Sari la conținut

Review MP100.v3


donpetru

Postări Recomandate

Un kit electronic binecunoscut conceput de utilizatorul @Marian78 pe bancul de teste "TEHNIUM":

 

Va rog sa nu-mi cereti schema, aceasta putand fi pusa la dispozitie doar de autorul proiectului, daca doreste asta.

Intentionez cat de curand posibil sa repet testele de mai sus si pe picoscope, ca sa vedem THD si TID-ul cum se prezinta, dar asta cel mai probabil saptamana viitoare.

Va rog sa nu transformati topicul acesta intr-un bazar. Se pot prezenta realizarile voastre cu acest kit cat si observatiile de rigoare, daca exista; deci, doar atat.

 

Numai bine

 

Si daca mai aveti alte kituri, le puteti trimite cu posta sau cu o firma de curierat rapid la mine ca sa le testez (transportul fiind suportat de voi). MP100v3 din video urmeaza sa fie folosit ori intr-o boxa activa, cel mai probabil, ori intr-un viitor amplificator audio (ramane de vazut).

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru care as critica la cablajele imprimate facute de Marian78, asa cum ati mentionat si in videoclip, nu este functionarea, ci amplasarea pieselor pe suprafata PCBului. La capitolul asta ar trebui sa se mai cizeleze. Piesele trebuie si ele puse cat de cat posibil aliniat, sa-i dai un layout mai profi.

 

donpetru, am observat acolo un jumper negru, asta nu este pe cablajul original, puteti detalia de ce l-ati montat ?  :scratchchin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pana sosesc piesele pentru prototipul SMPS, m-am apucat sa asamblez amplificatorul avand la baza MP100v3 - video mai jos:

 

 

Craciun Fericit tuturor!

 

P.S. O sa postez, cel mai probabil saptamana viitoare, cele doua PCB-uri folosite in clipul de mai sus, e vorba de corectorul de ton si sursa de alimentare.

  • Like 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craciun fericit tuturor!

@donpetru, Va rog sa-mi spuneti si mie ce model este MP3 playerul dvs din stanga modulului MP100v3 pe care il testati si la ce tensiune se alimenteaza, eu am avut un model asemanator pe care scria +12V langa firele de alimentare si la cca 9V a functionat cateva minute apoi s-a lasat cu afumaturi...Scuze pt. off-topic.

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am versiunea care se alimenteaza la +5V. Acum o luna am achizitionat doua MP3 Playere, urmand ca al doilea modul sa-l folosesc in amplificatorul AS15201. Le-am testat, desi nu recunosc toate tipurile de USB stick-uri pana in acest moment functioneaza foarte bine - deci nu am de ce sa ma plang. Si chiar si pe radio functioneaza bine, au cam 30 de posturi care le pot memora. Am vazut ca exista si versiuni la 12V dar repet, eu am versiunea de 5V luata de aici:

https://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-DC-5V-12V-Micro-USB-Power-Supply-TF-Radio-MP3-Decoder-Audio-Board-For/32831663654.html?spm=2114.search0104.3.3.ptUhdQ&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_51102_10340_10341_10609_10084_10083_10304_10307_10301_5060020_5130020_10312_10059_10313_10314_10534_5000020_100031_10604_10103_10605_10594_10107_10142_5080020-10344,searchweb201603_32,ppcSwitch_5&algo_expid=eac8c2ba-5c90-491c-91c4-1274b928a5bf-0&algo_pvid=eac8c2ba-5c90-491c-91c4-1274b928a5bf&transAbTest=ae803_5&rmStoreLevelAB=5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 usd mp3 player-ul ???? Nu am cuvinte. E pomana curata. Chinezi astia incetul cu incetul ne fac sa ne lasam de hobby-ul asta electronica. La pretul asta sunt imbatabili. Si mai are si radio.  :eek:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aliexpress.com e un website OK, mi-au ajuns comenzi in care nu speram ca ajung. Nu vad cine stie ce greutati in lansarea comenzilor, e important de urmarit doar instructiunile de pe ecran, completat nume si nr card si lansat comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

dl petru,

 

O realizare practica de nota 10. Cred ca ar trebui detaliat pentru utilizatori modul de interconectare a modulelor - de multi ani am vazut persoane care se impotmolesc la capitolul asta. In plus, foarte multe kituri electronice din comert sunt realizate brut, fara o perspectiva globala de utilizare in tandem cu alte montaje. De fapt, aspectul asta l-am observat promovat in lumea D.I.Y, din perioada comunista. E foarte bine ca ati avut intentia sa prezentati kituri care se pot interconecta cu functia aia, vazuta la AV400v3, service mode. Da, e de apreciat asta.

 

Si inca o chestiune precizata in review MP100v3, pe care nimeni pe nici un site strain de profil nu a spus-o: la calcul THD si anume ca trebuie facuta o diferenta intre THD intrare si iesire. Asa e corect. Cred ca asta e motivul deoarece sunteti asa solicitat pentru realizari cablaje imprimante pe site-uri tehnice din afara si consultanta la modul general pe electronica si nu numai. Trebuie sa sublinez, putin utilizatori o stiu, sunteti una din putinele persoane din RO capabile de o asemenea performanta. Nota 10 din partea mea.

Editat de iulian_zamfir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock