Sari la conținut
Mihai3

Sursa LM317 si tranzistoare PNP

Postări Recomandate

D3 si D4 din schema de la postarea #39 nu sunt suficiente pentru LM317 ?

Nu stiu in ce situatie s-ar defecta. Probabil daca voi face scurt intre intrarea si iesirea lui LM317.

Editat de Mihai3

Partajează acest post

Link spre post

Cum sa faceti scurt intre intrare/iesire 317?. El se afla pe un pcb, lipit, tot montajul se afla intr-o cutie. Cam cine ar putea sa faca scurt intre acei pini? Doar nu o sa trageti 2 fire in exteriorul cutiei care corespund intrarii/iesirii acestui LM si cand va plictisiti Ie puneti in scurt. 

Daca montajul este functional si bun de dat in lucru, daca-l montati corespunzator intr-o carcasa, atunci nu se poate defecta acest LM. 

2. Se poate ?nt?mpla urm?torul lucru: ?n cazul ?n care LM317 nu mai func?ioneaz? corect atunci sursa s? func?ioneze corect, iar dac? inlocuiesc LM317-le cu un alt LM317 (care e nou ?i func?ioneaz? corect) sursa s? nu mai func?ioneze corect ? 

Asta n-am prins-o.

Partajează acest post

Link spre post

Cum sa faceti scurt intre intrare/iesire 317?. El se afla pe un pcb, lipit, tot montajul se afla intr-o cutie. Cam cine ar putea sa faca scurt intre acei pini? Doar nu o sa trageti 2 fire in exteriorul cutiei care corespund intrarii/iesirii acestui LM si cand va plictisiti Ie puneti in scurt. 

Montajul pe care am facut testele nu e in nicio cutie. Cablajul si radiatoarele s-au aflat pe masa in timpul testelor. Si din cauza asta ma gandesc sa nu fie ceva probleme cu LM-ul.

La un moment dat am conectat tranzistoarele de putere invers, adica E in loc de C si C in loc de E. Si de asta intreb daca mai e bun sau nu LM-ul...

De functionat, functioneaza bine.

Editat de Mihai3
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post

D3 si D4 din schema de la postarea #39 nu sunt suficiente pentru LM317 ?

Nu stiu in ce situatie s-ar defecta. Probabil daca voi face scurt intre intrarea si iesirea lui LM317.

Da , e ok. Nu mai stiam care schema era pusa in practica.

Partajează acest post

Link spre post

Am realizat schema atasata pe un pcb fabricat in China, dupa care am conectat cu fire LM317 la un bloc terminal care se afla pe PCB, iar LM-ul l-am montat pe un radiator.

Am realizat cateva teste, iar rezultatele sunt urmatoarele:

fara sarcina U=19.80V, cu sarcina 6.17A, U=19.79V.
fara sarcina U=26.0V, cu sarcina 7.24A, U=26.0V, tensiunile si curentii au fost masurate la iesirea sursei.

Intrebarea care ma macina cel mai mult este: daca firul care merge de la pinul 1 (ADJ) sau oricare alt pin al lui LM317 la cablaj nu ar fi fost conectat bine, adica daca surubul de pe blocul terminal nu ar fi fost strans bine, s-ar fi putut ca sursa sa mearga bine, iar daca surubul ar fi fost strans bine atunci sursa sa nu mai mearga bine ?

lm317ahvt_power_supply.PNG

Editat de Mihai3

Partajează acest post

Link spre post

Ati chinuit rau de tot sursele astea cu LM317 🙂. Felicitari pentru performantele atinse.

Partajează acest post

Link spre post

Mihai, cred ca e timpul sa incepi un alt montaj electronic. Despre asta, m-am plictisit eu sa-l citesc si cu siguranta si alti utilizatori. Asa ca, nu are rost sa tot bati campii despre el, ultima postare a ta este penibila (nu ma refer la postarea unde vrei sa se stearga mesajul anterior). Deci, redescopera electronica, pentru ca electronica nu inseamna numai o schema de sursa reglabila cu LM317. 

:bigboss:

Partajează acest post

Link spre post

Il corup eu la un alt alimentator cu LM723. Daca e de acord ,ii trimit fisierele pentru cablaj.

Partajează acest post

Link spre post

Chinezaria aia e o gluma. Se implementeaza foarte usor si un reglaj pentru curent.

Partajează acest post

Link spre post

De fapt @mihai3 impusca mai multi iepuri din postarile sale, printre care si reclama mascata pentru aceste redresoare.

Deci experientele si rezultatele autorului si certificarea oarecum prin forum le confera calitatea de a fi produse in serie 🦊

de aceea ii doresc sa aibe succes!

@gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.