Sari la conținut
viobio

Proiectul nr 62

Postări Recomandate

Va fi un monstru cu 4XECC82&8XKT88 , PP, UL , negativare automat? .

Amplificatorul il fac pentru mine .

Pentru c? nu am gasit un transformator de alimentare care s? sus?in? cele dou? canale .....sunt nevoit s? folosesc dou? transformatoare de alimentare , cite unu pentru fiecare canal , ampul va fi dual monobloc pe acela?i sasiu .

Pin? imi va sosi sasiul , trafurile , tuburile KT88 , am lucrat la sursele de alimentare si un canal .

Cele patru transformatoare sunt Hammond .

post-30046-0-50976700-1537435822.jpg

post-30046-0-83456600-1537435837.jpg

post-30046-0-21716800-1537435856.jpg

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zis si facut, asa se face!

Ce performante v-ati hotarit sa obtineti cu aceasta minunatie, aveti tuburi imperecheate,

ce clasa de functionare veti alege, B, AB, A?

Succes!

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

... aveti tuburi imperecheate,

Le tine in aceeasi cutie o luna de zile si ies imperecheate. Garantat! 

:ball:

Partajează acest post

Link spre post

Zis si facut, asa se face!

Ce performante v-ati hotarit sa obtineti cu aceasta minunatie, aveti tuburi imperecheate,

ce clasa de functionare veti alege, B, AB, A?

Succes!

@gsabac

Punctual .

Vreau s? obtin minim 50W/8 ohmi , cu dustorsiuni minime , ampul este energofag , nu m? intereseaz? neaparat o putere foarte mare , m? intereseaz? THD si IMD cit mai mici .

Nu sunt adeptul " tuburilor imperecheate " , pentru c? sunt perechi dup? caracteristicile S si Ia o perioad? .... dup? ....nu mai sunt , eu prefer s? echipez amplificatoarele facute de mine cu reglaje c?rora s? actionezi si s? storci tot din amp , pe schema se observ? :

semireglabil cu care s? se poat? regla simetria celor dou? semnale defazate , montat in catodul etajului defazor .

semireglabil cu care se pot regla amplitudini egale ale semnalelor care atac? tuburile finale , semireglabilul de 25K montat in circuitul etajului amplificator de semnal .

semireglabil bobinat montat in circuitul de negativare al tuburilor finale , cel de 100 ohmi , cu acest semireglabil se face balansul curentilor prin tuburile finale , intre cele dou? bra?e care contin cite o pereche de KT88 , deci nu este nevoie de " tuburi perechi " .

Etajul final este clas? A , negativarea celor patru tuburi finale se face cu o singur? rezisten?? montat? in catozii lor , deci consum aproape constant intre Vin0 si Vin pmax , exist? o mic? variatie a de citiva mA intre Vin0 si Vin pmax .

Clasa AB se poate construi cu negativare fix? sau automat? , consumul variind mai mult in functie de marimea semnalului aplicat la intrarea amplificatorului , cind negativarea este automat? se monteaz? cite o rezisten?? de negativare in catodul fiecarui tub final , deci dou? rezisten?e .

Clasa B se construie?te exclusiv cu negativare fixa , tensiune mare anodic? , curent de repaos mic , cu aceast? clas? se obtine cea mai mare putere din dou? tuburi finale .

Fiecare clas? de functionale are si bune si rele , depinde ce vrei s? ob?ii .

?tiu c? poate pare risip? de tuburi , materiale , cu 4XKT88 pe canal in clas? B puteam obtine extrem de u?or 200w , totu?i fac ampul in clas? A .....din alte considerente .

Partajează acest post

Link spre post

[...]

@viobio, ce ati dorit sa aratati cu caracteristicile tubului EL34 in regim ultralinear,

parca era vorba despre un amplificator cu KT88?

Am o intrebare, transformatorul de iesire suporta curentii celor doua tuburi in paralel,

adica vreo 160mA?

@gsabac

Cu cele doua tabele ale tuburilor EL34&KT88 am dorit s? atat functionarea celor doua tuburi in clasa B-EL34 si AB-KT88 , in functie de Ua,Raa .

Transformatorul de iesire care va fi folisit de mine suport? 400mA ?i 120w.

Editat de donpetru
Indepartare continut OFFTOPIC din textul citat

Partajează acest post

Link spre post

La pagina 4 este un mod de functionare mai apropiat de tensiunile de alimentare

din schema de principiu initiala.

post-24607-0-88529800-1537855842.png

Transformatorul Hammond potrivit pentru cite 2 tuburi in paralel ar fi 1650TA 400mA 120W 1900ohm

tip CA, cu datele din atasament, pe care am pus  4 "Sticky Note" cu inductantele bobinelor calculate

de mine, care pot fi de folos la constructie sau la simulare.

Totusi modul de functionare in clasa A pura nu este evidentiat in datele tehnice!!!

@gsabac

Hammond 1650TA 400mA 120W 1900ohm centru-anod .pdf

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

La pagina 4 este un mod de functionare mai apropiat de tensiunile de alimentare

din schema de principiu initiala.

attachicon.gifKT88 460V ultralinear 40%.png

Transformatorul Hammond potrivit pentru cite 2 tuburi in paralel ar fi 1650TA 400mA 120W 1900ohm

tip CA, cu datele din atasament, pe care am pus 4 "Sticky Note" cu inductantele bobinelor calculate

de mine, care pot fi de folos la constructie sau la simulare.

Totusi modul de functionare in clasa A pura nu este evidentiat in datele tehnice!!!

@gsabac

Pai 1650T o s? folosesc , am spus mai sus , merge ca untul pe paine , acum c??iva ani am facut un amp cu acea?i configura?ie final? , dar cu alt atac al tuburilor finale . Editat de viobio

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.