Sari la conținut

Restaurare radio Grundig 3397


lucinik

Postări Recomandate

@miron1947: Se face o comutare de pe difuzoarele interne pe cele externe. Asadar sarcina ramane pe tuburile finale.

Daca conexiunea este intre 2 si 1, sunt cuplate in paralel cele interne cu cele externe, doar daca se introduce mufa tata intre 2(pinul central lat dreptunghiular)) si 3 se deconecteaza cele interne.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facand proba cu casti in loc de difuzoare, se poate observa si daca anozii finalelor se mai inrosesc sau nu. Daca se inrosesc in continuare si fara sarcina, atunci problema este la tensiunea de alimentare pe grilele ecran. Se vor verifica rezistentele de 2k/2W care alimenteaza aceste grile.

Gresit !

Grila ecran ( G2) chiar dac? este la acela?i potential cu anodul transform? pentoda in pseudotrioda si tot functioneaza si nu duce la inrosirea anodului triodei , daca in acest caz ar fi sirma rezistentele de 2K , dupa mine imposibil , rezistente in scurt nu am vazut in viata mea , arse / intrerupte .... f?r? numar . Dac? rezistentele de 2k ar fi intrerupte nu ar func?iona aparatul de radio deloc .

Nu mai dati sfaturi sa probeze aparatul de radio f?r? difuzoare , risc? sa defecteze transformatoarele de iesire .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci de ce exista limitarea curentului de catod?! Oare nu catodul este cel care emite electronii?! Chiar daca psf-ul nu este relevant, se face in permanenta proba curentului catodic total, prin insumarea curentului anodic cu cel al grilei ecran.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca conexiunea este intre 2 si 1, sunt cuplate in paralel cele interne cu cele externe, doar daca se introduce mufa tata intre 2(pinul central lat dreptunghiular)) si 3 se deconecteaza cele interne.

Nu sunt deloc in paralel difuzoarele interne cu cele externe , cind se introduce mufa tata a difuzoarelor externe de desface contactul intre pinii 3/4 ai mufei mama de pe aparat , practic se decupleaz? difuzorul intern de la masa , studia?i cu atentie mufa mama de pe aparat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci de ce exista limitarea curentului de catod?! Oare nu catodul este cel care emite electronii?! Chiar daca psf-ul nu este relevant, se face in permanenta proba curentului catodic total, prin insumarea curentului anodic cu cel al grilei ecran.

Limitarea curentului catodic se face ca sa nu dep??e?ti puterea disipata a anodului si a G2 , cazul pseudotrioda , cu rezistentele de 2k sirma , in acest caz pseudotrioda are P=Pda+PdG2 .

Domnule , tensiunea egala pe A si G2 nu inroseste NICIODATA anodul la ECL86 !

Daca se conecteaza intre 1 si 2, acel contact nu se desface, cunosc acest tip de mufa, am utilizat la multe montaje.

O sa caut o imagine cu acest tip de mufa, am incercat sa fac o poza cu telefonul la amplificatorul meu, dar nu iese inteligibila.

Mufele acestui aparat de radio sunt diferite de cele care echipeaz? amplificatoarele nemtesti , eu am o t?rla de aparate radio nemtesti care au mufe ca cele din acest Grundig , adic? decupleaz? difuzoarele interne , acum pe bune nem?ii de nebuni figurau pe schema contactul intre terminalele 3/4 ale mufei de pe aparat ?

Nu am incercat, acum sunt la serviciu si nu am cum sa fac asta dar diseara cind ajung o sa-l scot ,verific si pun altul .

Are mufe DIN cu intrerupator

Schema este postata prin amabilitatea d-lui gsadac. Multumesc din nou cu aceasta ocazie.

 

Eu ma retrag din discutia asta , vezi ce sfaturi mai primesti .....este posibil sa-l faci praf .

Te astept cu el de Luni in colo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum pe bune nem?ii de nebuni figurau pe schema contactul intre terminalele 3/4 ale mufei de pe aparat ?

Nu, conectat intre 2 si 3, deconecteaza, dar vedeti ca este figurat si contactul 1 care este permanent conectat, orientati-va dupa poza http://www.tehnium-azi.ro/topic/6698-restaurare-radio-grundig-3397/page-7?do=findComment&comment=73580 pe care am facut-o(intr-un final).

La acest tip de mufa, conectorul tata se poate cupla la 1800 in doua pozitii.

Daca dl. lucinik face o poza cu mufele aparatului ne lamurim ce tip sunt.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limitarea curentului catodic se face ca sa nu dep??e?ti puterea disipata a anodului si a G2 , cazul pseudotrioda , cu rezistentele de 2k sirma , in acest caz pseudotrioda are P=Pda+PdG2 ...

Este posibil sa nu depasesti nici disipatia maxima anodica, nici cea a grilei ecran si nici disipatia totala, dar insumand curentii sa depasesti curentul catodic maximum admisibil. Lipsa de exercitiu teoretic se vede de la o posta. Curentul catodic este limitat tocmai in ideea de a nu se inlocui emisia electronica cu una ionica, adica cea care face ca strontiul depus pe catod sa migreze inspre anod.

 

Editat de donpetru
Stergere continut OFFTOPIC care nu isi avea rostul in discutie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru ajutor. Voi schimba cuplajele, rezistente din g2 si cele doua tuburi ECL86.

 

 

Dl Viobio,am inteles perfect ce mi-ati spus si voi face intocmai. Dupa ce schimb piesele asa cum m-ati sfatuit atit dvs cit si alti membri voi reveni cu rezultatele obtinute.

Va multumesc frumos si sper sa nu-l stric mai rau nu de alta dar mi-o fur de la tata. :giggle:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot face poze  sigur ca da, acum sunt la serviciu si nu am posibilitatea. O sa fac poza si o sa o postez dar sa stiti ca ati avut dreptate este exact cum ati spus si cum este in poza postata de dvs.cu atit mai mult cu cit acest fapt reiese din schema aparatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot constata vizual la tuburi, manifestari anormale, inrosirea anodului, din cauza comenzii gresite a grilei in CC, sau epuizarea tubului, lumina violeta in tub, apare cand sunt defecte de vid, a nu se confunda cu lumina albastra post-9-0-91709100-1517487616.png care apare la alimentarea cu tensiuni mari si care este normala.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din ce am observat eu, dl. lucinik, nici n-a mai intrat pe forum.

Mie-mi lasa un gust amar cei care deschid un subiect si ulterior il abandoneaza fara explicatii, daca solutiile propuse de colegi au rezolvat problema sau nu, deoarece rezultatele pot fi utile si altora cu probleme similare.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock