Sari la conținut

Restaurare radio Grundig 3397


lucinik

Postări Recomandate

Din ce am vazut si ECL86 si EL84 au aceiasi tensiune anodica maxima admisa, 550V, dar se refera la functionare continua, in cazul acestui regenerator, impulsul pe grila este foarte scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o solutie cu PCL 86 dar am vazut ca sunt diferente la conexiuni (dar nu ar fi mare lucru) ,filamentul la 14,5v in loc de 6,3.trebuie alta alimentare ...

Tuburile ECL86 si PCL86 sunt identice pana la detalii in ceea ce priveste caracteristicile anodice si de grila ecran a pentodei. Ele au de asemenea aceleasi conexiuni la soclu. Ceea ce difera la cele doua tuburi sunt parametrii circuitului de incalzire. EL86 are 6,3 V si 0,66 A parametri de filament, in timp ce PCL86 sunt tipice tuburilor cu filamentele conectate in seie in circuitul de incalzire si au 13,3 V si 0,3 A parametri de filament. Eu personal, atunci cand utilizez tuburi cu un curent de filament de 0,3 A (avand prefixul P in codul alfa-numeric) le conectez filamentele in serie si alimentez circuitul comun de incalzire, printr-un condensator uscat pe care il calculez de asa maniera incat sa produca o cadere de tensiune egala cu diferenta dintre tensiunea de retea si suma tensiunilor care cad pe acele tuburi. In cazul de fata se poate incerca un condensator cu o capacitate de 4,7 ?. Intr-o alta ordine de idei, tuburile isi diminueaza emisia electronica, datorita degradarii in timp a stratului de strontiu/bariu cu care sunt acoperiti catozii. Astfel, temperatura necesara termoemisiei creste. Acest efect se poate contracara aplicand la bornele filamentului o tensiune mai mare. De regula filamentul tuburilor electronice se dimensioneaza astfel incat sa reziste la tensiuni maxime cu 10... 20 % mai mari decat tensiunea nominala. Astfel stand lucrurile, se poate incerca marirea tensiunii de alimentare a filamentelor de la 6,3 V la 7 V intr-o prima etapa, iar daca rezultatul auditie nu se imbunatateste, se va mari in a doua etapa tensiunea de alimentare a filamentelor la 7,5 V. Dupa parerea mea este insa mai avantajoasa inlocuirea tuburilor ECL86, cu tuburi PCL86 si alimentarea separata a filamentelor dupa metoda expusa mai sus, deoarece este posibil ca filamentele celorlalte tuburi sa fie alimentate din aceeasi infasurare a transformatorului, astfel incat marirea tensiunii de filament va afecta emisia termo-electronica a tuturor tuburilor cu care este echipat aparatul.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tuburi de genul acesta n-am incercat regenerari, dar cu cele cinescop, da si cu rezultate mult superioare supravoltarii filamentului(metoda propusa de dvs) care se aplica si la tuburile cinescop cu emisie scazuta.

Solutia supra voltarii are niste limite si in timp(dupa o perioada trebuie crescuta iar tensiunea) si ca performanta.

P.S.

Varianta cu PCL86 poate fi luata in calcul daca dl. are aceste tuburi, pentru ca altfel este inutil, n-am vazut oferte pe site-uri romanesti(ECL86 da, dar la pretul de 80 lei/buc), iar pe cele straine sunt in jur de 25$, adica cca. 100 lei la cursul de azi.

Montajul pentru regenerarea cinescopului(actualizata) este acesta, post-9-0-84013700-1517320672.jpg l-am folosit prima oare prin `75 la un Temp 3 http://www.teletym.g6.cz/cbtv_zahranicni/temp3/temp3.jpg pentru o mamaie saraca din cartier.

Dupa `89 am avut succes cu el si la cele color(succesiv pe cele trei grile).

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... 25$, adica cca. 100 lei la cursul de azi.

12,33 $ aici, cu tot cu cheltuieli de transport. Eu nu am practicat niciodata supra-voltarea si explicam si mai sus de ce. Este evident insa ca tuburile vor functiona un timp limitat. De regula tuburile noi sunt garantate la o perioada de buna functionare de 500... 1000 de ore, tocmai datorita scaderii in timp a emisiei termo-electronice. Asta inseamna ca un aparat care functioneaza continuu (precum cele din anumite locuri publice) vor avea nevoie de inlocuirea tuburilor originale dupa 1... 3 ani. Ce sa mai vorbim despre un radio produs prin 1963/1964?!

