Jump to content
Sign in to follow this  
Mihai3

Cum imi dau seama daca oscileaza ?

Recommended Posts

Buna ziua. Daca am o sursa, de exemplu cea cu LM317 si pnp, cum imi dau seama daca oscileaza ? Este suficient sa pun sonda osciloscopului pe iesire dupa care sa ma uit pe ecran daca apare un semnal sinusoidal de inalta frecventa ? 

De exemplu, oscilograma din imagine prezinta o oscilatie ? sau e doar zgomot ? (pe osciloscop: 5mV 2uS)

https://imgur.com/banetre

Edited by Mihai3

Incercati cu baleiajul la ce mai mare frecventa a bazei de timp, daca imaginea ramane asa, nu apar sinusoide, este zgomot.

Edited by miron1947

Am incercat cu baza de timp pe 0.1uS si 5mV.

Apare o sinusoida cu amplitudinea mai mica de 5mV. 

https://imgur.com/GDevvWl

Este o oscilatie sau este altceva ? 

Edited by Mihai3

La 0,1uS/diviziune, acea relativa sinusoida, are frecventa de cca. 10MHz, nu cred ca lm317 poate oscila la aceasta frecventa, cred ca este zgomot filtrat de inductata firelor de testare.

Edited by miron1947

La fel se intampla si daca cablurile care merg la sarcina sunt mai scurte.

La fel si daca pun sonda de la osciloscop direct pe iesirea sursei.

Dar daca puneti sonda in scurt(nu cuplata la sursa), aveti trasa neta?

Da. Daca pun sonda in scurt atunci apare o linie perfect dreapta.

Edited by Mihai3

Parca sensibilitatea la ultima imagine este setata la 1mV/diviziune, sau ma insel?

Dar cu sonda in aer, ce apare?

Edited by miron1947

In ultima imagine sensibilitatea este 5mV/diviziune.

Cu sonda in aer (5mV/div si 0.1uS): https://imgur.com/6Rx2ALX

PS: Imi aduc aminte ca un semnal asemanator (ca si cel din postarea #3) aparea pe osciloscop si in cazul sursei cu LM723 care am realizat-o in 2015. 

Edited by Mihai3

Multumesc pentru raspuns.

Am observat ca atunci cand sursa este scoasa din priza (deci oprita) daca conectez osciloscopul pe iesirea sursei (5mV/div si 0.1uS/div) apare un semnal ca si cel din imagine: https://imgur.com/ez8UgN1

Acest semnal apare din cauza ca sursa actioneaza ca si un receptor care preia semnalul din mediul inconjurator ? Sau din alta cauza ? 

Edited by Mihai3

Osciloscoape ieftine digitale sau analogice au o gramada de zgomot, care se vede atunci cand sensibilitatea e setata la 1,,,20mV/div, mai mult sau mai putin. Din cauza asta prefer niste aparate de masura ca lumea chiar daca sunt scumpe.

Apropo, ce sarcina ai montat pe iesirea sursei si ce tensiune de iesire ai reglat?

Sarcina a tras un curent de cca 8.5 A (nu sunt sigur de aceasta valoare de 8.5A) la o tensiune reglata de 25.8 V.

LE: schema care am folosit-o este putin diferita fata de schema originala deoarece am folosit 3xBD250 si rezistente de 0.22 ohmi in emitor, iar filtrajul l-am marit la 2x6800uF.

Edited by Mihai3

Acest semnal apare din cauza ca sursa actioneaza ca si un receptor care preia semnalul din mediul inconjurator ? Sau din alta cauza ? 

Orice ansamblu metalic daca este cuplat la intrarea osciloscopului actioneaza ca o antena.

Intrarea osciloscpului are impedanta mare si este foarte sensibila.

Edited by miron1947

Multumesc pentru raspuns.
Curentul consumat de sarcina era de 7.95 A (am masurat acum), nu de 8.5 A cat am zis la inceput.

LE: Atasez si schema care am folosit-o (am folosit in locul diodelor 1N5408 niste diode de 6A si am mai folosit si niste diode de protectie pentru regulatorul de tensiune).

post-1281-0-23899000-1515878109.png

Edited by Mihai3