Sari la conținut

Realizarea corect? a unui layout


Mihai3

Postări Recomandate

Multumesc pentru sfaturi. 

 "thought pad" - v? referi?i s? nu folosesc pad-uri cu cupru pe ambele p?r?i al pl?cii ? Nu gasesc termenul pe google ?i nu ?tiu ce ?nseamn?.

Schema e de pe forumul vecin (elforum).

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-39851-0-46709200-1535830203.pngIn proiectare poti folosi paduri placate pe ambele parti si nu afecteaza realizarea cablajului imprimat prin metoda press & peel. La exportarea pdf-ului se selecteaza partea ''bottom''  si il bagi in lucru. Daca cumva vrei sa-l faci la fabrica, ramane proiectul asa cum trebuie, nu mai stai sa iei padurile la puricat din nou.

Evita unghiurile de genul celor insemnate in atasament.

Editat de vtube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am realizat layout-ul ata?at dupa schem?. Poate s? ?mi spun? cineva cum pot s? ?mi dau seama dac? am realizat corect layout-ul din punctul de vedere al inductan?elor traseelor ? 

Mai exact, ce trebuie s? fac ca s? ?mi dau seama dac? am realizat corect cablajul ? Din punct de vedere electric ?tiu c? e corect. Pe mine m? intereseaz? dac? e corect din punctul de vedere al traseelor ?i al pozi?ion?rii componentelor.

L??imea curent? a traseelor este de 2.5mm, iar in zona tranzistorului din st?nga sus l??imea este de 2mm.

post-1281-0-26444200-1539711671.png

post-1281-0-70949500-1539711989.png

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplifica traseul de masa,unele paduri par prea apropiate de altele sau de trasee. Ce intelegi prin inductanta? :smile:

Vezi ca se gasesc tot felul de tabele sau calculatoare online care te ajuta sa dimensionezi corect latimea traseului in functie de curenti strabatuti. Unele softuri de proiectare au asta in meniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplifica traseul de masa,unele paduri par prea apropiate de altele sau de trasee. Ce intelegi prin inductanta? :smile:

Adica pentru mas? pot s? folosesc un plan de cupru ?

Aici am g?sit despre inductan??: https://electronics.stackexchange.com/questions/75368/how-can-pcb-trace-have-50-ohm-impedance-regardless-of-length-and-signal-frequenc

?i aici despre impedan??: https://www.omnicircuitboards.com/blog/bid/337171/Understanding-PCB-Manufacturing-Impedance-Control

Era corect dac? a? fi ?ntrebat despre impedan?? ?i nu despre inductan??.

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica pentru mas? pot s? folosesc un plan de cupru ?

 

Si asta. Incearca sa vezi cum iese.  Mai inspira-te si din proiectele altora, vezi cum a fost transpusa schema in cablaj. Uneori nu trebuie sa urmezi  conectarea componentelor exact cum sunt figurate in schema, ca ordine ma refer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am modificat schema prin adaugarea unui circuit care permite reglarea curentului.

Schema este cea din datasheet (figura 23). 

Am incercat sa apropiu putin componentele si sa fac trasee mai late (3mm) pentru partea de curent mare (1.5A). In rest, am folosit trasee de 2mm latime.

Astept pareri legate de layout.

post-1281-0-09167600-1539793309.png

post-1281-0-21012500-1539793566.png

post-1281-0-63508100-1539796293.png

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Padurile foarte mari pentru Q1, U1 su U2, distanta foarte mica intre ele.

Le-am facut mari pentru ca altfel ramanea prea putin cupru in jurul gaurii. Dar le pot face mai mici.

 

 

Deasemenea circuitul este prea dens in anumite parti.

 

@gsabac

Prea dens, adica componente sau trasee prea apropiate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am facut mari pentru ca altfel ramanea prea putin cupru in jurul gaurii. Dar le pot face mai mici.

 

 

 

Le faci ovale sau dreptunghiulare. Chiar daca n-ai mult cupru in laterale, ai sus si jos destul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock