Sari la conținut

SA100 - Sursa de alimentare performanta cu iesiri de tensiune fixe si simetrice reglabile


donpetru

Postări Recomandate

prog, te-am adaugat in conversatia privata cu ceilalti utilizatori abonati.

 

Intre timp am lansat comanda de PCB-uri. Am comandat in plus deoarece au mai ramas cablaje SA100A, B, C si ma gandesc sa fac niste seturi complete spre vanzare si cu SA100D.

 

In afara de acele seturi de PCB complete, au mai ramas de vanzare separat de seturi cca.4 bucati de PCB-uri SA100D (pentru cine mai doreste numai SA100D).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare donpetru, ma inscriu eu pentru celelate 4 pcb-uri disponibile la sa100d. In leatura cu NTC-ul folosit la softstart, ce parametri ati ales, ca in plaja aceea de rezistenta mentionata am gasit dar la curenti de 4.5A (la TME : ntcs-15r-4a5 sr passives), nu e cam mic?

Multumesc.

Editat de outtek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor de NTC, eu am ales modelul urmator:

https://www.tme.eu/ro/details/b57238s0100m/termistori-ntc-de-protectie/epcos/b57238s0100m000/

e de 5A curent nominal dar pentru un transformator de 400 si ceva VA nu e o problema (in acest caz curentul nominal e aprox. 2A, sub cei 5A. Il am de aprox. 2 luni montat si merge fara probleme). In plus, socul de curent e inregistrat doar la alimentare, pana e scurtcircuitat NTC-ul de contactele releeului.

 

Ok, o sa va inscriu in conversatia privata deschisa cu ceilalalti utilizatori dupa ce faceti plata (detaliile de plata sunt acelasi, ca si in cazul primelor placi SA100).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de recomandarea producatorului de transformatoare, multe din recomandari pot sa nu aiba un calcul teoretic la baza si chiar sa aiba o supradimensionare.

Un articol interesant pe aceasta tema, care contine si formule matematice pentru dimensionare, este urmatorul:

https://www.powerelectronics.com/community/how-do-you-choose-right-type-ntc-thermistor-limit-inrush-current-capacitive-applications

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

outtek, confirm plata. V-am adaugat in conversatia privata deschisa si cu ceilalalti utilizatori.

 

Conform ultimelor calcule, au mai ramas 12 buc. PCB pe care le voi aloca celor 12 seturi de cablaje SA100. Deci, un set de cablaje SA100 va contine 4 buc. PCB (SA100A, SA100B, SA100C, SA100D). Un set de cablaje va costa 86lei la care se adauga pretul documentatiei 50lei. Retineti ca daca veti achizitiona mai multe seturi de cablaje, pretul documentatiei se achita o singura data. Momentan astept sa soseasca si al patrulea PCB si o sa revin cu cateva imagini ca sa vedeti cum arata un set de cablaje.

Intentionez chiar sa fac doua-trei seturi de cablaje si cu piese dar la un cu totul alt pret. Mai multe informatii legate de acest lucru le voi posta aici cat de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare donpetru, eu am platit doar pentru modulul despre care s-a vorbit ca fiind 14 lei bucata (4 bucatii pentru protectie termica), set cu restul de cablaje de la SA100 nu imi sunt necesare, s-a mentionat ca mai sunt 4 bucatii disponibile si de aceea am mentionat ca acelea ma intereseaza.

Multumesc.

Editat de outtek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

outtek, eu am inteles foarte bine ca doriti 4 buc. SA100D (temp fan controller) si doar atat.

Partea a doua cu seturile de cablaje e cu totul altceva. Am facut precizarea cu seturile de cablaje ca sa anunt din timp utilizatori ca ceea ce se va mai putea achizitiona pentru acest proiect D.I.Y SA100 vor fi doar seturi de PCB-uri formate din PCB-urile: A, B, C, D. Adica nu se vor mai putea achizitiona separat cablaje, ci doar seturi SA100. Asta vroiam sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

SA100D:

SA100D_photo1.jpg SA100D_photo2.jpg

 

Editare ulterioara:

Dupa ultima numaratoare mai am cateva PCB-uri SA100D de vanzare la pretul de 14lei bucata (cam vreo 6 bucati mai sunt disponibile).

 

De asemenea, incepand de astazi un set de PCB-uri SA100 A, B, C si D, costa cu tot cu documentatie 120lei.

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata cum arata un set de PCB-uri SA100 (A, B, C si D):

 

PCBs SA100A B C D_BOTTOM_resize.jpg PCBs SA100A B C D_TOP_resize.jpg

 

Repet, ceea ce spuneam si mai sus, 120lei setul cu documentatie inclusa.

 

ATENTIE ! Stoc limitat de seturi de PCB-uri.

 

De asemenea mai sunt disponibile separat de seturile mentionate anterior si 6 bucati PCB SA100D - la pretul de 14lei bucata - este vorba de un 2 x FAN TEMP CONTROLLER, folosind doi senzori de temperatura LM35DT. Cu ajutorul acestor senzori circuitul c-da 2 buc. LM317 care vor aplica celor doua ventilatoare trei nivele de tensiune in functie de temperatura inregistrata de senzori. Deci fiecare senzor comanda ventilatorul lui. Circuitul mai dispune de 2 optocuploare folosite pe iesirile de protectie termica. Pragul de actionare a protectiei termice este setat cu ajutorul unei tensiuni de referinta care impune printr-un divizor rezistiv si celelalte praguri care decid tensiunile aplicate ventilatoarelor. Deci, tensiunea de referinta este comuna celor doua canale. Este placa SA100D se poate folosi si in cazul amplificatoarelor audio si nu numai.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am finalizat de testat si placa nr.4, SA100D. Functioneaza ireprosabil. Am ales in urma testelor efectuate un Vref = 0,68V, ceea ce corespunde la un prag de actionare a protectiei termice de 68 gr.C. Pragurile de actionare a ventilatoarelor, de fapt tensiunile aplicate lor le-am ales aproape "exponential" pentru o eficienta de racire mai mare (cel putin asa mi s-a parut in urma testelor). 

 

Am stabilit sa las ventilatoarele sa scoata aerul cald din carcasa desi, inca nu am inchis carcasa, as vrea sa vad cum se comporta o perioada aceasta metoda. Iau in calcul si varianta racirii fortate a radiatoarelor introducand aer "rece" in carcasa dar acest lucru are un avantaj major: nu as vrea sa adun tot praful de afara in carcasa!!! In fine, la acest aspect ramane sa mai ma gandesc. Momentan ramane solutia asta si anume: ventilatoarele sa scoata aerul cald din carcasa.

 

Iata si cateva imagini finale cu proiectul SA100, de remarcat modul de amplasare a LM35DT (senzori de temperatura):

SA100 cu placa SA100D_final_01.jpg SA100 cu placa SA100D_final_02.jpg SA100 cu placa SA100D_final_03.jpg

 

Marele avantaj al acestui circuit de reglare a turatiei ventilatoarelor (in trei trepte) folosind ca senzor de temperatura LM35, e faptul ca, in afara de reglajul Vref corespunzator pragului de actionare a protectiei termice si a pragurilor de tensiune la care functioneaza ventilatoarele, circuitul se adapteaza perfect pe orice tip de radiator, indiferent de suprafata sau rezistenta termica. 

 

Succes la mesterit si va reamintesc cu acest prilej ca mai sunt seturi de PCB-uri SA100 de vanzare la pretul mentionat cu o postare in urma.

 

Numai bine

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare, o intrebare in legatura cu cele doua  optocuploare 817, eu am cateva perechi pe care scrie 817, fabricate de Cosmo dar mai este trecut si K1010B deasupra, m-am uitat la specificatii si teoretic ar cam trebui sa faca serviciu. Ar fi ok sa le folosesc donpetru sau nu?

 Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock