Jump to content
donpetru

AS2050 modernizat

Recommended Posts

Am pe ,,masa de operatie" de mai bine de  o luna un A-350 caruia i-a venit randul la resuscitare. La modul schimbare rezistoare, condensatoare... imperechere tranzistori, fara modificari asupra schemelor si cablajelor. Tranzistorii ii pastrez pe cei originali-adica productie romaneasca, inclusiv 2N2055/SDT de care mai am noi, neutilizati.   Restul- componente actuale de la magazine online, fara exagerari (gen rezistoare 1%, condensatoare cu ulei de sarpe..) Din cauza lipsei timpului liber..va mai dura. Vreau doar sa-l fac functional. Am luat in calcul  propunerea donarii unui amplificator A-350 (nu asta la care lucrez). Ar trebui sa fie intreg (fara modificari/module lipsa) si sa arate binisor/bine.

44 minutes ago, donpetru said:

o noua schema de amplificare 

Da, de la A la Z o noua schema, utilizam doar traf, carcasa, partea cu comutatoare intrari/putere(doar ca aspect fizic), mufe intrare-iesire. Sa ramana A-350 la aspect exterior. Sau poate si upgrade la mufe intrare RCA si alte mufe de iesire. Meserias la prelucrari mecanice ....de unde? Multa dichiseala, apoi vopsit si inscripionat. Asta e doar o idee. Cu respect, Adrian

Atunci cand aveti timp trimiteti-mi cateva imagini cu amplificatorul A350 (interior si exterior) care il puteti dona ca sa va confirm ulterior cand si daca se merita sa-l trimiteti. Adica, in urma acestui efort de modernizare as dori sa raman si eu cu un amplificator romanesc pentru ca in decursul timpului am reparat diverse modele si facand acum o retrospectiva, chiar imi pare rau ca nu am intrat in posesia unui exemplar, gratis sau contracost, macar sa-l am ca amintire in urma efortului depus. Din acest motiv as vrea ca in urma modernizarii sa-mi ramana un asemenea amplificator.

Deci trimiteti-mi aceste imagini, pe adresa de e-mail a redactiei TEHNIUM AZI- tehnium[dot]azi[arond]gmail[dot]com - am scris asa pentru a evita scanarea de soft-uri a adresei de e-mail - si daca va dau OK-ul sa trimiteti amplificatorul, dupa ce voi intra in posesia lui voi deschide un topic, asemenea celui cu AS2050, unde pe parcursul a 2...4 luni vom discuta modernizarea acestuia urmand ca ceea ce o sa aplic amplificatorului sa aplicati si dvs. ulterior modelului pe care il detineti (si bineinteles, si ceilalti utilizatori interesati). Va fi un topic nou care sper sa trezeasca interesul si altor utilizatori (chiar cu utilizatorul @niksound am avut asta vara niste discutii despre o asemenea initiativa !). Cred ca ne vom aduna destul de multi utilizatori in topicul respectiv in care sa impartim pareri si ulterior sa decidem solutia unanim acceptata de majoritate. Ce spuneti ?

• Like 1