Jump to content
Sign in to follow this  
alinuts

conectare semnal intre amplificatoare

Recommended Posts

buna 

schita d lui Miron estecorecta 

scuzele mele am uitat sa pun toata denumirea ,este vorba de hk vx 1200w

/www.liveaudio.ro/downloads/HK-Audio-VX-Amplificator.pdf

Deci sa intelegem ca toate amplificatoarele sunt acelasi model, nu?

Edited by miron1947

da, toate sunt   acelasi  model

Edited by alinuts

In manual scrie ca atunci cand este utilizat in regim mono sau punte cele doua intrari sunt legate in paralel, dar semnalul pentru urmatorul de unde il colectati, ca n-am vazut unde este iesirea de linie?

Poze cu fata si spatele aparatului?

Edited by miron1947

Asa am vazut si eu, din acesta cauza intrebam de unde preia semnalul pentru urmatorul din cascada de amplificatoare,  acesta este motivul pentru care doream sa vad fata si spatele aparatului.

P.S.

Pentru dl.alinuts, cum sunt dispuse amplificatoarele, aveti 4 asezate turn intr-un loc, sau dipersate in apropierea incintelor?

Edited by miron1947

De fapt puterile nu sunt ?n cascad?(serie) ,sunt ?n paralel ,acela?i semnal intr? la fiecare canal (st?nga respectiv dreapta) la fiecare ?n parte. Cred c? dac? are dou? tipuri constructive de intr?ri ,ele sunt ?n paralel ?i s-ar putea face un loop dintr-o putere-n alta. 

Eu am inteles din ce scrie dl. alinuts, ca semnalul este distribuit in cascada ,,dni mixer in primul amplificator,din primul amp in al doilea ,din al doilea in al treilea si din al treilea in al patrulea "

Ceva nu se potriveste, par aparate diferite, in manualul de service apare comutatorul de monitor, o rampa de RCA si in schema iesirea de monitor.

harman-kardon_hk-1200_1400.pdf

Cel mai bine ar fi sa ne lamureasca dl.alinuts.

Edited by miron1947

Eu am inteles din ce scrie dl. alinuts, ca semnalul este distribuit in cascada ,,dni mixer in primul amplificator,din primul amp in al doilea ,din al doilea in al treilea si din al treilea in al patrulea "

Sa ne lumineze @alinuts:

1 - care tip de amplificator este;

2 - cum sunt realizate conexiunile de la intrarea amplificatoarelor: a). prin conectarea cablului care vine de la aplificatorul precedent in paralel, pe acelasi terminal al conectorului, impreuna cu cablul care merge la amplificatorul urmator; b). prin utilizarea unor conectoare diferite pentru intrare si iesire.

Daca nu stie exact ce si cum este pe-acolo, inseamna ca nu el a realizat acele conexiuni si este problema altcuiva, el fiind doar un "telefon fara fir" care ne informeaza...

buna

imi cer iertare pt  neclaritatile pe care le am creat

amplificatoarele sunt exact ca cel din postarea nr 24 

legaturile nu le am facut eu ,a aparut aceasta problema la biserica, si am zis ca intreb aici caci sunt mai multi experti care ar putea sa dea o indicatie ,le multumesc pe acalea aceasta

am reusit sa fac 2 poze

http://i65.tinypic.com/1zn4ahy.jpg

http://i65.tinypic.com/3523kox.jpg

Dar o poza cu panoul frontal?

Acum am inteles, nu exista iesire de linie, dar exista doua intrari cu jack si doua XLR legate in paralel.

N-ati scris nimic de amplasare, exista un turn cu cele 4 sau sunt distribuite prin incapere?

Nu gasesc schema, dar daca cele doua tipuri de mufe sunt legate in interior direct intre ele, fara

rezistente de adaptare ca aici post-9-0-42302100-1519069713.png eventual, toate intrarile amplificatoarelor sunt conectate in paralel.

Edited by miron1947

nu am reusit sa fac alta

dar maine seara am sa fac mai multe poze

Nu mi-ati raspuns daca sunt amplasate ca un turn, adica in alcelasi loc unul peste celalalt sau plasate in locuri diferite?

Amplasarea lor trebuie s-o cunoasteti daca ati reusit sa faceti acele poze.

P.S.

Daca si acum ignorati ce v-am intrebat(de 3 ori), eu abandonez discutia, este frustrant sa obti informatii minimale dupa 29 de comentarii.

Edited by miron1947