Jump to content
Mihai3

Realizarea corect? a unui layout

Recommended Posts

Multumesc pentru sfaturi. 

"thought pad" - v? referi?i s? nu folosesc pad-uri cu cupru pe ambele p?r?i al pl?cii ? Nu gasesc termenul pe google ?i nu ?tiu ce ?nseamn?.

Schema e de pe forumul vecin (elforum).

Edited by Mihai3

post-39851-0-46709200-1535830203.pngIn proiectare poti folosi paduri placate pe ambele parti si nu afecteaza realizarea cablajului imprimat prin metoda press & peel. La exportarea pdf-ului se selecteaza partea ''bottom''  si il bagi in lucru. Daca cumva vrei sa-l faci la fabrica, ramane proiectul asa cum trebuie, nu mai stai sa iei padurile la puricat din nou.

Evita unghiurile de genul celor insemnate in atasament.

Edited by vtube

Am realizat layout-ul ata?at dupa schem?. Poate s? ?mi spun? cineva cum pot s? ?mi dau seama dac? am realizat corect layout-ul din punctul de vedere al inductan?elor traseelor ? 

Mai exact, ce trebuie s? fac ca s? ?mi dau seama dac? am realizat corect cablajul ? Din punct de vedere electric ?tiu c? e corect. Pe mine m? intereseaz? dac? e corect din punctul de vedere al traseelor ?i al pozi?ion?rii componentelor.

L??imea curent? a traseelor este de 2.5mm, iar in zona tranzistorului din st?nga sus l??imea este de 2mm.

post-1281-0-26444200-1539711671.png

post-1281-0-70949500-1539711989.png

Edited by Mihai3

Simplifica traseul de masa,unele paduri par prea apropiate de altele sau de trasee. Ce intelegi prin inductanta? :smile:

Vezi ca se gasesc tot felul de tabele sau calculatoare online care te ajuta sa dimensionezi corect latimea traseului in functie de curenti strabatuti. Unele softuri de proiectare au asta in meniu.

Simplifica traseul de masa,unele paduri par prea apropiate de altele sau de trasee. Ce intelegi prin inductanta? :smile:

Adica pentru mas? pot s? folosesc un plan de cupru ?

Aici am g?sit despre inductan??: https://electronics.stackexchange.com/questions/75368/how-can-pcb-trace-have-50-ohm-impedance-regardless-of-length-and-signal-frequenc

?i aici despre impedan??: https://www.omnicircuitboards.com/blog/bid/337171/Understanding-PCB-Manufacturing-Impedance-Control

Era corect dac? a? fi ?ntrebat despre impedan?? ?i nu despre inductan??.

Edited by Mihai3

Adica pentru mas? pot s? folosesc un plan de cupru ?

Si asta. Incearca sa vezi cum iese.  Mai inspira-te si din proiectele altora, vezi cum a fost transpusa schema in cablaj. Uneori nu trebuie sa urmezi  conectarea componentelor exact cum sunt figurate in schema, ca ordine ma refer.

Am modificat schema prin adaugarea unui circuit care permite reglarea curentului.

Schema este cea din datasheet (figura 23). 

Am incercat sa apropiu putin componentele si sa fac trasee mai late (3mm) pentru partea de curent mare (1.5A). In rest, am folosit trasee de 2mm latime.

Astept pareri legate de layout.

post-1281-0-09167600-1539793309.png

post-1281-0-21012500-1539793566.png

post-1281-0-63508100-1539796293.png

Edited by Mihai3

Mai simplifica si tu...

post-39851-0-68185000-1539798801.png

Multumesc pentru raspuns. Am realizat modificarile la layout.

Edited by Mihai3

Pe viitor pune fi?iere ce pot fi deschise ?n softul de proiectare. Din foto e greu s? apreciezi corect dimensiunile, distan?ele, etc.

Padurile foarte mari pentru Q1, U1 su U2, distanta foarte mica intre ele.

Si traseele de curenti mici exagerat de late, unele prea apropiate de "pad-uri" si una din gaurile de montaj prea apropiata de trasee.

Deasemenea circuitul este prea dens in anumite parti.

@gsabac

Padurile foarte mari pentru Q1, U1 su U2, distanta foarte mica intre ele.

Le-am facut mari pentru ca altfel ramanea prea putin cupru in jurul gaurii. Dar le pot face mai mici.

Deasemenea circuitul este prea dens in anumite parti.

@gsabac

Prea dens, adica componente sau trasee prea apropiate ?

Prea dens cu componente si implicit cu trasee in jumatatea de sus si rarefiat cu spatii nefolosite in jumatatea de jos.

@gsabac

Le-am facut mari pentru ca altfel ramanea prea putin cupru in jurul gaurii. Dar le pot face mai mici.

Le faci ovale sau dreptunghiulare. Chiar daca n-ai mult cupru in laterale, ai sus si jos destul.