Jump to content
Sign in to follow this  
ColtAlb

Automatizarea unui electropalan

Recommended Posts

Va salut pe toti! am nevoie de ajutorul vostru pentru a automatiza un electropalan cu o simpla telecomanda wireless!

Problema mea e ca circuitul receptor are 4 iesiri digitale,( telecomanda are 4 butoane), si eu trebuie sa comand 4 relee cu optocuploare!

circuitul receptor trebuie alimentat cu 5V iar  modulul de relee tot 5 v,,, problema e iesirea aia digitala!

cum pot sa comand acelee relee?

Trebuie sa modific iesire sa fac una tip analogic?

sau ce ?

nu prea am lucrat in domeniul acesta cu tipuri de semnale!

Va rog ajutatima si pe mn

Daca vreti poze cu respectivele module, postez imediat.

P.S - Telecomanda si modulul de relee sunt achizitionate de pe ardushop.ro

Pai aici ar trebui sa discutam despre cum sa construiti acele module, nu cum sa folositi niste module achizitionate de pe nu stiu ce site web, nu!!

Deci, daca intentionati sa dezvoltati practic un circuit care sa imite acele module, atunci ati deschis topicul potrivit, in sens contrar, va rog sa va adresati celor de pe ardushop.ro

NU, nu ati inteles,, eu ma refer la ce ar trebui sa fac (sa construiesc) sa pot face ce imi trebuie! eu vam spus ce am ca sa ma puteti ajuta cu ce ce imi trebuie intre acele module sa le fac sa functioneze cum vreau eu?

Postati o schita din care sa se inteleaga exact ceea ce doriti. 

Ma scuzati, doriti o poza a montajelor sau o schita ?

daca e vorba de poza imediat o fac

Problema mea e ca circuitul receptor are 4 iesiri digitale   Circuitul receptor care ??? O poza ??? O schita, un link web etc ?

circuitul receptor trebuie alimentat cu 5V iar  modulul de relee tot 5 v,,, problema e iesirea aia digitala! Despre ce modul de relee e vorba ????

cum pot sa comand acelee relee?

Trebuie sa modific iesire sa fac una tip analogic?

sau ce ?

nu prea am lucrat in domeniul acesta cu tipuri de semnale!

Va rog ajutatima si pe mn

Daca vreti poze cu respectivele module, postez imediat.

P.S - Telecomanda si modulul de relee sunt achizitionate de pe ardushop.ro  Niste link-uri web cu produsele ar fi fost mult mai utile !!!

Aratati-ne cum ati facut conexiunile intre modulul receptor si cel cu relee.

Pur si simplu! Si cred ca e gresit

Modulul de relee are 4 intrari

Receptorul are 4 iesiri!

Am conectat d0-in1

D1-in2

D2-in3

D3-in4

Nu stih daca e bine sau nu, pt ca imediat ce alimentez cu 5v. Releele stau cuplate si cand apas pe oricare din butoane (ex: d0-in1) incepe respectivul sa se cupleze sa se deculleze foarte rapid!. De asta v-am cerut ajutorul !

Am masurat fiecare iesire de la receptor, pe fiecare iesire sunt 5v fara sa apas vreun buton al telecomenzi

Iar cand apas semnalul se intrerupe si reapare , continuu!

Edited by ColtAlb

Ce spuneti d-voastra este un alt mod de functionare al receptorului fata de cele aratate de mine mai sus. 

Aveti doua variante:

1. sa va adresati vanzatorului si sa-i spuneti problema receptorului

2. daca va pricepeti la programare microprocesoare mai cumparati o placa de dezvoltare Nano V3 si se rezolva situatia. Scrieti un mic program care sa interpreteze datele primate de la cei 4 pini ai receptorului. Puteti sa le faceti si cu automentinere sau doar impuls.

Alegerea va apartine.