Jump to content
Sign in to follow this  
zal

Restaurare ?4313 (1978)

Recommended Posts

Din ciclul ''Nici o zi f?r? electronic?''. 

.................
Am primit de la cineva un ?4313 jegos ?i cu semne clare de lovire ?n mi?carea acului. Av?nd ?i un ?4315 cump?rat de mine prin 1983, am decis s?-i ?nfr??esc, de?i folosesc rar a?a ceva fa?? de epoca trecut?. L-am demontat, cur??at, bibilit suspensia cadrului mobil, remontat acometrul ?n aparat ?i ?nlocuit bateria cu un 7805 ?i muf? de alimentare, la fel cum am f?cut acum 20 de ani cu 4315. La verificare am constatat c? indic? identic ambele, de?i un pic diferit de cele digitale, sigur din diferen?a de rezisten?? pe volt specific? fiec?ruia.
Scala acometrului era maronie de la fumul de ?igar?, am ?ncercat cu spirt ?i am ajuns la aceton?. Doar a?a a ie?it aluminiul la iveal? din nou, cu pre?ul unui scris mai palid. A?a ceva nu a? fi putut face la 4315 care are scala vopsit?. Am ?nlocuit preventiv cond ?n ulei cu unii cu folie la 1kV.

Edited by zal

Mi-am adus aminte ca am si eu printre  relicve un aparat asemanator, tot rusesa T4341, peste care nevasta-mea a scapat de pe un dulap un obiect greu. A fost lovit exact in ecran /sistemul mobil asa incat pe linga geamul spart(care ar fi ceva neinsemnat) s-a ales cu acul rupt si bobina mobila deformata si intepenita. De cate ori dau de el prin podul casei, imi vine ideea sa-l resuscitez, dar imi dau seama imediat ca leziunile lui sunt incompatibile cu viata....

Chiar daca vechi si analogic, eram foarte multumit de el pe vremuri.

De?i formatul e asem?n?tor (carcasa de ebonit?), instrumentele folosite arat? la fel ?n exterior dar s?nt diferite la mecanism. De exemplu la 4313 e mai sensibil constructiv, av?nd suspensia pe fire torsadate, nu pe arcuri, iar la 4315 e mai rezistent, probabil e cu arcuri, nu mai ?in minte c? l-am desf?cut acum 20 de ani. ??i po?i da seama ?i dup? mi?c?rile acului, modul de revenire la zero.

La 4313-le meu ag??a acul ?ntr-o pozi?ie, probabil fusese sc?pat pe jos, c?nd s-a ales ?i cu o cr?p?tur? ?n carcas?. Am centrat ochiometric undi?a ?i s-a rezolvat.

...