Sari la conținut

Metode pentru imbunatatirea receptiei radio in mediul rural

elco

Postări Recomandate

Am la tara, la parinti, un radio luat din comert, un no-name, a facut vreo 10 ani de acum, si desi l-am desfacut, i-am curatat papucul care face contact cu antena - de genul asta:

525771_b69f4bb4-ca29-4c74-8727-6122f1e86

unele posturi radio, daca trec prin preajma radioului le bruiaza. In plus apar si ceva interferente. Ma gandeam sa inlocuiesc antena radioului cu o bucata de sarma care sa duca la o antena exterioara tip miniatura sau mai mare (nu stiu). Voi ce sfaturi mi-ati da ? Sunt pe net niste proiecte de antene de exterior special pentru radio, cu care sa se obtina rezultate de receptie radio buna? Va rog.  :scratchchin:

Editat de elco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor!

Eu nu cred ca aceste manifestari se datoreaza aparatului de radioreceptie ci mai degraba conditiilor de propagare din zona respectiva.Simptomul se manifesta pe toate gamele de unda sau numai pe unele dintre ele? Eu de exemplu ascult de preferinta Radio Iasi pe unde medii intr-o zona montana, si uneori se aude excelent iar alteori chiar zile intregi merge execrabil. Daca totusi locuinta  a primit renovari care duc la ecranarea incaperilor  cum ar fi plase metalice pentru tencuiala, sau modificarea acoperisului puteti incerca "urmarirea semnalului" prin preajma locuintei pentru a va elucida asupra cauzei. dar de regula modificarea antenei duce la crestera cantitatii de paraziti capturati...Spor la mesterit

Link spre comentariu

O antena se poate realiza din cablu litat de inalta frecventa (IF) neizolat. Se gasea candva de cumparat pe la magazinele specializate pe piese schimb radio-tv. Tot din acele magazine, se cumpara 4 - 5 izolatori ceramici specifici antenelor filare - vezi atasamentul 1.

post-7713-0-35483900-1515074885_thumb.jpg

Pentru receptia gamelor modulate in amplitudine (UL, UM si US) se realizeaza o antena de tipul celei din atasamentul 2. Iar pentru o antena destinata receptiei undelor modulate in frecventa (UUS) se va realiza o antena ca in atasamentul 3, la care se va utiliza si al 5-lea izolator, exact la jumatatea portiunii active.

post-7713-0-93630900-1515075024_thumb.jpgpost-7713-0-78315800-1515077920_thumb.jpg

Eu personal am utilizat pe vremuri la antenele realizate de mine cate doi izolatori la fiecare capat. Dimensiunile sunt libere. Dimensiunile de capat utilizate de mine sunt indicate in mm. Lungimea utila a antenei, depinde de gama de frecvente ce se doreste a se receptiona si se poate gasi in cartile, care trateaza antenele de radio-receptie, sau in unele articole publicate in colectia TEHNIUM. Pentru a fi cautarea mai usoara, se poate utiliza legatura: https://www.google.ro/search?q=izolatori+antene+filare&rlz=1C2AOHY_roRO728RO753&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiovtPUqL7YAhXKmLQKHSTRDucQsAQILQ&biw=1280&bih=685#imgdii=6iZISW255dYrAM:&imgrc=ykUL3Dj8gKN4xM:

Cei care vor sa realizeze o antena universala pentru resedinta de la tara, pot fixa doua tevi metalice rezistente intre doua puncte cat mai indepartate pe acoperisul casei, iar intre ele realizeaza fie constructia din atasamentul 1, fie pe cea din atasamentul 2. Dimensiunea L, va fi una arbitrara, dupa principiul ca "orice antena este mai buna decat nici-una". Conexiunea dintre firul antenei si cablul de coborare, se face cu aliaj de lipit cu punctul de topire de peste 300 C, sau prin alamire cu un bec de sudura oxi-gaz. Cablul de coborare se trece printr-o gaura speciala practicata in tocul ferestrei, daca este din lemn, sau prin zid pe langa acest toc, in cazul ferestrelor de termopan. Legatura cablului de coborare cu radioreceptorul (RR) se face prin intermediul unor condensatori picofaradici, a caror capacitate optima se tatoneaza. Eu am utilizat cu succes valoarea de 100 pF. Chiar daca constructia realizata, nu este perfect adaptata dimensional la gamele de frecvente receptionate, diferenta dintre un receptor cu antena exterioara si unul fara antena exterioara, este foarte mare. Numarul de posturi receptionate, va creste, iar calitatea redarii acestora,  de asemenea. Daca nu se gaseste cablu litat special (neizolat) atunci s-ar putea incerca utilizarea unui cablu litat izolat de tipul celor utilizate la instalatiile auto. Spor.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre comentariu

Pentru FM folosesc o antena cumparata, nu ca ar fi complicat de construit, deasemeni o antena TV telescopica (la care se acordeaza lungimea) poate fi folosita cu succes, doar ca lasata expusa ploilor va rugini in scurt timp.

Receptionez cam toate posturile din Bucuresti  (distanta in linie dreapta fiind de aproximativ 60km) in conditiile in care antena este montata la o inaltime de 3.5/4m deasupra solului.

..dar, cred ca important este chiar radioreceptorul in sine, detin cateva tunere, modele anii 70/80, de productie west germana si japoneza, dar si receptor FM/DAB cu DSP care le cam bate pe toate celelalte, cu doar o antena telescopica. Am constatat si faptul ca multe dintre echipamentele si gadgeturile de prin casa creaza interferente destul de importante, care afecteaza semnificativ calitatile receptiei in lipsa unei antene exterioare la care e obligatorie folosirea unui cablu coaxial(ecranat), ca legatura intre aceasta si receptor.

Editat de baldovica
  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock