Sari la conținut
donpetru

UPGRADE WEBSITE catre IPB4

Postări Recomandate

La 11.11.2018 la 14:17, donpetru a spus:

2. Aceasta problema a mai fost discutata si nu sunt de acord cu ea deoarece in cazul unei discutii orice interventie a utilizatorilor asupra propriilor postari facute mai mult de o ora in urma conduc automat la afectarea continutului conversatiei. Mai tarziu, cine va parcurge topicul nu va intelege nimic

Punctul meu de vedere (si nu numai al meu) este ca in orice topic, cel care a intervenit in discutie, are dreptul sa fie moderator in raport cu propriile postari. Aceasta opinie, rezulta din observatia ca orice topic poate fi privit ca un proiect multi-sursa. Cel care a intervenit in proiect, poate sa isi nuanteze, sau sa isi stearga definitiv contributiile. Se intampla foarte adesea ca moderatorul sa modifice personal postarea cuiva, sau chiar sa o stearga din motive diverse, iar cei care au citat varianta originala a postarii sa introduca astfel de confuzii. Exemple exista destule, atat pe acest forum, cat si pe altele. Pe forumurile unde toti participantii la discutii sunt considerati responsabili, nu mai exista astfel de limitari. Am atasat mai jos o postare a mea de pe unul dintre aceste forumuri. Se poate observa ca in dreapta sus exista in ordine la dispozitia utilizatorului butoanele: multi-citat; citat; sterge si editeaza, toate fiind active dupa 4 luni de la postarea mesajului. Mentionez ca am modificat de foarte multe ori dupa mai bine de o ora de la postare, iar intr-un singur caz, foarte bine justificat mi-am sters o postare. Nimeni nu mi-a reprosat nici-odata, desi dupa cum se vede am avut 100 de postari, fiind considerat "avansat" incepand de la postarea cu numarul 25.

exempliu.PNG

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, nu in orice forum merge sa dai liber la editat si/sau sters propriile postari. Depinde de tema forumului. Unde se discuta matematic, da, ca trebuie sa corectezi propriile formule matematice dar eu cel putin, nu vad bine ideea sa-mi corectez toate postarile intr-un topic si cine il citeste dupa aia sa nu inteleaga replicile celorlalti. E un non-sens. Chestiunea asta trebuie sa fie sub controlul lui moderator. Pe formul de matematica exemplificat de ola_nicolas, discutand despre formule matematice, da, e bine sa ai un control asupra vechilor postari dar si acolo ar trebui sa fie o limita de cateva zile!

Editat de prog

Partajează acest post

Link spre post

Chiar astazi, intr-o discutie libera pe El-Forum, un moderator mi-a sters fara nici un aviz, una sau mai multe postari, din motive stiute numai de el. Discutia fiind libera, se pot face devieri de la subiect (mai ales intr-un topic unde se discuta istorie, avand un titlu de genul "acum y ani") daca nu se atenteaza la bunul simt si la principiul respectului reciproc. Asadar, stergerea opiniei mele (care a fost observata si de ceilalti participanti la discutie) s-a facut intr-un mod abuziv si a dus la modificarea contextului si la posibilitatea unor confuzii ulterioare, mai ales ca au existat utilizatori care au citat din postarea stearsa. Mai mult decat atat, au existat utilizatori, care m-au notificat cu like, chiar pentru acea postare. Eu am observat ca postarea era stearsa, doar datorita faptului ca urmarind sa vad pentru ce postare s-a dat like-ul, nu am ajuns la o postare de-a mea. Imediat a postat un utilizator care a observat, ca un moderator a sters "la greu", motiv pentru care, cred ca au fost sterse mai multe postari ale mele, dar si raspunsuri la aceste postari. Insist asupra faptului ca nimeni nu a acuzat vreun offtopic, sau ceva de genul. Asadar (in opinia mea) daca un moderator intervine asupra postarilor mele, fara sa incalce nici el nici eu regulamentul, atunci inseamna ca eu insumi trebuie sa am acest drept in mod permanent asupra propriilor mele mesaje. Toate aceste opinii sunt cu titlu de principiu, chiar daca opinia mea nu va conta in continuare in acest context. Asa dupa cum am demonstrat mai sus, in mediile stiintifice si tehnice civilizate, deja acest principiu s-a introdus.

P.S. - Am sa va mai spun ceva, ce cred ca nu prea stie foarte multa lume. Pe Forumul Electronistilor, s-a introdus pentru moderatori (inca de acum 3 ani si mai bine, cand eu insumi moderam o sectiune) posibilitatea acestora de asi modifica, sau sterge propriile postari, chiar daca erau facute pe o sectiune, unde nu erau ei titulari de moderare. Acesta nu poate fi decat un privilegiu discriminatoriu, atata timp cat regulamentul spune ca in afara domeniului de moderare, un moderator are aceleasi drepturi cu un membru obisnuit. Fostul membru al forumului TA marian '68 (sau ceva de genul) si-a exasperat aproape toti partenerii de conversatii stergandu-si sau modificandu-si in mod ostentativ propriile postari. Eu insumi am fost tratat in acest mod, moderator fiind la acea data. Nimeni (nici macar administratorul) nu a luat masuri pentru a pune capat unei asemenea stari de disciminare.

Editat de ola_nicolas
  • Thanks 1

Partajează acest post

Link spre post

Dl. Olaru, din motivele enuntate de dvs. in postarea precedenta, de la infiintarea acestui site web eu am fost rezervat in ceea ce priveste numirea eventualilor moderatori. Nu am procedat ca in forumul precizat de dvs., deoarece acest fapt presupune un risc de a ajunge in situatii ca cele mentionate tot de dvs. Si decat sa ajung la tot felul de "plangeri", am evitat din start asemenea situatii, adica acele situatii cand sa fiu nevoit sa numesc pe oricine moderator pe o anumita sectiune sau mai multe sectiuni din forum. Inca de la lansarea acestui site web care se accesa prin subdomeniul: forum.tehnium-azi.ro, am lansat diverse invitatii de a deveni moderator pe anumite sectiuni ale forumului, dar multi stiind severitatea mea in legatura cu acest aspect, ca si conditiile de recrutare pe o asemenea pozitie, de foarte multi ani tehnium-azi.ro este cum este azi si toata lumea e multumita.

In plus, faptul ca veti putea edita oricand propriile articole, cred ca ar trebui sa va multumeasca. In al doilea rand, cred ca v-a multumit si atitudinea mea ca moderator in acest website, pentru ca altfel nu inteleg aceste postari repetitive ale dvs. pe aceasta tema !!! Adica, nu cred ca in acest forum v-au fost sterse postari asa aiurea - eu nu mi-aduc amite - fapt ce ar trebui sa va multumeasca. Plus ca la cererea dvs., ocazional sau cand a fost cazul, eu am modificat anumite postari. Totusi, daca doriti o pozitie ca moderator in una sau mai multe sectiuni ale forumului, va rog sa-mi spuneti, deoarece activitatea dvs. pe acest site web va da drepturi de a ocupa pe deplin o asemenea pozitie. 

In rest, asa cum va mentionam cu cateva postari in urma, tinand cont per ansamblu de activitatea si atitudinea generala a utilizatorilor de pe acest site web, eu consider necesar ca regulamentul site-ului sa raman momentan asa cum este acum.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 9 ore, donpetru a spus:

... Nu am procedat ca in forumul precizat de dvs., deoarece acest fapt presupune un risc de a ajunge in situatii ca cele mentionate tot de dvs ...

A utiliza moderatori, care pot fi mai mult sau mai putin obiectivi este una, iar a respecta principiul liberului arbitru al fiecaruia fata de propriile opinii este altceva. Daca privim lucrurile la nivel global, acest principiu este inclus in normele desemnate in mod curent sub denumirea de "drepturile omului". Daca cineva ar abuza de aceste drepturi, precum in exemplul dat de mine cu marian, atunci exista regulamente interne, pe baza carora se actioneaza, deoarece orice om are si responsabilitati, nu numai drepturi.

Acum 9 ore, donpetru a spus:

... nu inteleg aceste postari repetitive ale dvs. pe aceasta tema ...

