Jump to content
Sign in to follow this  
ionut90

Ghiduri cumparare scule de mana

Recommended Posts

Poate adunam aici mai multe intrebari - raspunsuri. Incep eu cu prima intrebare:

Am mai multe fixari facute cu surub M3 si piulita si as vrea sa le strang rapid cu o cheie de aia tubulara sau cum io spune! Am vazut in comert truse si la una din ele pe cheia sau capul cheii tubulare se specifica 5mm, merge sa strang piulite pentru suruburi de 3 cu o cheia de asta? Ce altceva ar trebui sa urmarim?

Edited by ionut90

Ptr piulita specificata mai sus este nevoie de tubulara de 5,5 nu de 5.

Edited by Robert22

Piulita pentru surub M3 post-9-0-78822000-1515329455_thumb.jpg necesita o cheie de 5,5mm.

Acum am vazut ca a mai scris si dl.Robert22, acelasi lucru.

Edited by miron1947
  • Like 1

Eu am cumparat asa ceva ...

Poti sa dai cateva detalii Florine?!: de unde ai cumparat-o? / ce pret are? / cheile sunt calite, sau sunt doar nichelate? / Manerul este cu clicket? / etc.

Eu am luat candva o trusa de chei hexagonale (inbus) si am cam luat teapa. Era hexagon moale (netratat) si doar galvanizat. O trusa de genul celei cumparate de tine, am achizitionat si eu mai demult. Destul de ieftina la acel moment de timp, iar de scule am fost multumit, cu exceptia manerului, al carui clicket s-a dus dupa prima sau a doua utilizare. In rest sculele sunt calite si le pot utiliza inclusiv impreuna cu o surubelnita electrica. Cheile tubulare originale, au fost de la 6 la 13, plus un set de chei similare, dar pentru hexagoane in fractiuni de inch. Am mai achizitionat eu ulterior o cheie de 5,5 si una de 5. Am mai avut o singura data nevoie de o cheie de 4,5, dar chei mai mici, nu mi-au fost necesare niciodata. Capetele de surubelnita insa sunt utile, inclusiv cele foarte fine.

Edited by ola_nicolas