Jump to content
copilu' electronist

Realizare amplificator cu TDA 7375A

Recommended Posts

Ba da,dar am v?zut pe net cineva care a realizatrecut un montaj simplu cu 2 TDA din a?tea ?i zicea c? scoate cam 2?70 e dar nu a l?sat o schem?.

Scoate din fabrica ?i 2?37 dar eu vreau mai mult.

Eu vreau s? realizez un amplificator cu dou? tda-uri din astea ?i s?-le folosesc stereo.

Am realezat amplul cu un TDA dar scoate cam pu?in, si vreau s? pun 2 ?i s? dublez puterea.

Se poate?

Din moment ce el este legat odata in Double Bridge ,oare mai permite legarea in simplu  Bridge?

Ma indoiesc, dar sa asteptam parerile altora, care probabil stiu o metoda sa il faca sa mearga

De ce alergati dupa watti multi cu THD mare, fara rost !!! Acest TDA7375, teoretic arde cu iesirile in punte, pe fiecare canal, un rezistor de 4 Ohm cu cca. 25W la un THD de 10%. Suna extraordinar, electric vorbind dar din punct de vedere muzical nu veti intelege nimic el fiind capabil sa scoata un sunet inteligibil si oarecum Hi-Fi doar la max. ~10W in punte pe canal. Mai mult nu poate. Pentru acei visati 70W pe canal, va recomand sa construiti un invertor 12Vcc >>>> +/-30Vcc si sa folositi ori un TDA7294 ori un amplificator audio cu tranzistoare.

Deci, nu mai dati crezare clipurilor de pe youtube, pentru ca cu 12Vcc alimentare, chiar si in punte nu se poate obtine un sunet Hi-Fi mai mare de vreo 10W pe canal, pentru ca asta sunt limitele electrice ale circuitului. Nu vorbesc aici de overload-uri cu THD mare, pentru din punct de vedere audio asemenea teste nu au nici un rost, sunt doar marketing pentru cumparatori neavizati. E bine totusi ca ati intrebat in forum si chiar va doresc sa-l mai urmariti pentru ca o sa aveti ce invata.

Mul?umesc de r?spuns, totu?i eu am TDAU-RILE,ce pot face cu dou? ca s? scoat? o putere c?t mai mare ?n stereo?

?i uit?-te la Link, ce a f?cut ?la de pe YouTube,poate ?mi po?i explica s? realizez ?i eu.

In clipul acela pe youtube cred ca s-a folosit schema din imaginea de mai jos:

2 x TDA7375 brigde parallel amps.png

Nu recomand, dar daca totusi doriti sa o testati, o faceti pe propria raspundere. Retineti indicatiile din imagine.

De asemenea, lucru neindicat in imagine, e sa folositi niste rezistoare de 0,22 Ohm - 3...5W pe fiecare iesire inainte de a face conexiunile.

Editare ulterioara: Puterea de iesire in cazul de mai sus este mai mare dar pe 2 Ohm, nu 4 Ohm. De fapt, circuitul prezentat urmareste folosirea amplificatorului in 2 Ohm, lucru urmarit si pe clipul youtube (dar neprecizat).

2 x TDA7375 brigde parallel amps.png

V? mul?umesc de r?spuns ?i pentru c? va-?i ocupat din timp c?ut?nd schema....

V?d c? mai sunt oameni doritori s? ajute pe internet.

Voi ?ncerca schema ?i voi scrie aici dac? a func?ionat

Electronica prin mine este un hobby,iar tdauri-le le-am recuperat din-truncasetofon stricat primit de la cineva ?i vreau s? ?ncerc s? fac ceva cu ele,deci dac? se stric? nu e nimic.

Am sistem 2.1 la care ascult muzic?,dar am vrut s? v?d dac? pot realiza eu ceva.Mul?umesc ?nc? o dat?!

Ok. Succes! Si cat de curand reveniti cu rezultate.