Este o discutie libera. Atata timp cat exista replici contra, precum cea a lui prog, exista si argumentatie pro. Ati putea, spre exemplu, face un sondaj de opinie in legatura cu acest subiect. Abia atunci veti vedea ce isi doreste de fapt fiecare si care este opinia majoritara in legatura cu acest subiect. Un sondaj de opinie, poate fi consultativ, fara a exista obligatia punerii lu in practica, desi din punctul meu de vedere aplicarea unui asemenea principiu, ar fi un pas inainte pentru un forum romanesc, iar TA, ar putea aveaastfel un mare avantaj.

Partajează acest post

Link spre post

Dl. Olaru, trebuie sa va considerati un om norocos deoarece ca sa pot activa functia de editare a articolelor oricand, am fost nevoit sa elimin timpul de editare (de 60 min.) a postarilor din grupul "Editors" din care faceti parte. Pe vechea platforma era o diferentiere intre postari si articole, se pare ca acum setarea e comuna si ca drept urmare, toti utilizatori care vor face parte din grupul "Editors" isi vor putea modifica propriile postari oricand doresc. Asadar, va rog sa-mi confirmati dl. Olaru N.,daca acum puteti sa va editati propriile articole / postari, iar in cazul articolelor sa implementati corectarea articolelor dvs. ca sa apara cu diacritice.

Reamintesc celorlalti utilizatori cu acest prilej: ca sa ajungetii in grupul Editors trebuie sa faceti dovada ca puteti prezenta macar un articol in Rubrica Articole - cel putin un articol per an. De asemenea, incurajez si completarea rubricii Intrebari frecvente - FAQ.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 14 ore, donpetru a spus:

... Pe vechea platforma era o diferentiere intre postari si articole, se pare ca acum setarea e comuna ...

Exact cum va spuneam si eu mai sus. Foarte multe forumuri moderne au renuntat la timpul limitat de editare. Probabil ca noua platforma este o versiune care tine cont de acest fapt. Oricum, daca dati un alt statut pe forum grupului editori, fata de ceilalti, deja se creeaza o discriminare. Probabil ca in viitor veti avea obiectiuni din partea celor discriminati. Va sugerez sa faceti totusi un sondaj de opinie in randul utilizatorilor si sa luati decizia cea mai buna, care dupa parerea mea este aceea ca toti utilizatorii sa primeasca dreptul de a-si edita liber postarile. Nu va temeti ca vor deveni toti editori, deoarece conceperea si editarea unui articol, nu este o abilitate a oricui. Exista destui dintre aceia care provoaca polemici si controverse pe forum, dar nu se incumeta sa publice un articol.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post

Din ce stiu de la admin se pare ca exista niste criterii de promovare a utilizatorilor in diferite grupuri tehnium-azi.ro in functie de numarul de postari. Parca la 300 de postari se promoveaza utilizatori in grupul TehniuM Azi si la cerere in grupul Editors daca se indeplinesc niste cerinte - erau scrise in regulamentul in format pdf vechi!

Editat de prog

Partajează acest post

Link spre post
Acum 43 minute, prog a spus:

... exista niste criterii de promovare a utilizatorilor in diferite grupuri tehnium-azi.ro in functie de numarul de postari ...

Limitarea unei anumite actiuni, este in general o sanctiune. Exista multe modalitati de limitare pentru orice. Daca insa se da "liber" la editare permanenta, teoretic oricine ar putea sa posteze articole.

Eu propun ca dupa acordarea dreptului de a edita permanent propriile postari, sa se modifice regulamentul astfel incat, prima sanctiune pentru neregularitati sa fie avertismentul, iar urmatoarea sa fie limitarea pentru o perioada mai scurta, sau mai lunga a acestui drept la numai o ora per postare. De abia apoi sa fie avute in vedere, masuri administrative cu excluderea temporara sau permanenta, de la activitatea pe forum.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post

Eu consider ca sunt drepturi si obligatii echilibrate, asa cum sunt, pentru userii acestui forum :clapping:

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Ma gandesc sa organizez permisiunile si avantajele de acces a site-ului pe grupuri de utilizatori, dar asta cred ca cel mai probabil luna viitoare.

Da, limita pentru acces in grupul Tehnium Azi a ramas la 300 postari/forum.

Momentan pot sa-si editeze oricand propriile postari doar utilizatori din grupul "Editors", celelalte grupuri raman cu limita de 60 de minute dupa postare.

