Sari la conținut

SA100 - Sursa de alimentare performanta cu iesiri de tensiune fixe si simetrice reglabile


donpetru

Postări Recomandate

Mentionam in mai multe postari din acest forum ca am inceput de cativa ani buni sa proiectez o sursa de alimentare de tensiune continua stabilizata, cu iesiri fixe si reglabile simetrice. In acest sens, am abordat in decursul timpului mai multe scheme existente pe net si prin diverse carti, incepand cu banalul LM317 sau celebru LM723 si pana la schemele cu amplificator operational, mixte si de ce nu, chiar si in comutatie. Am efectuat destul de multe teste practice ca sa ajung la rezultatul care o sa-l vedeti in acest topic iar din acest motiv am considerat necesar ca acest proiect sa fie de tipul pay-per-view sau cu alte cuvinte, plateste ca sa ai acces la schema si la PCB-uri. Precum deja stiti, unele proiecte prezentate in acest site vor avea acest statut, din mai multe motive, unele expuse deja, in plus poate cu acest prilej voi starni si mai mult interesul unor utilizatori ca sa se aboneze la cablaje de fabrica. In fine, mai este pana ajungem in acest moment dar e bine de spus de acum.

 

Intr-un final am optat pentru o versiune mixta cu amplificatoare operationale si cu circuite integrate stabilizatoare de tensiune din seria 78XX, 79XX, precum si perechea LM317/337. Partea cu amplificatoare operationale este inspirata din proiectul urmator unde eu am venit cu propria contributie plus am adaugat partea negativa de alimentare care si ea trebuia proiectata de la zero (in al doilea rand, am folosit cu totul alte tranzistoare):

Schema sursa reglabila v.2.7.4 - functioneaza foarte bine.pdf

!!! ERATA  - vedeti imaginea de mai jos - in pagina cu schema SA100D nu a fost mentionati corect conectorii de pe pagina SA100B, deci in loc de HD10 / HD11, corect este HD8 / HD9. De asemenea, asigurati-va ca pinul Emitor a optocuploarelor din schema SA100D face legatura cu pinul de masa a conectorilor HD8/HD9 din schema SA100B.

erata SA100D.png

In plus, am implementat un circuit comparator cu TL081 care ajuta la comutarea infasurarilor secundare pentru obtinerea unei puteri disipate minime pe tranzistoarele de putere. Circuitul l-am proiectat pe partea negativa de alimentare, cel pe partea pozitiva fiind doar usor ajustat deoarece este un circuit comun prezent si prin alte documentatii tehnice.

Cu SA100 am ajuns la forma finala a prototipului, e vorba de a nu stiu cata revizie ca sa-i spun asa, pe care urmeaza sa o implementez cat de curand in cutia din imaginile postate mai jos:

SA100_01.JPG SA100_02.JPG

SA100_03.JPG SA100_04.JPG

Am ales si transformatorul. Panou frontal a fost facut la c-da la un pret cam 33% din pretul normal a pietei, asta acum doi ani in urma, desi omul care mi-a facut panou frontal a gresit niste notatii, a uitat sa treaca niste tensiuni corect, dar in fine... ! Precum observati va fi nevoie de doua cablaje. A trebuit sa fac lucrul asta deoarece schema finala este destul de laborioasa si nu se incadra pe cablajul principal. Asa ca, a trebuit sa apelez la un cablaj secundar ca sa se potriveasca totul in carcasa. Aparatele de masura provin dintr-un stoc mai vechi de la tehnoelectric, sunt binecunoscute printre electronisti, eu doar le-am calibrat si am mutat virgula ca rezultatul sa fie mult mai aproape de ceea ce doream eu.

 

Dupa validarea prototipului din imaginile de mai sus voi definitiva documentatia kitului SA100 care va fi contracost (la ce pret, ramane sa mai ma gandesc). Tot atunci voi adresa aici intrebarea daca se doreste cablaje de fabrica, cei care le voi achizitiona putand lua documentatia kitului la jumatate de pret. Dar, repet, nu trebuie sa va abonati de acum la asa ceva, asteptati validarea prototipului si definitivarea documentatiei.

 

Numai bine

  • Like 4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DonPetru, stiu ca trebuie sa vii cu completari in topicul asta, dar nu m-am abtinut sa te felicit cum arata cutia sursei si cablajele. Nota 10.

Transformatorul are vreo 400 de watti, am vazut eu bine ? Super cool. E buna o sursa de asta la casa electronistului amator. Am vazut acolo o iesire de 3,3V si 5V special pentru MCU-uri. Super. Spor la mesterit in continuoare si sa revii cat de curand cu rezultatele prototipului.  :first:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Am inceput sa mesteresc sursa dar imi mai trebuie 2 bucati de textolit de 10mm grosime (+/-2mm), dimensiuni 10cm x 11cm (fiecare bucata). Ramane maine dimineata sa mai fac o vizita in talciocul galatean sa vad daca gasesc ceva. Acu vreo doua saptamani gasisem numai o bucata pe care am folosit-o pe suport transformator toroidal sursa. Acum mai imi trebuie doua bucati. Asa ca, daca sunt utilizatori in forum care au asa ceva si sunt dispusi sa vanda, ii rog sa ma contacteze pe mesageria privata a forumului.

 

In paralel cu aceasta "mestereala", lucrez la versiunea nr.2 a sursei TA1000PS care va fi diferita doar pe partea de control turatie ventilatoare. Deci, aici am dezvoltat o alta alternativa cu MCU tot din seria Attiny, asemenea celei folosita in sursa de alimentare dintr-o carcasa SMPS PC. Astazi, daca tot nu am bucatile respective de textolit, o sa ma axez pe TA1000PS v2. Deja soft-ul nou pentru Attiny l-am facut, mai trebuie experimentat practic si optimizat daca va fi cazul. Ma gandesc chiar si la un nou cablaj TA1000PS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Am definitivat recent ultima versiune a prototipului SA100 - o sursa de alimentare cu doua iesiri de tensiune reglabile, simetrice, in domeniul 0...+/-30Vdc/ 3A (se poate merge si pana la 10A daca se folosesc mai multe tranzistoare de putere in paralel) plus o serie de tensiuni fixe stabilizate de: +3,3V, +/-5Vdc, +/-12Vdc si +/-15Vdc, la max. 1A. Iesirile de tensiune fixe se ajusteaza cu ajutorul unor semireglabili, pentru o simetrie de iesire cat mai buna si mai usor de obtinut.

 

Cele doua cablaje imprimate care stau la baza constructiei sursei de alimentare arata ca in imaginile de mai jos. Am postat chiar si o imagine ca sa va formati o idee despre cum se vor utiliza cablajele sursei de alimentare. Cele doua cablaje nu includ partea de masura, deci cele 2 voltmetre si 2 ampermetre vor trebui achizitionate separat sau construite dupa caz. Pentru constructia sursei va fi nevoie de un transformator cu o putere de cca.400VA pentru versiunea de 3A continuu (stabilizat) pe iesirile reglabile de tensiune. Pentru curenti mai mari se va ajusta corespunzator puterea transformatorului si a puntilor redresoare.

 

PCB SA100.jpg 

SA100 Instructiuni de utilizare.jpg 

SA100 PCB 3D View.jpg

 

Pentru a reduce costurile prototipului am ales sillkscreen top alb pe soldermask verde. Cum majoritatea fabricilor de PCB-uri impun o comanda minima de 5 bucati (sau mai bine zis 5 seturi de cablaje, principal+secundar), eu ma gandesc sa comand aceasta cantitate, ar rezulta un pret de 13Euro per set fara transport de la mine la voi. Daca voi comanda mai multe PCB-uri (10...20 seturi), ajungem chiar si la 12,5Euro/setul si chiar si la 12Euro setul daca se comanda ceva mai mult de 30 de bucati (seturi).

Pretul proiectului SA100 este 50lei la care se adauga costul cablajelor.

Deci, as dori sa stiu daca sunt utilizatori care doresc sa achizitioneze asemenea cablaje+documentatie?! Ca si la PCB-urile cu AV400v3, plata se va face in avans intr-un cont care va fi mentionat intr-o conversatie privata pe care o voi deschide cu acei utilizatori care isi vor mentiona intentia de achizitionare a cablajelor in acest topic. As dori ca pana la data de 15 februarie, chiar si mai repede, sa strangem fondurile necesare comandarii cablajelor.

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,felicitari pentru proiect Donpetru,arata foarte bine!Ma inscriu pentru achizitionarea de PCB-uri!

 

 

L.E.Ma inscriu pentru 3 seturi PCB,pentru mine si inca doi colegi.

Editat de niksound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata excelent ?i sunt sigur ca ??i va face datoria cu brio. Felicit?ri pentru proiect. Ar fi mers o sursa ?n comuta?ie pe post de transformator. Disp?reau astfel puntea sau pun?ile redresoare ?i condensatorii de filtrat. Se reducea astfel mult greutatea. Releul de pe placa este pentru comutarea ?nf??urare secundara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto cablajele imprimate. Ma bag si eu la un set.

 

gadrianno, sursele in comutatie sunt bune dar eu, personal, nu as risca sa folosesc un SMPS pe alimentarea unei surse de tensiune reglabila care trebuie sa fie cat mai muta la zgomot pe iesire. Nu zic ca nu merge, dar...  :scratchchin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata excelent ?i sunt sigur ca ??i va face datoria cu brio. Felicit?ri pentru proiect. Ar fi mers o sursa ?n comuta?ie pe post de transformator. Disp?reau astfel puntea sau pun?ile redresoare ?i condensatorii de filtrat. Se reducea astfel mult greutatea. Releul de pe placa este pentru comutarea ?nf??urare secundara?

 

Sunt doua relee care se ocupa cu comutarea infasurarilor care au rolul de a modifica tensiunea aplicata puntilor redresoare, lucru ce conduce la o puterea disipata mica de tranzistoarele de putere atunci cand dorim curent mare pe iesire la tensiuni mici.

 

@niksound - 3 seturi de PCB-uri

@prog - 1 set de PCB-uri

@hixpp02 - 2 seturi de PCB-uri.

 

Deci pana in acest moment avem 6 seturi de PCB-uri.

O sa deschid conversatia privata de care va spuneam in seara asta.

 

Daca mai sunt utilizatori interesati sa achizitioneze proiectul+cablaje imprimate (principal+secundar), lista de abonare la cablaje mai este deschisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@prog

V? ?n?ela?i ?n ceea ce prive?te riplul unei SMPS. Este mai mic dec?t al unei surse clasice. Sursele de laborator entry level au sursa ?n comuta?ie, nu traf. Dac? SMPS are filtraj Bun pe partea de HV, inductance pe ie?ire bine calculat? ?i filtraj suficient pe partea de secundar, riscul este inexistent la curen?i mici ?i medii. La curen?i mari, riplul creste, dar acela?i lucru apare ?i la o sursa clasica. Am m?surat riplul la sursa mea ?n comuta?ie la un consum de 150w (+/-54v) ?i am ob?inut 36mv. Filtraj ?n secundar 4?1000 Uf low esr pe Rail, inductance 22 un dubla. SMPS are ?ns? perturba?ii (EMI) mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gadrianno, nu ma refeream exact la riplu, ci la durata de viata a unui surse SMPS si faptul ca mi se par mai zgomotoase pentru anumite aplicatii si riscante in exploatare. Am eu temerile mele, poate nu sunt justificate in totalitate, dar sunt. Cine vrea tine cont de ele, cine nu... nu.

Uite, poti sa incerci sa folosesti un SMPS si sa vedem care versiune tine mai mult !! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment situatia cu utilizatori abonati la cablaje SA100 este urmatoarea:

 

@niksound - 3 seturi de PCB-uri

@prog - 1 set de PCB-uri

@hixpp02 - 2 seturi de PCB-uri (achitate)

@outtek -  1 set de PCB-uri

@k-nix  - 2 seturi de PCB-uri.

 

Discutia va continua in conversatia privata deschisa aseara unde veti vedea si detaliile de plata.

 

Lista este in continuoare deschisa pentru cine mai doreste cablaje pentru acest proiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data limita la care puteti achita cablajele este vineri, saptamana asta.

Pana in acest moment, situatia utilizatorilor care s-au inscris si au achitat cablaje este urmatoarea:

 

@niksound - 2 seturi PCB - ACHITAT
@gadrianno - 1 set PCB
@prog - 1 set PCB - ACHITAT
@hixpp02 - 2 seturi PCB - ACHITAT
@outtek -  1 set PCB - ACHITAT
@k-nix - 2 seturi PCB
 
PCB-urile care vor ramane disponibile dupa comanda, voi vedea la momentul potrivit daca se vor vinde la acelasi pret sau un pret mai mare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock