Sari la conținut

Restaurare radio Grundig 3397


lucinik

Postări Recomandate

Tuburile au ramas in magazinele "Dioda", pana pe la mijlocul anilor '90. Iar ceea ce spune domnul Miron nu este tocmai real. ???

Corect, au ramas, ca aparusera TV cu tranzistoare si integrate(5 sau 6) cu BU 205 final linii, deci fara nicio lampa(cu exceptia tubului cinescop)

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma inseala memoria tranzistoarele au aparut pe la noi in 1960,germaniu. Licenta era de la francezi parca, ei aveau SFT noi am facut EFT. Cum am reusit? Spionaj industrial,dar asta este alta poveste.Prin 1950 a fost construit primul radio dupa o gindire romaneasca. Cred ca Pionier era. Am vazut unul in tirg acum doua zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se produce sub licenta, nu este spionaj industrial, este legal, la fel ca si Dacia1100 sau 1300, care sunt la origine Renault.

Din ce stiu eu, aparatul de radio Pionier, era construit dupa o schema Phillips.

Radio Popular era fostul ,,Monitorul Oficial nr. 252 mentioneaza lapidar: Philips Aparate Radio, Bucuresti; noua denumire Fabrica Radio Popular".

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ceea ce se produce sub licenta nu este nimic ilegal dar trebuie produs si o fabrica nu se construieste peste noapte. Dacia 1100 s-a fabricat dupa ce reprezentantii Renault au fost cazati la hotel in urma tratativelor cu ei si Honda si documentatia a fost depusa in seiful hotelului Athene Palace.Restul este istorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pe o lampa uzuala, ca ECL86, nu cele speciale de putere ca EL34...

...In alta ordine de idei, nu cred ca putetm compara leii de atunci cu cei de azi ...

ECL86 este un tub multiplu (dublu) in care se combina o pentoda de putere (care merge pana la puteri maximale de 5 W in regim SE) cu o trioda de atac. EL34, este unul dintre tuburile finale (cu puteri maximale, mergand pana la 12 W in regim SE) cele mai utilizate de amatorii audiofili. De aici si o cerere enorma pentru acest tub si deci si preturile supraevaluate de pe piata. Eu cred ca putem compara puterea de cumparare a leului de atunci cu cea a leului actual. Salariul mediu la nivelul anului 1975, cand se traia aproximativ decent era de 1600 lei (https://www.cjpgiurgiu.ro/salariile-medii-lunare-pe-economie-utilizate-la-calculul-pensiei/) adica 133 $ la cursul oficial. In anul 2017, conform surselor oficiale, salariul mediu net pe economie a fost de 2300 lei (adica peste 600 $ la cursul de astazi) iar traiul nu prea este comparabil cu cel de atunci.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.elforum.info/topic/130128-lista-tuburi-disponibile/el are ECL86 , garantez pentru calitatea tuburilor si seriozitatea vanzatorului , ieri am cumparat 150buc 6P6C de la el , il cunosc de mul?i ani , este unu din furnizorii mei de tuburi .

Dac? nu ii dai de cap la aparatul de radio , po?i veni ?ntr-o dup? amiaz? cu el la mine , il repar eu , nu te cost? nimic , de Lunea viitoare in colo , dupa ora 15 , vorbim la telefon .

Iti las telefonul aici , c? numai cine nu vrea nu ?tie telefonul meu , 0724156463 .

Iti dadeam eu E?L86 dar am stocul destul de mic .

Editat de viobio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti perfecta dreptate in privinta lampilor,ECL 86 este trioda pentoda si este atacata cu o trioda.Din cite am citit pina acum ambele se preteaza foarte bine la montajele audio. Voi cumpara cele doua ECL-uri chiar daca pretul este putin mai mare decit am dat eu pe acest aparat radio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti perfecta dreptate in privinta lampilor,ECL 86 este trioda pentoda si este atacata cu o trioda.Din cite am citit pina acum ambele se preteaza foarte bine la montajele audio. Voi cumpara cele doua ECL-uri chiar daca pretul este putin mai mare decit am dat eu pe acest aparat radio.

Nu face comparatie intre cit ai dat pe aparat si cit cost? piesele de schimb , de foarte multe ori aparatul cost? putin pentru ca nu este functional , unii vor s? scape de " mobil? " sau nu stiu ce vind .

Un sfat , schimba TO?I condensatorii electrolotici si condensatorii de cuplaj intre etajele audio , este foarte posibil sa fie uscati, devalorizati , cu pierderi , poti " strica " tuburi care sunt ?nc? cu emisie , simtomul care l-ai descris ma face sa cred ca ai condensatori de cuplaj cu pierderi sau electroliticii din catozii pentodelor finale " terminati " , nu-l mai alimenta decit dupa ce schimbi ce ti-am indicat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Viobio,Va multumesc mult pentru amabilitate,este mai mult decit imi inchipuiam ca se poate dar va rog frumos nu ma tentati inca cu un ajutor atit de mare mai lasati-ma sa-mi sparg capul cu el si in felul asta poate mai intra cite ceva prin crapatura, ma forteaza sa mai invat . Dupa ce iau salariu cumpar cele doua tuburi si daca nici atunci nu-i dau de capat daca mai este valabila oferta dvs ma infiintez cu el la usa sa ma ajutati sa-l repar ,nu sa-l reparati.

Mi-am notat numarul de telefon si voi indrazni sa apelez daca nu-i dau de cap.Oricum voi scrie aici ce am facut,sper sa nu ma fac de ris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 o fabrica nu se construieste peste noapte. Dacia 1100 s-a fabricat dupa ce reprezentantii Renault

Nici IPRS-ul n-a fost construit peste noapte, dar tot cu francezii si tehnologia lor de la ThompsonSGS(licenta era a lor) s-a construit.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i mare lucru,valori uzuale,voi schimba dupa cum m-ati sfatuit.


Oarecum stiu povestea cu IPRS-ul. Tata a lucrat acolo in anii "60".Impreuna cu alti colegi a construit primul magnetofon romanesc dar ...a ramas doar ca model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock