Sari la conținut

Osciloscop de mici dimensiuni

hspinache
 Share

Postări Recomandate

Aici ai dreptate . Dar cred ca nu ai sa gasesti postat , o realizare de amanunt ,  deoarece fiecare viseaza cite ceva ....

Uite eu , am vrut sa fac o deschidere , si am postat un secment de schema si citeva poze . M-am ales cu huidueli si ancheta , ca era parca important ce ce marca de aparat erau facute pozele . Asa ca , am hotarit momentan , sa nu mai insist...

Am mai pus o intrebare  de principiu , mai pe la inceput si nimeni nu si-a dat macar cu parerea . Asta este . Ce sa inteleg ? ca nu se stie sau nu se vrea ? 

Am evitat orice comunicare cu dvs. deoarece ati refuzat ostentativ sa postati schema osciloscopului la care faceati referire cu schema propusa de dvs.

Nu conteaza marca, dar din bunavointa am cautat un osciloscop asemanator ca sa folosesc partea de intrare si sa o combin cu schema propusa

si astfel a rezultat urmatoarea combinatie:

post-24607-0-90712200-1522587705.jpg

Adica eu am muncit citeva ore si am incercat sa va ajut, dar dvs. nu ati colaborat nici dupa aceea...

Intrebarile care le puneti sunt fara rost, in afara domeniului de folosire al unor componente si nelegate de o anumita schema sau polarizare.

In final scuze pentru aceasta postare lamuritoare.

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hspinache, esti vanator de posturi ?

Sau vrei sa vii in randurile noastre; desi este un termen cam vechi si oricum nu stii practic ce inseamna ?! E mai bine.

Nu are nimeni nimic cu tine, dar lasa-ne cu Acasa TV !

Uitate peste tot ....ceea ce inseamna acest forum ... spiritul lui.... si tragi concluzii singur!

@Nardu

Link spre comentariu

@hspinache, esti vanator de posturi ?

Sau vrei sa vii in randurile noastre; desi este un termen cam vechi si oricum nu stii practic ce inseamna ?! E mai bine.

Nu are nimeni nimic cu tine, dar lasa-ne cu Acasa TV !

Uitate peste tot ....ceea ce inseamna acest forum ... spiritul lui.... si tragi concluzii singur!

@Nardu

Ca sa persiflezi pe cineva care l-a avut profesor pe acad. Dl. prof. univ. Edmond Nicolau  ?! ...

Editat de Nardu
Link spre comentariu

Eu nu dau nici "doi bani tehnici' pe osciloscoapele de "palma" chiar daca merg la 500KHz si 10 biti pe esantion.

Sunt utile, create pentru noutate si portabilitate, dar nu pentru cercetare si creativitate.

Orice osciloscop analogic calibrat este net superior ca frecventa sau acuratete vizuala si dupa cum se vede

pe internet, Ebay si nu numai, sunt foarte cautate, reconditionate, construite si reconstruite.

Am deschis mai demult un topic pe forum, cu realizarea programelor pentru un osciloscop cu PIC18F2550, frecventa

maxima 30KHz cu 2 canale, dar nu sunt comentarii si cred ca realizarea sau prezentarea programelor pentru un osiloscop cu dsPIC,

ARM sau STM de 400KHz este neadecvata pentru acest forum.

http://www.tehnium-azi.ro/topic/6562-frecven?a-maxim?-a-unui-osciloscop-usbhid-cu-pic18f2550/

Cam asa arata schema propusa de mine. 

Click pentru marire.

post-24607-0-16373800-1525328523.png

Conexiune cu un PS sau laptop se face prin USB si in poza se vede realizarea.

post-24607-0-25944600-1500788760.png

Aspectul este ca al unui osciloscop "vintage" cu toate comenzile la vedere.

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 2
Link spre comentariu

Fiecare capata ce merita , prin actiunile sale .

Nu mai pun "intrebari fara rost ".

Schema de la #61 nu imi este de folos. Oricum , am modificat si deja ating clasa de 7-8 mhz . Acum am tinta de 20 Mhz !

"Sau vrei sa vii in randurile noastre" ??? adica cum ?

• Like 2
Link spre comentariu

@gsabac, ati ales relee la 12V?! Este un motiv anume? As merge pe 5V

Ex. :

12V - bobina: 185ohm - https://www.tehnoelectric.ro/produse/mf_8340_releu_12_v_9x6x10_mm

5V - bobina: 69 ohmi - https://www.tehnoelectric.ro/produse/mf_8300_releu_5_v_20x10x12mm_6_contacte

Oricum ii trebuie un HUB-Activ.

Ar merge niste Reed DIP

post-2883-0-55491600-1525387679.png

@Nardu

Editat de Nardu
Link spre comentariu

Proiectul schemei si simularea virtuala este in Proteus, pe baza DLL-ului mcHID.dll, se face legatura intre program si PS sau laptop.

In acest fel, pe baza codului propriu de firma, care poate fi personalizat, "Vendor" si "Product" din programul ASM al portului USB ,

se realizeaza identificarea si o comunicare bilaterala unica cu programul din calculator.

const USB_VENDOR_ID as word = 0x1234

const USB_PRODUCT_ID as word = 0x0001

Ce ati incercuit este o sursa de alimentare asa cum ati observat.

Tehnologic in loc de relee se pun circuitele CD4066BE, dar pentru o simulare mai rapida am pus relee.

Schema odata finalizata a fost transpusa in programul MikroBasic, cod ASM si Mikrobasic, impreuna cu facilitatile necesare unui osciloscop.

Acest program compileaza codul sursa, realizeaza codul HEX si il scrie intr-un fisier. Codul HEX este preluat de Proteus, inclus in functionarea

microcontrolerului PIC18F2550, care executa comenzile din HEX. Modul de comunicare cu calculatorul este secvential, prin intermediul portului

USB, in pachete de 64 bytes si dupa recunoasterea semnalului cu un cod, se transmite prin USB o noua comanda de achizitie a datelor.

Datele preluate de programul din calculator sunt concatenate inteligent pentru continuitate si afisate pe ecran.

Dupa cum se vede este un proces complex de achizitie a datelor, comunicare bilaterala si afisare interactiva a datelor, comandata de butoanele

grafice de pe calculator.

Toate programele sursa ale osciloscopului sunt la liber, dar pina cum nu au fost useri interesati.

@gsabac

Link spre comentariu

@gsabac, va intreb un lucru general:

Vad in scheme ca utilizati la N-MOSFET - 2N7000; BS170 are ceva ?  E ceva mai scump!  

- 2N7000 RDSOn = 6 Ohm, ID=0.2A   - https://www.tme.eu/ro/details/2n7000-dio/tranzistori-canal-n-tht/diotec-semiconductor/2n7000/

- BS170 RDSOn = 1.2 Ohm, ID=0.5A - https://www.tme.eu/ro/details/bs170d26z/tranzistori-canal-n-tht/on-semiconductor-fairchild/

@Nardu

Editat de Nardu
Link spre comentariu

2N7000, 2N7002, BS170 sau chiar BSP89(are tensiuni si capacitate mai mari) se pot folosi in aceasta schema, pentru comanda releelor.

Tranzistori BST72A, din aceeasi clasa i-am incercat cu succes la intrarea unui osciloscop Hameg312 de 10MHz, care avea FET-ul strapuns

si au mers perfect la frecventa si la deviatia trasei cu temperatura. Exista si MOS cu canal P de ex. BSS84 sau TP0610K cu performante asemanatoare.

Sunt si alti "mosi" mai tineri sau mai batrini, dar 2N7000 este cel mai celebru,  https://en.wikipedia.org/wiki/2N7000

Se folosesc si la circuitele de RF, amplificatoare, mixere, amplificatoare de banda larga, oscilatoare, modulatoare, etc. 

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu

Forum - un loc , in cazul nostru virtual , in care orcine poate sa isi spuna parerea , poate intreba , etc , in limita pastrarii decentei de comunicare .

Clasificarea "Intrebarile care le puneti sunt fara rost, in afara domeniului de folosire al unor componente si nelegate de o anumita schema sau polarizare."   nu este corecta .  Nu raspundeti , nu este nici o supare , dar nu pozati in alte ipostaze .

Link spre comentariu

@hspinache, am analizat toate postarile dvs. de pe forum si de pe alte forumuri. Ar fi cazul sa postati si ceva tehnic, oarecum legat de topic.

Trebuie inteles ca nu face nimeni misto de dvs. si fraza pusa de mine;

"Intrebarile care le puneti sunt fara rost, in afara domeniului de folosire al unor componente si nelegate de o anumita schema sau polarizare."

este o invitatie sa postati o schema cu valori, un tip de tub de osciloscop cu schema si nu este un afront la libertatea dvs. de a va exprima.

Ca o remarca generala, pe forum userii asteapta din partea dvs. ceva folositor de invatat sau de construit, deci...

@gsabac

• Like 2
Link spre comentariu

Forum - un loc , in cazul nostru virtual , in care orcine poate sa isi spuna parerea , poate intreba , etc , in limita pastrarii decentei de comunicare .

Clasificarea "Intrebarile care le puneti sunt fara rost, in afara domeniului de folosire al unor componente si nelegate de o anumita schema sau polarizare."   nu este corecta .  Nu raspundeti , nu este nici o supare , dar nu pozati in alte ipostaze .

Esti obositor! Nu ti-a cazut "casul de la gura" 

@donpetru, va rog, deja s-a sarit  calul.

A inceput cu amenintari ? Asta este un "cacacios" 

Ma banati pe mine daca considerati necesar.

@Nardu

Editat de Nardu
Link spre comentariu

Am mai spus ; am pus o bucatica de schema si imi pare rau . Nu mai pun nimic . Ati facut un rau pentru ati useri . Ati jignit Am dezactivat orice urmarire de discutie . Am sa ocolesc acest forum.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock