Sari la conținut
donpetru

UPGRADE WEBSITE catre IPB4

Postări Recomandate

La 28.11.2018 la 14:34, vtube a spus:

... Prea mult fum fara foc, la fel si in topicul de stimulare a activitatii pe forum. Sponsori, concursuri... Prostii ...

Fumul fara foc, sau ceata, s-a instalat de mult cam in toate domeniile in Romania. Tocmai faptul ca exista sute de absolventi in multe domenii, care nu mai sunt departajati de nimic altceva decat de o simpla diploma. Inainte de revolutie, erau cateva reviste care promovau tehnologia: Raheta cutezatorilor (pentru tinerii pionieri) si Tehnium pentru utilizatorii de  nivel mediu, la care se adaugau si studentii in lipsa de alte oportunitati. Desi destul de rar, se mai gaseau din cand in cand bani pentru organizarea unor concursuri tematice. Ele nu contau la admitere (indiferent la ce tip de scoala) avand in vedere ca aceste admiteri se faceau pe baza unor concursuri reale. Totusi, in momentul in care absolveai cu diploma o meserie si in afara de medii si diplome de absolvent mai adaugai la CV si unul sau mai multe premii castigate, orice angajator te agrea in defavoarea oricarui absolvent care prezenta aceeasi diploma cu rezultate asemenatoare. Probabil ca astazi asemenea criterii de  departajare ar fi dorite de mult mai multi angajatori. Din pacate, nu numai ca in Romania s-a instalat platitudinea, dar chiar in multe domenii anumiti angajatori prefera angajati cat mai slab pregatiti, aceasta fiind o garantie a faptului ca acei angajati nu vor ridica niciodata pretentii de orice fel. Aceasta stare de fapt se poate observa incepand de la cel mai inalt nivel, si cam in orice domeniu de activitate. Dimpotriva, toate aceste lucruri nu sunt "prostii", ci oportunitati la care viseaza orice tanar, atasat de o anumita activitate tehnio-stiintifica. A lasa lucrurila asa cum sunt, inseamna sa fii complice la degradarea societatii romanesti. Eu personal, nu accept asa ceva. Iar cei care fac portaluri si forumuri, care nu adauga nimic ca valoare acestei societati, nu sunt cu nimic mai buni decat cei rauvoitori. Nepasarea sau reaua vointa sunt astazi echivalente. Altminteri, daca nu ai remarcat din postarile lui donpetru, eu personal (ca editor) voi beneficia de facilitatile despre care ma straduiesc sa conving si pe altii ca ar fi foarte potrivite, pentru a mai alunga din mediocritatea care s-a instalat solid in Romania

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment numarul de utilizatori a site-ului TEHNIUM AZI a scazut de la aproape 30 000 de utilizatori la aprox. 3000 de utilizatori. Precum va spuneam mai demult am sters utilizatori fara nicio activitate in aceste site web de la infiintarea lui si pana aproape de prezent (adica utilizatori cu 0 comentarii / 0 postari). In urmatori ani cand va mai fi nevoie o sa mai aplic aceasta operatie. Au fost utilizatori care de ani buni dupa ce si-au creeat contul nu postase nimic in site si ca drept urmare, daca vor vrea sa revina, pot sa-si creeze un cont nou de utilizator validand cu acest prilej si noua forma a regulamentului Tehnium Azi.

Asa cum am spus si nu are rost sa o repet, setul de permisiuni a utilizatorilor la editarea postarilor ramane precum am mentionat intr-o postare anterioara, doar grupul Editors neavand restrictia de 60 minute ca sa poata sa-si actualizeze propriile articole publicate in decursul timpului. Chiar daca astazi a fost publicat un articol, e posibil ca peste cativa ani sa fie nevoie de o actualizare, asa cum intentionez sa fac eu cu articolul privind proiectarea transformatoarelor toroidale.

In ceea ce priveste structura site-ului web dupa aceasta actualizare as dori sa mai suspun atentiei utilizatorilor urmatoarele:

1) As dori sa modific denumirea categoriilor de incadrare a Articolelor, idem categorii rubrica FAQ - daca aveti propuneri in acest sens va rog sa postati exemple

2) Ce categorii credeti ca ar mai trebui incluse la rubrica Descarcari ? E oportun o redenumire a acestora ?

3) Rubrica Galerie de Imagini ma gandesc sa o trec printr-un proces de actualizare imagini iar de acum inainte acolo voi accepta imagini doar care au legatura cu tema acestui site web, nimic mai mult. 

Asadar, astept comentariile voastre referitor la pct.1...3 de mai sus.

Partajează acest post

Link spre post

2 - se poate incerca o redenumire.

3 - este buna propunerea.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc @remus68, dar mai astept si alte opinii.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

1) Denumirea categoriilor sectiuni "Articole" ar trebui redenumite. La rubrica "FAQ" eu zic ca merge si asa.

2) Nu stiu daca ar merge imbogatita cu categorii rubrica Descarcarii - parca ar fi pacat. Nu ar trebui sa va facei griji de copyright ca sunt manuale / reviste vechi care nu mai intereseaza nici un autor, deci se pot posta, parerea mea!

3) Nu e rau de scapat de imaginile care nu au legatura cu tematica site-ului. 

Partajează acest post

Link spre post

Salutari tuturor!

Deocamdata nu pot emite pareri pentru ca trebuie sa ma "joc" putin cu noua interfata a forumului ca sa-mi pot forma o opinie! Salut cu bucurie 'schimbarea la fata'!

La multi ani Romaniei si romanilor! Spor in toate sa aveti!

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

La multi ani Romaniei si Romanilor !

Si ca sa fiu ON-TOPIC:

1) o redenumire a sectiuni de articole din site este binevenita

2) la rubrica Descarcari ar trebui niste categorii noi

3) de acord. Sunt imagini in rubrica Galerie care sunt de umplutura si fara nicio legatura cu site-ul.

Partajează acest post

Link spre post

Sustin neconditionat infiintarea unei functii de moderator-cel mai bine ar fi 2 !-pentru a fi de ajutor adminului si supravegherea activitatii forumului...cel putin pentru moment aceste functii nu ar trebui remunerate...din punctul meu de vedere ar trebui sa fie benevole!

Schimbarea titlului sectiunii 'Articole' : 'Contributii tehnice benevole'...ar putea fi noul titlu...

Dupa parerea mea , sectiunea 'Galerie' ar trebui eliminata..contributia acestei sectiuni la promovarea forumului este minima...

...am sustinut si pe vechea platforma si reiterez si aici ca sa existe un index usor de consultat al rubricii 'Articole' sau cum va fi ea mai nou denumita...pe pagina de garda nu se pot afisa decat 4-5 topice la aceasta sectiune...un clik sa zicem pe 'Index Articole' ar putea deschide o lista completa cu titlurile articolelor iar utilizatorul interesat ar putea accesa rapid articolul de interes....consider aceasta rubrica 'Articole' ca una care diferentiaza net-in bine!- acest site fata de altele cu activitate similara!

• Thanks 1

Partajează acest post

Link spre post
La 28.11.2018 la 18:06, donpetru a spus:

... numarul de utilizatori a site-ului TEHNIUM AZI a scazut de la aproape 30 000 de utilizatori la aprox. 3000 de utilizatori. ...

Apropos. Nu am gasit nici o rubrica cu membrii forumului. Cum se procedeaza daca vrem sa cautam un anumit membru?

Partajează acest post

Link spre post

Versiunea nr.4 IPS nu mai are un meniu dedicat cu utilizatorii site-ului dar lista se poate afisa in continuoare accesand butonul de cautare. Dupa ce ati dat clic pe acest buton (o lupa de langa cuvantul Cauta din meniul din partea de sus a site-ului) se va afisa o pagina unde puteti cauta implicit intr-un tab continut sau in tabul adiacent utilizatori. Dupa cautare puteti ordona utilizatori dupa preferinte, spre exemplu puteti ordona lista de utilizatori dupa data de inregistrare.

Referitor la rubrica Articole, in acest moment eu am afisat-o sub forma de categorii deoarece categoriile tot trebuie sa existe - in cazul in care numarul articolelor cresc, e mai usor de cautat "software vorbind" un anume articol. Bineinteles ca se poate apela la afisarea ultimelor articolele aparute - sub forma acelui index - decat afisarea categoriilor cum este acum, dar varianta cu ultimele articole aparute am facut-o sa se afiseze in pagina Home a site-ului - nu are rost sa fie si in pagina de Articole deoarece acolo pot fi utilizatori care doresc sa acceseze articolele dintr-o anumita categorie. Si daca stam mai bine sa ne gandim, cred ca e mai bine asa cum este acum. In ceea ce priveste o posibila redenumire a sectiunii, trebui gasit un titlul scurt ca sa nu umple meniul aiurea iar un titlul la fel de scurt ca "Articole" momentan nu am gasit dar astept din partea utilizatorilor alte posibile denumiri... scurte.

Eu rubrica Galerie Photo am gandit-o ca o rubrica unde fiecare utilizator sa posteze imagini cu produsele creeate - forma finala a lor, pentru ca imagini intermediare din cadrul dezvoltarii unui produs electronic, fie ca este o sursa de alimentare sau orice altceva, se trateaza de regula in cadrul unui topic. Dar, repet, forma finala, cateva imagini se pot atasa in galeria photo si sectiunea daca ar fi folosita de toti in acest sens ar fi mult mai utila decat pare acum.

Sectiunea Descarcari in ultima perioada nu a mai primit continut dar sper ca cu noul update de software a site-ului Tehnium Azi, sa o completez cu noi categorii si chiar cu acest prilej poate va creste gradul de interes a utilizatorilor pentru aceasta categorie a site-ului unde sa putem gasi documentatiile cele mai necesare electronistului zi cu zi, inclusiv diverse articole extrase din reviste mai vechi etc

In ceea ce priveste ocuparea pozitiilor de moderator, era undeva un topic unde se putea posta cerinta asta, cu sectiunile care va intereseaza sa deveniti moderator. Totusi, daca mi-aduc bine aminte una din conditii era un anume numar de postari / per utilizator.

Partajează acest post

Link spre post

Am observat ca atasamentele pdf, nu mai au un contor al descarcarilor. O asemenea facilitate era foarte utila ca sa putem realiza cat de apreciat era acel document pdf. Eu am chiar cateva documente pdf, atasate la unele articole. Facand raportul descarcarilor acestor fisiere prin numarul de vizitatori, puteam sti cam in orice moment cat de mare este masa cititorilor interesati de articol. In noile conditii, nu se mai pot face astfel de aprecieri.

In alta ordine de idei, eu mi-am pus in ordine majoritatea articolelor. Mai am de revizuit articolul cu calculul intrefierului unui transformator. Acesta este si cel mai dificil de revizuit, deoarece are foarte multe figuri si grafice, la cele aproximativ 7 pagini. Deoarece figurile si graficele sunt stocate pe serverul TA si nu sunt date cu link de acces, trebuie sa revizuiesc fragmentele de text separat. Nu stiu cat va dura aceasta actiune, pe care am inceput-o, dar datorita unei erori aparute la editor, va trebui sa o reiau de la zero.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post

Un contor al descarcarilor nu ar fi rau. Sa vad ce se poate face in privinta asta!

Retineti ca la editarea articolelor exista o sesiune acceptata de sistem in care puteti face asta, dupa care sistemul automat va deconecteaza de la website. In mod implicit sesiunea de autentificare fara nici un raspuns din partea utilizatorului tine maxim 1440 secunde (adica 24minute) dupa care veti figura deconectat din website. Aceasta valoare este implicita pentru toate platformele IPS4 si din informatiile care le am in acest moment se pare ca nu se poate schimba fara a interveni undeva asupra codului php. Ca sa resetati sesiunea din cand in cand salvati articolul si dupa aceea puteti sa continuoati sa-l editati. 

EDITARE ULTERIOARA: Chiar acum am fost informat de staful de suport tehnic IPS4 ca contorul descarcarilor va fi disponibil in urmatorul update la IPS v4.4 si asta se va intampla cat de curand. Cred ca pana in sarbatorile de iarna vor lansa versiunea asta a platformei!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.