Deci, lucrurile vor ramane asa cum sunt acum... momentan. Voi mai vedea pe parcurs ce ar mai trebui ajustat.

Partajează acest post

Link spre post

Sfat. Schimbati ceva ce nu "merge", nu schimbati ceva ce "merge" bine, pentru ca sigur se va intampla contrariul.
Nici eu nu sunt de accord cu posibilitatea editarii postarilor, decat o mica perioada de timp. 

Cu repsecte,

Partajează acest post

Link spre post
Acum 23 ore, ola_nicolas a spus:

Eu propun ca dupa acordarea dreptului de a edita permanent propriile postari, sa se modifice regulamentul astfel incat, prima sanctiune pentru neregularitati sa fie avertismentul, iar urmatoarea sa fie limitarea pentru o perioada mai scurta, sau mai lunga a acestui drept la numai o ora per postare. De abia apoi sa fie avute in vedere, masuri administrative cu excluderea temporara sau permanenta, de la activitatea pe forum.

O solutie de asta presupune sa stea un moderator / admin cu ochi pe toate postarile forumului NON-STOP si nu cred ca se poate. Intr-o ora as putea sa deschid un topic cu cateva interventii ale utilizatorilor (pe la 2...3 noaptea), poate cine la deschis debita doua prostii care initial nu isi da seama si hopa, la final isi baga picioarele si isi sterge postarile ca asa are chef. Ce se alege din topicul ala ? Nimic. Nu va fi util nimanui. Iar un forum / site nu poate fi populat cu asemenea subiecte, nu l-ar vizita nimeni. Deci, faptul ca sunt restrictii de timp (60 minute) pentru a edita propriile postari ar trebui sa-l faca pe cel care posteaza responsabil de ceea ce scrie si sa corecteze postarile prin alte postari ulterioare ca sa vada tot poporul unde s-a gresit. Asa este cel mai corect, adica cum e acum. Cine nu vrea asta, fuge de responsabilitate. Poate pe forumul de matematica s-a ales editarea postarilor oricand ca sa-si corecteze lumea formulele matematice din postari dar nu mi se pare corect si vorba cuiva de aici, metoda asta nu se poate aplica pe orice teme de site web.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu ce ai inteles!? Un utilizator nu isi poate edita, sau sterge decat propriile mesaje, nu si pe ale altora. Altminteri, nu stiu de ce ar trebui sa stea tot timpul un moderator cu ochii pe ceva. Dimpotriva, fiecare avand posibilitatea sa isi corecteze oricand postarile, cred ca munca unui moderator ar trebui sa se simplifice. Eu am fost moderator, si verificam cel mai des la 2 zile topicurile cu postari noi. Rar am gasit cate o postare stearsa, sau modificata chiar de administrator. Acum in ultimul timp, practic moderatorii de pe El-Forum sunt si stapanii forumului, administratorul nemaiintervenind de loc. Probabil de aceea a si decazut acel forum la nivelul la care este astazi.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post

De ce sa-si stearga mesajele?

Chiar daca a gresit o litera sau o virgula, cifra, etc. si timpul de editare a expirat , poate reveni cu o completare daca este atat de important.

In cazul editorialelor, nu cred ca sta careva sa le scrie on-line. Le scrii frumos intr-un editor de text, le revizuiesti iar cand consideri ca sunt in regula le postezi. Prea mult fum fara foc, la fel si in topicul de stimulare a activitatii pe forum. Sponsori, concursuri... Prostii. Asistam la o scadere drastica a activitatii pe toate forumurile tehnice, mai putin pe cele cu o tenta strict profesionala, dar si acolo interesul e scazut.

Asta-i un fenomen general si nu cred ca-l resuscitati cu nimic. Mentalitatea se schimba, calitatea scade, reactiile sunt pe masura. Activitatea s-a mutat in locuri mai ''vizibile'' si cu priza la public. Tot prostul are facebook, a invatat sa dea like si sa distribuie ce i se pare lui ca e important.

Lasati lucrurile asa cum sunt ,nu va chinuiti in zadar ca nu reusiti sa schimbati o mentalitate colectiva. Chiar nu observati ''calitatea'' continutului din ultimii ani pe ariile de electronica din spatiul virtual romanesc?

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.