineva care stie cam totul despre un anumit domeniu, are interesul sa vina sa impartaseasca altora cunostintele lui. Probabil ca exista si astfel de oameni, desi eu cred ca sunt foarte putini. Pe de alta parte exista categoria celor care si-au facut un mic busines dintr-o anumita activitate si intra pe forumuri incercand sa-si atraga clientela. De obicei acestia sunt cei mai agresivi membri in discutiile de pe forumuri, incercand in acest mod sa para cei mai documentati, crezand ca in acest fel vor parea mai profesionisti. Din punctul meu de vedere, facebook-ul si alte retele de socializare nu sunt utile cu nimic omului interesat de domeniul sau de activitate. In primul rand, aceste retele de socializare nu se bazeaza pe dialog, ci pe postarea unor opinii personale, sau a unor fotografii, filme si / sau texte gasite pe internet, apreciate de cel in cauza. Cei care adera la grupul respectiv pot da sau nu like-uri unor asemenea postari, fara sa aiba posibilitatea de a opune propria lor opinie. Nu poti sa iei legatura in nici-un mod cu unul sau altul dintre membrii grupului, decat daca iti dai adresa de E-mail si daca cel vizat accepta sa iti raspunda printr-un mesaj scris acolo. De obicei insa membrii grupului sunt interesati sa isi promoveze propria imagine pe internet si nu iti raspund, nici chiar daca te cunosc personal - lucru verificat de mine insumi. Asadar, o retea de tipul facebook nu imi este utila in nici-un fel si as vrea sa ies. Daca as sti cum, as face-o cat mai repede posibil.

Edited by ola_nicolas

1 oră în urmă, ola_nicolas a spus:

[...]  Pe de alta parte exista categoria celor care si-au facut un mic busines dintr-o anumita activitate si intra pe forumuri incercand sa-si atraga clientela. De obicei acestia sunt cei mai agresivi membri in discutiile de pe forumuri, incercand in acest mod sa para cei mai documentati, crezand ca in acest fel vor parea mai profesionisti. 

Foarte bine punctat. La categoria de utiilizatori care au afaceri in domeniu sau lucreaza in domeniu (ex. audio) nu m-am gandit initial. Deci, aveti dreptate ce ati spus in citat.

Mai sus am mentionat notiunea de individualism care la noi la romani este cea mai prezenta inca de pe vremea lui Decebal. Nu ne placem sa fim uniti, nu ne place sa ajungem la idei comune, sa ne perfectionam si sa ne adunam in grupuri utile societatii. Ne-am farmitat in ultimii ani atat de mult, nu numai pe net, ci si politic, si social, incat nu stiu ce sa mai cred!

Scolile din Romania sunt vai de capul lor. Ma uit la tinerii astia de la liceu, sunt o apa si un pamant, nu mai au dorinta aia spre cunoastere, nu o mai cultiva, liceele cu profil tehnologic sunt doar pe hartie, de abia de abia daca iese vreun elev mai stralucit o data la 4...5 ani. Toti au invatat sa treaca clasa copiind de pe net diverse materiale. Nimeni nu mai invata. Foarte multi nu inteleg ceea ce invata. E jale! Pacat de electronica romaneasca. Revista Tehnium a disparut demult, de abia este completata de tehnium-azi si alte site-uri conexe, de abia, de abia, la fel a disparut si acum cativa ani revista Electronique Practique, mai sunt una-doua publicatii care se mentin si cred ca tendinta e sa se mute tot continutul spre mediul web, notiunea de a rasfoi o revista sau o carte devenind de domeniul trecutului. Inainte prezenta unei reviste palpabile te facea sa te documentezi si mai mult spre un anume domeniu, acum senzatia asta dispare si urmatoarele generatii de tineri vor avea si mai putin interes sa bricoleze cu tehnica sau fenomenul electronic D.I.Y.

:crying:

Abuzul in serviciu nu mai e incriminat.cine e gainar,plateste.cine fura milioane e iertat. Pe forum scrii ceva apoi stergi cand vrei , cine citeste nu mai intelege ,cred ca atunci cand faci ceva trebuie sa-ti asumi raspunderea ,total.total.Toata admiratia pentru munca lui donpetru.

Edited by barbaro

Rog admin-ul sa stearga tot .prima afirmatie e gresita. retrag ce-am scris .persoana neserioasa eu.