Jump to content
Sign in to follow this  
Mihai3

Cum imi dau seama daca oscileaza ?

Recommended Posts

Ce se poate intampla daca folosesc o sonda necalibrata corespunzator ?

Pot aparea masuratori eronate, de exemplu frecventa masurata sa nu corespunde cu realitatea ?

Sau tensiunea masurata sa nu corespunda cu realitatea ?

Edited by Mihai3

Apare deformat pe ecran, mai ales cele cu variatii rapide de nivel(dreptunghiulare)

Adica in loc sa apara asa http://www.scritub.com/files/tehnica%20mecanica/2446_poze/image009.jpg pe ecran, apar asa 

cu colturi racordate si paliere deformate.

1)Pot aparea masuratori eronate, de exemplu frecventa masurata sa nu corespunde cu realitatea ?

2)Sau tensiunea masurata sa nu corespunda cu realitatea ?

1)Da, si la frecventmetru analogic si la cel digital, la cel analogic altereaza media afisata si la cel digital prin insumarea la frevcenta semnalului a varfurilor de din zgomot.

2)Nu, daca masurati un nivel stabil(nu semnal) CC.

Edited by miron1947

Am pus din greseala sonda de la osciloscop in punctele indicate pe desenul atasat.

Se putea defecta osciloscopul daca am masurat astfel, din greseala ?

Sonda era conectata gresit, astfel incat putea sa produca defectarea osciloscopului ?

Osciloscopul era configurat pe AC, 1V/div, 5mS/div.

post-1281-0-30429300-1518535983.png

Edited by Mihai3

http://www.constructosu.eu/care-este-diferenta-intre-tensiunile-de-220v-230v-si-240v/

Nu trebuie sa faceti nimic, 240V este un standard, dar tensiunea reala pe retea are fluctuatii +/-.

247 inseamna 240 + 3%.

Salut Miron. Ma bucur ca ti-a placut articolul meu. 240V nu este un standard, ci este STANDARDUL! Din nefericirea Romania are multe transformatoare vechi si neconforme cu normele Europene. Am intrat in UE in 2007, iar un transformator in ulei are o viata de 40 ani+, deci trebuie sa mai asteptam ceva decenii pana cand vom ajunge la acest standard. A doua chestiune pe care as fi vrut sa o intelegi corect este ca variatia nu este in sus, adica +3% ci in jos. De aia ii spune cadere de tensiune. Variatia maxima de 3% pentru iluminat si 5% pentru consumatori de putere este intotdeauna in MINUS.

Bine ati venit pe forum.

Ca idee, acesta postare #35 din topic, are legatura cu posibilitatea defectarii unui osciloscop daca este alimentat cu o tensiune

masurarta la prize mai mare de 240V, cind pe aparat scrie max. 240V

http://tehnium-azi.ro/uploads/monthly_01_2018/post-1281-0-23774900-1516370846.png

De fapt raspunsul este chiar in poza, adica se admit variatii ale tensiunii de +/-10%

Nu este cazul sa ii dati sfaturi tehnice userului @miron1947 care este expert si nici altora, deoarece nu aveti inca notorietate si nici credibilitate.

Asa zisul articol cred ca este o postare oarecare de pe internet, nesustinuta de acte

oficiale ale furnizorilor de energie electrica, sau poate ne aratati si noua

care sunt acestea.

De exemplu, SSDE Transilvania Nord are publicat pe site-ul oficial    https://www.edtn.ro/serviciul-de-distributie/standarde/

ultimele date(2018) in materie de standard si abaterile tensiunii la consumator sunt in plus si in minus, mult mai mari (mediate)

decit 3%, la 95% din timp. In Standardul de performanta sunt multe alte date interesante.

@gsabac

Edited by gsabac

Nu este cazul sa ii dati sfaturi tehnice userului @miron1947 care este expert si nici altora, deoarece nu aveti inca notorietate si nici credibilitate.

@gsabac

Foarte corect.

Oricum, topicul mi se pare... fumat, nu! Adica ce s-a spus, s-a spus!  :smoke:

In capturile de ecran atasate, se observa doar zgomot sau si oscilatii ?

Sonda este conectata pe iesirea unui stabilizator cu TL431, cel care este folosit la statia de lipit a carei schema o atasez.

Ultima captura imi pune cele mai mari semne de intrebare, la fel si a 3-a. 

schematic_correct.pdf

MAP004.png

MAP003.png

MAP002.png

MAP001.png

MAP005.png

Edited by Mihai3

Acea linie de alimentare am considerat-o de "firma", adica ei stiu de ce, chiar la prima lectura a schemei cand ati prezentat statia.

Nu ati aratat in ce conditii ati masurat, unde ati pus masa sondei, ce sonda ati folosit, cit de lung este clemul de masa, etc.

Ca sa putem trage unele concluzii faceti doua masuratori ca in desenele de mai jos si postati, apoi conectati doar masa la punctul de masa al anodului din TL431 si sonda in acelasi punct si postati. De fapt sunt sigur ca nu le veti face cum nu ati facut nici altadata, dar succes!

241023750_schemademasurafaradecuplare.png.6a8f9d435ea92a762112ed6cfa8c90d9.png    698741490_schemademasuracufiltrarepealimentare.png.5e917267fb265a11a1d4783640e73ad8.png

@gsabac

Masuratorile le-am facut ca si in prima schema prezentata de dvs (schema de masura fara decuplare la masa). Sonda folosita este una de 25MHz, iar clemul de masa are 15-16 cm. Varful sondei l-am pus exact pe terminalul K al lui 431, iar clemul de masa la 3-4mm de terminalul A al lui 431.

Pana cand voi avea timp sa fac si masuratorile folosind a doua schema, imi puteti spune din ce cauza apar formele de unda (parca mai multe forme de unda pe aceeasi imagine) din imaginile 2 si 3 ? 

PS: adaug si capturile realizate cu a doua schema din postarea dvs. Din pacate nu am reusit sa prind clemul de masa direct pe pinul lui TL431, dar l-am prins foarte aproape, la maxim 3mm de acesta.

MAP002.png

MAP003.png

MAP004.png

MAP005.png

Edited by Mihai3

Cred ca memoreaza mai multe secvente cu sincronizari diferite si intra automat in alt mod de redare pe ecran.

@gsabac

Completare la poze.

Dupa filtrare zgomotul a scazut de 2-3 ori, deci se poate si mai bine.

Important: Nu ati facut ultima masuratoare cu sonda in scurt si conectata la masa TL-ului, aceasta arata zgomotul de esantionare al osciloscopului insumat cu o tensiune reziduala rezultata pe cablul osciloscopului.

@gsabac

Edited by gsabac

La 13.01.2018 la 22:57, Mihai3 a spus:

Multumesc pentru raspuns.
Curentul consumat de sarcina era de 7.95 A (am masurat acum), nu de 8.5 A cat am zis la inceput.

Ai filtat reteaua inainte transformator?

@Dan57 n-are nicio legatura ce spuneti d-voastra pentru ca sunt subiecte diferite sau scheme diferite. 😁

Acum 11 ore, vijelie02 a spus:

@Dan57 n-are nicio legatura ce spuneti d-voastra pentru ca sunt subiecte diferite sau scheme diferite. 😁

Adica?