Sari la conținut

LM3886 vs. TDA7294


donpetru

  

5 membri au votat

  1. 1. In urma testari / utilizarii celor doua integrate, care vi se pare "mai bun" ?

    • LM3886
      2
    • TDA7294
      3


Postări Recomandate

Am realizat un clip video privind performantele in regim dinamic a doua circuite integrate binecunoscute si anume: LM3886 vs. TDA7294. Am incercat sa pun in evidenta, pe langa raspunsul in frecventa la diverse forme de unda, ci si evolutia DC OFFSET-ului in regim dinamic, in special la overload. Bineinteles ca puterea debitata pe impedanta test de 4 Ohm se poate foarte usor calcula cunoscand valoare RMS a tensiuni, redata in ambele teste.

 

Niste legaturi utile (datasheet):

 

LM3886: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3886.pdf

 

TDA7294: https://www.st.com/resource/en/datasheet/cd00000017.pdf

 

Si clipul de care va spuneam (vizionare placuta):

 

Asa cum mentionam si in video-ul de mai sus, circuitul pentru masurare DC offset in regim dinamic propus de utilizatorul @gsabac in acest topic:

http://www.tehnium-azi.ro/topic/6827-masurarea-optima-a-tensiunii-dc-pe-iesirea-unui-amplificator/?do=findComment&comment=75531

l-am folosit la masurarea DC offset in cazul celor doua circuite integrate. Rezultatele obtinute, mai ales in overload ating cativa zeci de mV in cel mai nefericit caz. Acum cat de precise sunt aceste masuratori de DC offset in regim dinamic, nu pot sa ma pronunt. Oricum, cand voi mai avea ocazia o sa teste acest circuit si pe alte topologii de amplificatoare audio.

 

Numai bine

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta comparatie intre circuite integrate. Kitul cu LM3886 pare luat de pe ebay! Destul de nasol oscileaza LMul in overload. Per total: 1 - 0 pentru TDA.

Editat de leo_electro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am realizat si un sondaj in legatura cu cele doua integrate.

 

Daca detineti un alt kit cu LM3886 si tinde sa oscileze in overload sau nu, chiar va rog sa postati dovada aici. Acelasi lucru e valabil si pentru TDA7294.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca LM3886 a avut parte de un marketing agresiv, totusi, dupa atatia ani de ce este mai scump ca un TDA7294 ?

 

Deci, din ce vad din clip, LM-ul ca sa aiba un slew rate putin mai mare ca al TDA-ului a sacrificat stabilitatea in overload. Curios! Aviz dezvoltatorilor incepatori de amplificatoare audio!  :scratchchin: stati linistiti ca si eu sunt in categoria asta  :yes:

Editat de ionut90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donpetru a impus o conditie in prima postare: In urma testarii / utilizarii celor doua integrate, care vi se pare "mai bun" ?

Nu am testat sau utilizat acest circuit, dar au facut-o altii si am spicuit din rezultatele lor. Evident ambele sunt exceptionale.

 

La 10x amplificare ai sanse sa nu fie stabil. Un semnal dreptunghiular scoate la iveala problemele.
Iar legat de integrat, pot spune cu mana pe inima ca e bine protejat, atat termic cat si de scurt la masa, V+ sau V-.
Protectia termica/scurt actioneaza instantaneu, iar pragul ei variaza o data cu temperatura!

Daca vedeti cumva ca oscileaza pe sarcini mici, nu e vorba de oscilatie data de ampliful in sine,
ci de protectia care intra cam agresiv, dar isi face treaba!

Din catalog.

"The LM3886 is designed to be stable when operated at a closed-loop gain of 10 or greater,
but as with any other high-current amplifier, the LM3886 can be made to oscillate under certain conditions"
"Normally the gain is set between 20 and 200..."

"LM3886 este proiectat sa fie stabil in functionare la un c?stig cu bucla ?nchisa de 10 sau mai mare,
dar ca si ?n cazul oricarui alt amplificator cu amplificare mare, LM3886 poate oscila ?n anumite conditii"
"?n mod normal c?stigul poate fi setat ?ntre 20 si 200 ..."

 

It is hard for most power amplifiers to drive highly capacitive loads very effectively and normally results in oscillations
or ringing on the square wave response. If the output of the LM3886 is connected directly to a capacitor with no series resistance,
the square wave response will exhibit ringing if the capacitance is greater than about 0.2 ?F. If highly capacitive loads
are expected due to long speaker cables, a method commonly employed to protect amplifiers from low impedances at high
frequencies is to couple to the load through a 10 ohm resistor in parallel with a 0.7 ?H inductor.
The inductor-resistor combination as shown in Typical Application isolates the feedback amplifier from the load by providing
high output impedance at high frequencies thus allowing the 10O resistor to decouple the capacitive load and
reduce the Q of the series resonant circuit. The LR
combination also provides low output impedance at low frequencies thus shorting out the 10 ohm resistor
and allowing the amplifier to drive the series RC load (large capacitive load due to long speaker cables) directly.

 

Este foarte greu pentru majoritatea amplificatoarelor de putere sa sustina foarte eficient ?ncarcari capacitive mari
si ?n mod normal, au ca rezultat oscilatii sau zgomote asupra raspunsului la unde dreptunghiulare.
Daca iesirea LM3886 este conectata direct la un condensator la masa fara rezistenta de serie,
raspunsul la unda patrate va arata cu oscilatii, daca capacitatea este mai mare de aproximativ 0,2 ?F.
Daca se asteapta ?ncarcari mari capacitive datorita cablurilor lungi ale difuzoarelor,
o metoda frecvent utilizata pentru a proteja amplificatoarele de impedante joase la frecvente ?nalte
este cuplarea la sarcina printr-un rezistor de 10 ohmi ?n paralel cu un inductor de 0,7 ?H.
Combinatia inductor-rezistenta, asa cum este prezentata ?n aplicatia tipica, izolaza amplificatorul
de feedback de sarcina prin asigurarea unei impedante de iesire ridicate la frecvente ?nalte,
permit?nd rezistorului de 10 ohmi sa decupleze sarcina capacitiva si sa reduca Q-ul circuitului la rezonanta serie.
LR combinatia ofera, de asemenea, o impedanta redusa la frecvente joase, scurcircuit?nd astfel rezistorul de 10 ohmi
si permit?nd amplificatorului sa conduca direct sarcina RC serie (sarcina capacitiva mare datorata cablurilor lungi de boxe).

Protectia LM-ului este foarte agresiva, deci e bine sa nu o activezi. Nu de alta dar oscilatiile si mizeriile generate sunt f urate.

In zobel trebuie folosit un condensator cu poliester de tensiune mare

 

Citeste foaia de catalog aici ai un extras (pag.21):
Observatie: LM4780 contine 2 circuite LM3886 si sunt spicuite unele considerente constructive.
"The LM4780 is designed to be stable when operated at a closed-loop gain of 10 or greater, but as with any other high-currentamplifier,
the LM4780 can be made to oscillate under certain conditions. These oscillations usually involve printed circuit board
layout or output/input coupling issues. When designing a layout, it is important to return the load ground,
the outputcompensation ground, and the low level (feedback and input) grounds to the circuit board common
ground point through separatepaths. Otherwise, large currents flowing along a ground conductor will generate
voltages on the conductor which can effectivelyact as signals at the input, resulting in high frequency oscillation
or excessive distortion. It is advisable to keep the outputcompensation components and the 0.1 ?F supply decoupling
capacitors as close as possible to the LM4780 to reduce the effects ofPCB trace resistance and inductance.
For the same reason, the ground return paths should be as short as possible."

 

Citeste pagina de catalog aici ai un extras (pag.21):
Observatie: LM4780 contine 2 circuite LM3886 si sunt spicuite unele considerente constructive.
"LM4780 este proiectat pentru a fi stabil c?nd functioneaza la un c?stig cu bucla ?nchisa de 10 sau mai mare,
dar ca si ?n cazul oricarui alt amplificator de amplificare ridicata, LM4780 poate oscila ?n anumite conditii.
Aceste oscilatii implica, de obicei, probleme de cuplare de iesire/intrare. ?n proiectarea unui layout,
  este important sa se ?ntoarca sarcina la masa, masa de compensare de iesire, precum si nivel scazut (feedback si de intrare)
  la punctul comun de la bordul circuitului prin pasaje separate. ?n caz contrar, curenti mari care curg de la conductorul
de masa va genera tensiuni pe conductor, care pot functiona eficient ca semnale de intrare, rezult?nd o oscilatie de ?nalta frecventa
sau o distorsiune excesiva. Se recomanda pastrarea componentelor de compensare a iesirii si a condensatoarelor de decuplare
a alimentarii de 0,1 ?F c?t mai aproape posibil de LM4780 efectele rezistentei la conexiune prin PCB si ale inductantei.
Din acelasi motiv, caile de ?ntoarcere spre masa ar trebui sa fie c?t mai scurte posibil ".

 

PS. Imi cer scuze pentru unele inadvertente in traducere.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun raport calitate-pret, dupa ce am vazut si clipul postat de admin, cred ca il are tot... TDA7294.

Eu am avut ocazia sa ascult cele doua integrate, cum suna, si poate am o ureche cam... bleaga, dar nu am sesizat vreo diferenta.

Deci, 1-0 pt. TDA.  :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock