Sari la conținut

radioul copilariei mele.


resort

Postări Recomandate

Am ramas cu gandul la primul meu radio si tare as fi bucuros sa mai gasesc un exemplar din seria respectiva pe care sa-l achizitionez.

Daca stie cineva unde s-ar gasi, indiferent starea, rog sa fiu anuntat.

:143: Iata o descriere sumara:

  • A fost proiectat si construit in Germania in in anii razboiului, era simplu, economic, ieftin si eficient,
     
  • Marca era "Deutsche Kleinempfanger" ( supradenumit "tambalul lui Goebels")
     
  • avea numai 2 lampi: VCL11 (t***** pentoda finala) si VY2 (dioda redresoare) ;
  • alimentare de la retea, fara transformator, filamentele inseriate, seria V cu If=50mA (serie universala );
  • schema amplificare directa, cu reactie, 2 lungimi de unda (UM,UL), difuzor cu paleta libera;
  • carcasa ebonita, aspectul frontal patrat aprox. 30cm x 30cm, fara scala (cu disc orizontal).

De curiozitate admirati simplitatea schemei radio :

PS. Tin minte bine caracteristicile radioului pentru ca am facut pe el multe experiente de succes!

De ce desi am tastat "t*****" ( adica lampa cu trei electrozi) au aparut stelutele?

post-156-1203034050_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • 1 year later...
Si eu ma gandesc la Sakta, primul radio care l-au cumparat parintii mei, dar nu gasesc sa cumpar; de necaz, am cumparat un Latvia M, asemanator.

 

 

Ehh, dragii mei...radioul copilariei mele s-a numit "radio burlan"..era o casca telefonica cu o dioda pe ea, conectata cu un fir la burlanul de langa sala de clasa de la scoala si un fir la calorifer...se prindea tare Romania1 si ascultam in prima ora "Curierul melodiilor" (de la 8 la 9)..o tempores, o mores!!!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In amintirea timpurilor cand in Romania se mai producea cate ceva, chiar daca nu erau lucruri de cea mai buna calitate, am mai cumparat un Darclee si un Enescu; ultimul il folosesc zilnic la serviciu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock