Jump to content

Recommended Posts

Care este schema?

Nu mai am schema originala si nu am timp sa o caut. Pot atasa insa schema simulata.

post-7713-0-54945700-1519291356.jpg

Elementele de circuit colorate cu albastru reprezinta parametri interni ai transformatorului. Rezistenta de 520k din secundar (singura sarcina) a fost calculata pentru pierderile in miez de aproximativ 0,12 W, la frecventa de 500 Hz.

@Tyc: Si la acest tip de trasor de semnal, receptionez tot armonici. Pe asta si mizez pentru sensibilizarea detectiei. Important este sa determin locul unde este intrerupt circuitul, cu o precizie de +/-30 cm.

Edited by ola_nicolas

http://pencho.my.contact.bg/start/comp/rectras/wire-tracer-trasmitter.htm

http://www.freeinfosociety.com/electronics/schemview.php?id=1955

Din aceste scheme rezulta ca nu este necesara o tensiune mare, firul verificat avand rol de antena emitatoare a montajului, la fel ca in aplicatia la care v-am trimis in comentariul http://www.tehnium-azi.ro/topic/6729-experiment/?do=findComment&comment=73960

Edited by miron1947

Intre timp am realizat cea de a doua schema, pe acelasi cablaj. Am obtinut 135 V / 1,5 kHz la borna de iesire. Consumul de curent din baterii, este de 270 mA. Datorita acestui fapt, tensiunea la bornele grupului de baterii scade la 3,1 V, ceea ce conduce la scaderea la jumatate a tensiunii efective la iesire. In scurtul interval cat am putut sa verific comportarea detectorului, am constatat ca pentru a sesiza acest potential a trebuit sa ma apropii la cativa milimetri de borna de iesire, ceea ce ma face sa cred ca domnul Vescan are dreptate atunci cand imi recomanda cupluri trasor - receptor avand drept suport radio-frecventa, modulata cu audio- frcventa. Problema este ca asemenea sisteme ar trebui sa existe in comert. In acest moment, sunt interesat sa achizitionez asa ceva. asadar astept ca cei in cunostinta de cauza sa posteze referiri (cu link-uri daca este nevoie) la magazinele reale sau virtuale, de unde s-ar putea procura asa ceva. Asa dupa cum spuneam, dincolo de experimentele pe care le-am facut, trebuie sa respect promisiunile facute celor care asteapta rezolvarea problemei.

Schema cu 4001 este simpla, iar detectia se poate face asa cum scrie acolo cu un radio cu domeniul MA(cel mai comod ar fi RIChttps://www.miciielectronisti.com/single-post/2016/10/07/Restaurare-Radio-RIC-2).

O oferta(mai sunt si altele ex. la aliexpress)http://www.romind.ro/produs/485/Detector-cabluri-ingropate-LineSpotter

Edited by miron1947

Am sunat la firma care comercializeaza seturile LineSpotter, unde m-a trimis legatura dv. si mi-a dat un pret care m-a blocat - 2000 lei, fara TVA. Adica, cam 2200 lei plus cheltuieli de transport. Spuneati ca mai avetia stfel de oferte?! Undeva mi-ati facut o legatura catre un magazin asemanator, dar probabil cu sediul in strainatate, unde afisa pentru un set de produse identice un pret de 18 $ Daca nu se supara donpetru, atunci va rog sa link-ati si alte legaturi, sau sa imi dati o cheie lingvistica sa pot cauta eu insumi. Ceea ce am vazut eu pe legaturile pe care mi le-ati dat nu poate costa atat. Ar insemna ca nu mai stiu eu cu ce se "mananca" electronica, sau astia se adreseaza in exclusivitate (ma refer la prturi) numai firmelor de specialitate si isi inchipuie ca au monopol.

In atasament am ilustrat schema simulata pentru trasorul construit in regim autoblocat. Transformatorul este acelasi, la care s-a adaugat infasurarea secundara cu priza mediana 4-5-6, necesara reactiei inverse pe bazele tranzistoarelor in vederea auto-blocarii. In locul transformatorului din libraria sistemului, am utilizat un model propriu, sub forma de subcircuit, care include si parametrii principali ai infasurarilor si sarcina care simuleaza pierderile in gol. Frecventa este in jurul a 1kHz. Indicasem initial 1,5 kH, dar acea frecventa rezulta la simularea cu tensiunea nominala (4,5 V) a bateriilor, in timp ce simularea din atasament am facut-o pentru tensiunea reala de 3.1 V la borne, provocata de consumul mare de curent, 270 mA - masurat cu testerul universal pe scala de 20 A - alta varianta de masura neavand la dispozitie. In realitate am masurat o tensiune de 135 Vrms la borna de iesire. Diferenta pana la 197 Vrms, cat indica simularea, se datoreaza faptului ca nu am mai recalculat inductantele reale in infasurarea primara simetrica, cu priza mediana.

post-7713-0-48869700-1519380350.jpg

Dupa ce voi rezolva problema urgenta care ma framanta acum, voi reveni la acesta schema. De mai mult timp, am planificat o constructie de acest gen pentru un pistol de lipit alimentat de la o baterie auto de 12 V. Piesele necesare, deja le-am achizitionat.

Edited by ola_nicolas

Deja tinerii s-au saturat de asteptat si au hotarat sa apeleze la serviciile unui electrician autorizat. Imi pare rau ca nu am putut sa-i ajut. Asa dupa cum se vede traba insa, in Romania inca exista probleme cu introducerea progresului tehnic, accesibil consumatorului de rand.