Jump to content
killpacient

Amplificator 2 x 100 W / 1 x 150W TDA7294/7293

Recommended Posts

Salutare tuturor , ma bucur ca am gasit acest forum , chiar imi era dor.

Va prezint o varianta de cablaj pentru un amplificator cu TDA7294 / TDA7293 (tinand cont ca sunt compatibili pin la pin dar difera tensiunile de lucru).

(Stiu ca nu e ceva HIFI dar in casa , pe o boxa decenta, e ok )

tda7294_FINAL_BOTTOMJPG.jpg
tda7294_FINAL_TOPJPG.jpg

O sa revin si cu poze reale dupa ce reusesc sa fac primul lot de placi (deja am achizitionat cipurile)

Atasat gasiti si proiectul in format PDF pentru cine doreste sa il realizeze.

tda7294-mirror.pdf

tda7294-silk.pdf

tda7294-silk-MIRROR.pdf

Bine ati venit pe forum. Aveti o problema cu poza avatarului, care conform regulamentului

nu trebuie sa contina reclama unei firme.

Cititi regulamentul si schimbati avatarul inainte sa vada adminul.

Proiectul cablajului arata ca finalizat, mai trebuie sa si functioneze si sa fie validat dupa

teste complete, cu radiator adecvat, deci este inca mult de munca.

Dupa mine, ca sa nu arate a reclama, ar trebui sa puneti pe forum si schema cu valori.

@gsabac

Edited by gsabac

1. toate valorile sunt direct in poze, schema e fix in datasheet deci daca tot suntem electronisti nu ii vad utilitatea.

Tocmai de asta mam gandit ca e usor de facut si de catre incepatori , nemafiind nevoie de o schema, adica poti sa citesti un datasheet, mai inveti una alta, te mai documentezi si uite asa capeti experienta, nu ca le tai macaroana dar cand un cablaj are valorile trecute pe desen de ce ar mai fi nevoie de schema ? Daca nu avea legenda mai intelegeam si ca idee e facut direct in Sprint fara schema, la cat de complicat e..

@killpacient, bine ati venit in forum. dar va rog sa va schimbati imaginea avatarului. Trebuie respectat si regulamentul daca tot l-ati bifat la inregistrare. Aveti 24 de ore sa faceti lucrul asta dupa care voi aplica regulamentul forumului.

In al doilea rand, fiind o sectiune in forum D.I.Y, ar trebui postate toate detaliile, inclusiv schema. Dar daca schema nu va ganditi sa o postati, incercati pe layer-ul Coper Bottom sa inlaturati insulele alea mici izolate ca nu e corect si nici profesional sa existe acolo.

• Like 1

frumos cablajul, cateva mentiuni as avea:

- traseele de alimentare fa-le mai groase, in unele locuri sunt exagerat de subtiri si o sa circule cativa amperi pe ele

- traseele de iesire la fel, fa-le mai groase din acelasi motiv

- traseul de masa acelasi lucru, este subtire si de preferabil sa duci traseu separat pentru condensatorii de decuplare, masa integratului, etc ... ideal ar fi sa faci "star ground" sau masa legata in stea... eu asa fac la cablajele mele si nu am avut probleme cu buclele de masa ... spor

Edited by Adrian_BBS

@Adrian_BBS Multumesc, majoritatea traseelor au peste 1.3mm , planul de cupru nu este masa (traseul de gnd este in puncte dupa cum se vede , tip caracatita). Am folosit plan de cupru doar pentru o rezistenta mai mare a cablajului si pentru o corodare mai rapida (tinand cont ca eu le si produc si nu imi place sa stau sa corodez 3 ore la ele)

@donpetru : am modificat poza de profil ,regulile sunt reguli dar nu faceam nici o reclama ascunsa (atat timp cat nu aveam link direct, dar m-am conformat). 

Tinand cont ca am desenat fix dupa schema din datasheet, chiar nu ii vad utilitatea, oricat de incepator ar fi (de asta am si pus valorile componentelor pe silkscreen si specificatiile cu bridgeul). 

Momentan sunt fericit ca nimeni nu a comentat despre gaura lipsa de la unul din integrate.

Placile au fost testate inainte sa le postez (eu mereu testez inainte).

Posibil sa fac si o mini documentatie pentru un amplificator de 200w cu 2sc5200 si unul cu feturi dar momentan sunt prins cu altele (lucrez la un single end clasa A pe feturi 200w 8ohmi si 300+w  4ohmi)

Edited by killpacient

Momentan sunt fericit ca nimeni nu a comentat despre gaura lipsa de la unul din integrate.

Gaura lipsa corespunde cu pinul 11 care nu se foloseste in schema. De asta lumea nu a comentat. Dar presupun ca stiai asta sau la modul cum ai comentat... s-ar putea sa nu!  :smile:

Pai tinand cont ca am desenat placa, normal ca stiam dar asta a mai fost postat si prin alte locuri de mine si au sarit multi cu gura ba ca e difuzorul legat la iesire printro rezistenta, ba ca un pin e neconectat, etc :) Vroiam sa vad in ce ape ma scald (sa vad daca chiar se uita cineva pe datasheeturi).

Eu am insistat pentru postarea schemei in scopul veridicitati ei, deoarece multi autori

cu putine cunostinte despre electronica, cred ca pot modifica corect o schema.

Poate in acest caz sa fie mai simplu, dar pina la o verificare atenta imi exprim rezervele,

deoarece in datascheet nu este specificata schema pentru comutarea din stereo in punte.

Deasemeneaa circuitul mai are o hiba, masa de semnal este amestecata in bucle cu masa de alimentare.

@gsabac 

Edited by gsabac

Eu am insistat pentru postarea schemei in scopul veridicitati ei, deoarece multi autori

cu putine cunostinte despre electronica, cred ca pot modifica corect o schema.

Poate in acest caz sa fie mai simplu, dar pina la o verificare atenta imi exprim rezervele,

deoarece in datascheet nu este specificata schema pentru comutarea din stereo in punte.

Deasemeneaa circuitul mai are o hiba, masa de semnal este amestecata in bucle cu masa de alimentare.

@gsabac 

Sper ca pozele vorbesc de la sine, eu nu vad traseul de gnd cu bucle de masa.

In datasheet este toata documentatia necesara, e nevoie doar sa fie citita (am marcat in poza) dar nu am mai marcat si intrarea audio.

bridge.png
bridge2.png
Untitled_1.png

@gsabac 

- traseul de masa acelasi lucru, este subtire si de preferabil sa duci traseu separat pentru condensatorii de decuplare, masa integratului, etc ... ideal ar fi sa faci "star ground" sau masa legata in stea... eu asa fac la cablajele mele si nu am avut probleme cu buclele de masa ... spor

la asta m-am referit si eu mai sus, am avut multe neplaceri din cauza amestecarii maselor

prin masa de semnal circula curenti mici, prin masa de putere circula curenti mari, cand pui o masa de semnal sa treaca pe acelasi traseu cu o masa de putere, apar perturbari ... daca am gresit, corectati-ma

mai jos un exemplu de conectare

post-257-0-20282200-1517750689.jpg

Edited by Adrian_BBS
  • Like 1