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este necesar doar un card de debit pentru plata.

 

cu tot cu cheltuieli de transport.

Nu prea, tot pe la 80 lei ajunge, acolo scrie ,,Shipping:US $7.00 (approx. C $8.63) ".

 

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu tin minte sa fi platit atat(ca renuntam la reparatii TV la care puteam sa cer maxim 100 lei, cu deplasare cu tot) pe o lampa uzuala, ca ECL86, nu cele speciale de putere ca EL34, chiar si astea daca-mi aduc bine aminte erau undeva la 50-55lei.

P.S.

In alta ordine de idei, nu cred ca putetm compara leii de atunci cu cei de azi.

Nu am preturile de la Dioda, dar le am scrise pe cele din RIM `80

ECL86 4,65DM(daca cumparai una, daca cumparai peste 10 era 3,30DM) si EL34 9 DM. sa nu luam cursul oficial de atunci de 2 si ceva marca ci cel de pe piata neagra, adica 5 lei, revine 

24 lei ECL86 si 45 lei EL34, iar la RIM nu erau preturi dictate de stat.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

Pretul este cam acelasi de pe OLX. Multumesc pentru solicitudine. Pina la urma nu am alta sansa ,o sa cumpar de pe OLX de la cineva din sector5.

Am apucat si eu magazinul Dioda si cele de pe Academiei ,ma trimitea tata sa cumpar piese sau sa verific lampi,1leu lampa.


pe vremea aceea ,Dl Miron "suta" era mare...probabil Dl Ola_nicolas se referea la faptul ca se gaseau lampi fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tineti minte, pentru ca probabil nu ati lucrat prea mult cu ele. Eu imi amintesc perfect ca prin 1973/1974, am cumparat 4 duble diode rusesti de tipul 6?5?, la cel mai mic pret pe care l-am dat pana atunci - 40 lei/buc. Am luat 4 bucati, tocmai pentru ca le-am gasit mai ieftin. Doua dintre ele, inca le mai am.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa este cum spune Dl Miron,in Romania baza erau tuburile,din pacate pentru mine am fost pasionat de tranzistori si am mers pe drumul asta.Acum imi doresc sa o iau de la inceputuri si mai prind cite ceva de la tata si de la dvs. Citesc si ma documentez ,sfaturile dvs imi prind bine,am ceva pus la temelie si voi recupera.


Dupa ce termin de restaurat radioul fac o poza si o postez daca nu este cumva desuet. Pina la urma si dvs contribuiti la reparare cu sfaturi si indreptari.

Este un radio stereo asa cum stiti dar fara decodor,pe asta nu-l am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste inlocuirea lampilor ECL 86 cu PCL 86(nu am decit una singura) cred ca nu o voi aplica,ramine sa incerc varianta originala,are mai mult farmec,pina la urma este restaurare ,nu inlocuire. Sunt convins ca ma intelegeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tuburile au ramas in magazinele "Dioda", pana pe la mijlocul anilor '90. Iar ceea ce spune domnul Miron nu este tocmai real. Pe la mijlocul anilor '80, IPRS-ul a dat drumul pe piata circuitelor integrate si tranzistoarelor cu siliciu. Asta se reflecta inclusiv in cuprinsul tematic al revistei Tehnium, incepand de prin 1975. Asadar, cine a dorit sa lucreze cu semiconductoare a putut sa o faca. Nu spun ca aceste dispozitive semiconductoare au fost prea ieftine (dimpotriva) insa eu am ramas fidel tuburilor electronice pana prin anul 2000, spre deosebire de foarte multi altii. Sursa mea principala de dispozitive active (atat tuburi, cat si semiconductoare) au fost caitiva dintre fostii mei profesori de liceu, care erau si radioamatori activi. In aceasta calitate, ei beneficiau de preturi cam de 10 ori mai mici la toate componentele electronice. Totusi, asa dupa cum spuneam, eu am preferat sa lucrez in continuare cu tehnologia tuburilor electronice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock