Jump to content
Sign in to follow this  
NicuStoica

Ajutor efecte mixer

Recommended Posts

Buna seara.

Detin un mixer omnitronic ls1222 cu problema la placa de efecte ... l-am desfacut pentru curatare si placa "mama" am pus-o de-o parte.. din greseala un prieten s-a pus pe ea si a rupt-o in doua .. iar circuitele s-au exfoliat ca sa zic asa. 

http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/300000-324999/303274-sp-01-en-OMNITRONIC_LS_622A_POWERMIXER.pdf

aceasta este schema. efectele sunt la pagina 3. Am alimentat placa, din potentiometriul send efect de pe mixer, am trimis semnal direct in pinul de effect in de pe placa ( EFIN) iar din EFO (efect out) am iesit direct catre amplificator. Conectat un microfon, cand ziceam " 2-10" se mai auzea inca o data. Acel pin de ADJ de la ce este , cum se conecteaza ? Am nevoie mare... Peste o saptmana am o nunta si nu am pe ce canta... 

Astept raspuns va rog mult. O seara buna

Pe pinul 13 al 74LS624 se aplica tensiunea cc. care controleaza frecventa de oscilatie a acestuia, deci la pinul 4 de la conector trebuie sa fie prezenta o tensiune, probabil 5V.

Frecventa rezultata apare pe iesirea acestuia(pin 6) si comanda(probabil tactul) procesorului de ecou, M50195.

Edited by miron1947

post-33429-0-54340200-1493380418_thumb.jpg

Asta am inteles, dar acum la partea de efecte de pe mixer, cei 3 potentiometri rotativi (insemnati in imagine) Nu au nici-o legatura cu acel modul de efecte din pdf ?

Am nevoie de ajutor si am cunostinte de electronica , insa nu destule

Aveti manualul lui de utilizare, acolo ce scrie?

Da, au, sau ar trebuii sa aiba efect la ecou.

In primul PDF care l-am pus , mai jos , pagina 6 mai este o parte cu send si return , uitate putin... are o legatura ?

Din ce vad eu, acesta se ocupa de un semnal auxiliar, nu de cel principal.

Dar in alta ordine de idei, dvs. ati scris ,,un prieten s-a pus pe ea si a rupt-o in doua .. iar circuitele s-au exfoliat ca sa zic asa. ", deci daca placa s-a rupt si inainte functiona, simpla refacere a continuitatii traseelor ar trebuii sa sa o repuna in functiune integral, cu conditia sa nu fie placat stratificat.

Edited by miron1947
  • Like 1

Placa cu toate cele are circuite si pe fata si pe  dos...

Ce as putea face ce mai trebuie la schema ? ?

Adica dublu placat?

Poze?

O placa cu intrerupere de circuit se repara post-9-0-61569100-1493385712_thumb.jpg asa, cu strapuri din sarma. 

Am exagerat spatiul dintre partile rezultate din ruperea placii pentru a fi mai clar cum se rezolva.

Edited by miron1947

Nu ai cum.. cand s-a pus a rupt potentimetri, piese.. potenitometri liniari de la egaloizator, s-au exfoliat cu totul , mi-a dat bani de piese sa-l fac dar nu cred ca mai sunt sanse.

1)a rupt potentimetri, piese.. potenitometri liniari de la egaloizator,

2)mi-a dat bani de piese sa-l fac dar nu cred ca mai sunt sanse.

1)Atunci renuntati.

2)Nici eu nu cred ca sunt sanse, mai ales ca timpul este scurt, mai bine va plateste sa cumparati altul.

Edited by miron1947

Atata timp cat exista schema eu cred ca putem rezolva.. impreuna cu ajutorul vostru. Trebuie sa existe o rezolvare..

Schema este utila cand un aparat se defecteaza in functionare, nu mecanic.

Daca toate piesele sparte/rupte au fost inlocuite si continuitatea traseelor reastabilita, aparatul trebuie sa functioneze.

Momentan , pe mine ma intereseaza in ce circuit erau acele potentiometre.. nu-mi dau seama deloc..