Sari la conținut
donpetru

UPGRADE WEBSITE catre IPB4

Postări Recomandate

Sunt foarte bune, accesibile si clare. Adoptarea securizarii "https" este de mare folos pentru portalul Tehnium-Azi si va urez sa nu aveti nici o problema cu atacuri neavenite  la forum. Modul de operare al forumului este perfect ca si inserarea de poze sau fisiere de marime pina la aproape 2Mb.

Ca parere si celelalte forumuri care au trecut la IPB4, la inceput au avut editarea la 2 rinduri, prin folosirea comenzii "Enter" dar ulterior la cererea userilor au fost modificate la un rind.

Totusi pentru cine doreste editarea la un rind, am constatat ca se pot scrie paragrafe continuu fara folosirea vreunui "Enter"

O constatare, fata de alte forumuri, istoricul postarilor personale este foarte mic si uneori mi-a creat probleme in gasirea unor postari mai vechi.

Felicitari pentru portalul Tehnium-Azi!

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, gsabac a spus:

O constatare, fata de alte forumuri, istoricul postarilor personale este foarte mic si uneori mi-a creat probleme in gasirea unor postari mai vechi.

gsabac, observ ca ai vreo 79 de pagini in continutul personal din profil:

https://www.tehnium-azi.ro/profile/24607-gsabac/content/

Ti se pare mic ? Nu m-am uitat la mine dar cred ca e tot continutul !

Partajează acest post

Link spre post

Scuze pentru postarea mea neactualizata la noul forum. Am cautat acum vreo 10 zile pe varianta veche si deoarece am aproape 2000 de postari aproape toate tehnice si de interes, cel putin pentru forum, erau active doar citeva pagini.

Acum cu 79 de pagini de retrospectiva sunt intradevar multumit si cred ca sunt multe alte aspecte pe care inca nu le-am descoperit. De exemplu inserea multipla de poze si fisiere atasament. Deasemenea am verificat scrierea cu caractere româneşti si functioneaza bine cu fontul "implicit" dar si cu fontul Arial românesc.

@gsabac

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, gsabac a spus:

Scuze pentru postarea mea neactualizata la noul forum. Am cautat acum vreo 10 zile pe varianta veche si deoarece am aproape 2000 de postari aproape toate tehnice si de interes, cel putin pentru forum, erau active doar citeva pagini.

Acum cu 79 de pagini de retrospectiva sunt intradevar multumit si cred ca sunt multe alte aspecte pe care inca nu le-am descoperit. De exemplu inserea multipla de poze si fisiere atasament. Deasemenea am verificat scrierea cu caractere româneşti si functioneaza bine cu fontul "implicit" dar si cu fontul Arial românesc.

@gsabac

Am verificat postarea, dar nu am vazut ca am scris gresit "inserea" in loc de "inserarea"

@gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc @gsabac pentru review.

Intre timp am actualizat fontul din postarile forumului si din articole la caracteristicile din forumul vechi, si daca nu ma insel este vechiul font, cel mai placut ochiului folosit pe mai multe platforme software web, incepand cu batranul phpBB.

Ma gandesc sa modific si bannerul dar la aspectul asta mai ma gandesc. Sa vad ce optiuni am.

Partajează acest post

Link spre post

Am adaugat un plugin care impiedica utilizarea site-ul TEHNIUM AZI daca folositi in browser diverse adblock-uri care blocheaza afisarea reclamelor. Deci, daca vi s-a intamplat sa se afiseze urmatoare imagine, va rog sa dezactivati extensia respectiva si sa confirmati asta dand clic pe butonul incadrat cu rosu. Deci, nu va speriati, nu este nimic necorespunzator.

Ecran avertizare pentru dezactivare Adblock.jpg

• Thanks 1

Partajează acest post

Link spre post

Am actualizat regulamentului site-ului ca sa contina si Politica de cookie. Trebuie sa fiti de acord cu noua actualizare a regulamentului ca sa puteti naviga in website.

Multumesc pentru intelegere.

Partajează acest post

Link spre post

Foarte frumos site-ul. Nota 10. Se incarca rapid. E bine.

Partajează acest post

Link spre post

In cazul meu nu merg descarcate atasamentele !!! Am apelat topicul cu scheme de amplificatoare audio si nu merg descarcate atasamentele !!!

Partajează acest post

Link spre post

Am patit acelasi lucru ieri... eram la un prieten al carui copil era interesat de schema amplifului de 350W cu mosfet din "descarcari". Am intrat in contul meu si am incercat sa descarc - am reusit doar prima imagine cu coperta... in rest, imi spunea ca nu am dreptul sa descarc fisiere si sa mai astept o zi. Azi nu am mai incercat.

Partajează acest post

Link spre post

1. Scuze pentru micile erori aparute dar problema cu imposibilitatea de a descarca fisiere este in curs de depanare. Ca si problema cu editarea articolelor. Din pacate cei de la IPB sunt acum intr-o vacanta de ziua recunostintei, o sarbatoarea mare in USA, dar de luni, saptamana viitoare, cu siguranta vor repara aceasta problema. Au fost si erori reparate de mine dar unele erori ma depasesc dar mai invat pe parcurs.

2. In ceea ce priveste numarul de descarcari maxim admise pe grupuri de utilizatori, acum recent am marit limita la valorile evidentiate in imaginea de mai jos:

Limite descarcari pe grupuri de utilizatori.png

Urmeaza ca pana la sfarsitul anului sa includ un plugin care sa acorde diverse facilitati utilizatorilor pe masura contributiilor lor in acest website. Sper ca astfel sa mai stimulez utilizatori sa creeze si sa adauge un continut... poate si mult mai util!

• Thanks 1

Partajează acest post

Link spre post

Salutare tuturor!

Eu beneficiez de toate comenzile si instrumentele in limba engleza daca accesez portalul de pe calculatorul meu iar daca deschid de la alt calculator ca vizitator meniul este in romana. Cum as putea face pentru a avea meniul in romana?

image.thumb.jpeg.347207549297b97fdb2790a80cbb769d.jpeg

Partajează acest post

Link spre post

Pentru a schimba limba de afisare, derulezi pagina pana jos si in coltul din stanga ai un buton de unde poti accesa modificarea acesteia.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc, @remus68. Am vazut butonul si am schimbat la limba romana. Stima!

Partajează acest post

Link spre post

Problema cu descarcarea atasamentelor a fost rezolvata. Daca mai depistati sectiuni din site cu probleme la descarcarea fisierelor, va rog sa postati aici URL-ul problema.

Ramane inca in lucru problema cu editarea articolelor scrise pe vechea platforma. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.