Jump to content
SAL

Help! amplificator A350

Recommended Posts

salutari, imnew.gif

am si eu acelasi amplificator.

am insa o mica problema. cum fac sa adaptez firul de line in la un jack de 3.5 inchi?(pentru sisteme audio mai.. contemporane). intreb ca am vazut ca are 4 fire pe interior, si 5 "craci" in mufa care intra in amplificator pentur auxiliar. ce si cum lipesc la o mufa de 3.5?

cum fac sa adaptez firul de line in la un jack de 3.5 inchi?(pentru sisteme audio mai.. contemporane). intreb ca am vazut ca are 4 fire pe interior, si 5 "craci" in mufa care intra in amplificator pentur auxiliar. ce si cum lipesc la o mufa de 3.5?

Doar 3 pini sunt utilizati.

post-9-1211753505_thumb.jpg

Doar 3 pini sunt utilizati.

Raspuns 1: Puterea muzicala scade lent la deconectarea de la 220 V, deoarece condensatorii de filtraj de pe tensiunea de alimentare au valori foarte mari.

Raspuns 2: Unele mufe din amplificator au conectati toti cei 5 (cinci) pini astfel: 1 - semnal intrare stanga; 2 - semnal intrare dreapta; 3 - masa amplificatorului; 4 - semnal iesire stanga; 5 - semnal iesire dreapta.

Atentie! Semnalele de iesire sunt complet diferite de cele de intrare, functie de sursele de intrare aplicate statiei si pozitiilor comutatoarelor din " surse program si surse inregistrare".

Invata sa citesti cu atentie schemele electronice si totodata atentie la vocabular ( dispare soft; soft conform DEX: Fire de bumbac sau de celofibra putin rasucite si moi, folosite ca batatura pentru unele tesaturi scamosite si varianta 2: soft prescurtare de la software, in nici un caz lent.)

PS. Amplificatorul si tunerul 350( are ambele benzi de UUS estice si vestice, adica OIRT si CCIR) produse de Electronica Industriala sunt cele mai fidele si fiabile produse in tara noastra. Singura problema este schimbarea potentiometrelor la un anumit interval de timp (circa 10 ani). Eu le am de aproximativ 25 ani.

support.gif am un amplificator A350 romanesc are tranzistori finali arsi "SDT9207" nu sunt sigur daca o sa mai gasesc asa ceva in magazine stie cineva un inlocuitor ??

mai am nevoie de :

"BD139"

"BD140"

"BD237"

"BD238"

sau inlocuitorii acestora ... multumesc anticipat

support.gif am un amplificator A350 romanesc are tranzistori finali arsi "SDT9207" nu sunt sigur daca o sa mai gasesc asa ceva in magazine stie cineva un inlocuitor ??

mai am nevoie de :

"BD139"

"BD140"

"BD237"

"BD238"

sau inlocuitorii acestora ... multumesc anticipat

sdt9207 poti sa i inlocuiesti cu 2n3055,KD 607S,KU 607,2N6338A,2N6339A,BUV 19,BUV 20,BUR 20,BUR 50,BUX 10 A,2N3773,MJ15003.

dar asteptati si parerile celorlati!!! bafta!!

Edited by alex_91

cred ca ar fi bine sa inlocuiesti finali arsi cu 2N6339A sau MJ15003 pentru ca sunt si mai usor de gasit.

@mihaitza, BD-urile le gasesti in magazin iar SDT-ul poti sa-l inlocuiesti cu 2N3055, BD317, 2N3442 etc.