Jump to content
Sign in to follow this  
vitamina

Functionare incarcator de baterii

Recommended Posts

Salut,am schema electrica din poza atasata a unui incarcator de baterii.Din pacate nu o pot simula intr-un program specializat deoarece in librarii,nu gasesc integratul din schema.

Am realizat circuitul practic dar nu imi pot da seama daca functioneaza corect.Conform datasheet-ului led.ul ar trebui sa se aprinda atunci cand conectez bateria.Care este rolul jumperului JP1 de a pune VCC-ul la masa?Pe pinul 4  Vin am 3V. Ledul nu se aprinde.In ce puncte ar trebui sa masor ca sa imi dau seama ca este sau nu ok?

post-38240-0-53807700-1497334535_thumb.png

JPxx, este un conector de unde se alimenteaza aparatul care contine bateria, sau alt aparat aditional.

Pentru testarea functionarii, descarcati bateria pina la 3,2V apoi o conectati la incarcator.

Cu un voltmetru masurati tensiunea pe baterie care dupa citeva ore (depinde mult de tipul bateriei)

trebuie sa se stabilizeze la circa 4,2V(+/-100mV). In serie cu bateria puteti monta un ampermetru pe 

scala de 2A si la inceputul incarcarii curentul este mare, circa 500mA, apoi la sfirsitul incarcarii (4,2V)

scade la citiva mA.

@gsabac

Edited by gsabac

Am descarcat bateria cu ajutorul unui bec.Apoi am conectat-o la conectorul JP1.Doar ca ledul se aprinde cand conectez bateria cu polaritatea inversa in conector. :scratchchin:

Edited by vitamina

Atasat si rutarea. M02PTH este de fapt JP1. Cel de deasupra este JP8

post-38240-0-61973600-1497361586_thumb.jpg

Edited by vitamina

Mai trebuie sa masurati tensiunea bateriei. Trebuie sa fie un singur element cu tensiunea asa cum am spus, intre 3,2V si 4,2V.

Daca bateria are mai multi acumulatori, atunci schema nu incarca si led-ul normal ca nu lumineaza.

@gsabac

Bateria s-a descarcat  pana la o tensiune de aprox.2,8V.Am conectat-o la polaritatea corecta si dupa o perioada de timp acum a ajuns la o tensiune de 3.3V.Bateria este cea din poza.Singura problemamai ramane cea cu ledul care are 1,4V atunci cand bateria este conectata si nu se aprinde.

post-38240-0-90205400-1497368934_thumb.jpg

cred ca aveti gresit cablajul. nu corespund pinii integratului cu schema postata. verificati putin.

Da,corect,asa este.Eu am crezut ca corespunde cu schematicul.Pff.. :frust:  Multumesc!!

Edited by vitamina

Pentru putin. Bine ca problema(dilema) e rezolvata.

Descoperirea este corecta si in timp real, felicitari.

Pentru realizarea circuitului am desenat impreuna schema, circuitul si documentatia.

post-24607-0-95653600-1497376180_thumb.png

Daca proiectati un nou circuit puneti paduri corespunzatoare la circuit si poate ne postati o poza cu montajul.

@gsabac

Edited by gsabac

Multumesc.O sa revin cu poza in momentul terminarii acestuia.

Bun?, nu pot pune poza cu circuitul pt ca dimensiunea este prea mare..Revin

Edited by vitamina

Vizualizati poza si o micsorati pina la jumatatea ecranului. Faceti Print Screen apoi paste in Paint,

reduceti marginile din punctele laterale si de sus-jos la dimensiunea imaginii si salvati As JPG.

Astfel poza va avea cel mult 100K.

Succes !

@gsabac

Edited by gsabac