Sari la conținut

Panasonic SA-PT850EE final TDA8920BJ

Postări Recomandate

Buna ziua!

aparatul are 4 finali audio TDA8920BJ ,un final a fost defect cu zgomot de fond ,l-am schimbat acuma functioneaza ,dar este o problema: finalii si bobinele de pe iesire (L5000,L5400,L5200,L5300) se incalzesc foarte tare ,indiferent de volum sau daca boxele sunt cuplate sau nu ,este normal sau pe fiecare canal s-a defectat ceva?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator frediw

Salutare.E greu de spus ceva fara o schema atasata.Banuiesc ca acele bobine fac parte din filtru zobel,putin probabil sa fie defecte toate cele 4TDA-uri,dupa simtome eu a-s banui blocul de alimentare sau preamplificatorul.Succese  :hi:

Link spre post
Vizitator frediw

Salutari,schema e interesanta,pt.inceput (EU) a-s decupla etajul preamplificator.La IC 5000,a-s decupla condensatorii C5002 si C5006,daca nu se mai incalzeste finalul si bobina(care dupa schema pare un transformator),atunci e clar preamplificatorul e problema.Sper sa fie de folos,spor la treaba  :hi:

Link spre post

Este bine numai daca tensiunea de alimentare este mai mica de 30,00V.

Circuitul disipa fara semnal 4W, deci se incalzeste  iar la 100W la iesire disipa circa 12W.

Temperatura trebuie masurata cu o sonda termometrica sau apreciata dupa cite secunde se pot tine degetele apasate pe radiator.

Acest circuit este un amplificator clasa D, care functioneaza in impulsuri cu modulatie de durata ca in poza:

pwm-f3.gif

Daca urmariti curba semnalului (de culoare rosie) atunci cind trece prin zero, veti observa ca semnalul de la iesirea circuitului

integrat este simetric (factor de umplere 50%). Acesta determina incalzirea circuitului si a bobinelor filtrului, mai ales prin efect

pelicular, deoarece se lucreaza la circa 315Khz.

Trebuiau montate circuitele demontate cu pasta termoconductoare si strins corect sistemul de prindere.

Este normal ca aceste circuite si filtrele sa se incalzeasca in gol iar temperatura limita de functionare a sistemului intern

de protectie a jonctiunilor este 150 de grade. Dupa mine o temperatura de 85-100 de grade la putere maxima este normala,

dar depinde mult de marimea radiatorilor utilizati, temperatura ambianta sau eventual de ventilatie, daca are.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post
Vizitator frediw

Amplificator de putere ?n clasa D

1.Ob?inerea unui randament c?t mai RIDICAT, 80% - 95%.

2.Reducerea drastic? a puterii pierdute pe tranzistoare se realizeaz? prin func?ionarea ?n comutare a tranzistoarelor amplificatoare.

3.Cre?terea randamentului ?i mic?orarea dimensiunii radiatorului (reduc?nd astfel spa?iul ocupat de amplificator).

4.Amplificatoarele ?n clas? D sunt utilizate ?n echipamente alimentate de la baterii, sisteme portabile, echipamente ?n care exist? constr?ngeri de spa?iu.

Deci nu mi se pare normal sa se incalzeasca la 70 grade  :nono:  fara semnal.

Link spre post

Pentru ca nu am construit sau reparat un amplificator cu TDA8920BJ, am gasit urmatoarele postari

referitoare la temperatura:

A reusit sa faca amplificat cu TDA8920 de la MIvarom ?
Nu este nimic legat de firma in sine poate nu a reusit eu ?
Suparat am cumparat Kit-ul de la Alelaida:
L-am alimetat. Se aude bine spre foarte bine. Puterea nu este chiar asa de mare cum se anunta,
 dar poate misca o boxa "mai serioasa".
Totul OK. Bobinele pe iesire ardeau. Prost dimensionat miezul de ferita. Consum inutil. In mare OK
Am scos cu grija integratul TDA de place Kitului Adelaida cu pompa de fludor (se exfoliaza repede).
Am pus din integratele nefolosite de la Mivarom - rezultata 0, urmatorul si tot zero...

ce rezultate ai obtinut ?
La folosit si eu, se aude bine (nu excaptional), dar in cazul se meu se incalzeste rau la volum mic de "auditie".
Sun tare curios - ce scriu ei in datasheet- cum face diferenta intre impedanta difuzorului si o rezistena
 pur ohmica - protectia pe iesire. 

Am integratul dar nu l-am construit...am asteptat sa gasesc o varianta de cablaj.
 Am vorbit cu o persoana de pe diyaudio.com si spunea ca la fel este o problema cu incalzirea integratului la volum redus.

Este in Eagle ca sa o poti modifica.
 Fii atent cu bobinele pe iesire. Ele nu trebuie sa se incalzeasca.
 Integratul asta daca nu ii convine ceva nu intra in oascilatie.

Daca se incalzeste rau la volum mic, inseamna ce ceva nu e in regula cu cablajul sau bobinele de pe iesire.
Bobinele se incalzesc? Integratul ar trebui sa disipe in jur de 4 w la volum mic.
Daca se incalzeste tare, isi pierde si avantajul fata de amplificatoarele clasa ab.
Protectia aia nu cred ca face diferenta cum ai zis tu, eu am inteles ca la o cadere de impedanta pana
 la o limita (cum au unele boxe) limiteaza curentul la valoarea maxima suportata de amplificator,
 si muzica tot canta, numai la scurtcircuit (care e ca o impedanta foarte mica) se opreste integratul.

Ambele placi de Yuanjing am testat a lucrat bine ?n BTL dup? aceste instruc?iuni au fost aplicate.
 Ambele au fost stabil, ambele au fost modded a?a cum este descris ?n mesajele anterioare.
 Heatsinks a r?mas sub 100 grade Celsius, atunci c?nd este testat cu mai mare nedistorsionat
 ie?ire sinusoidal? posibil, despre 50V p -p (punte) peste sarcina rezistiva mea 8 ohm (27.5V-0-27.5V alimentare).
 Placa a r?mas ?n 10 grade temperatura radiatorului. Acest nivel de putere este chiar deasupra 40 wa?i,
 dar ve?i ob?ine 70W 'evaluat' ?n cazul ?n care v? ?mpinge distorsiunea la 10 %.

Sper ca acestea sa fie de folos.

Am gasit deasemenea amplificatoare cu filtre foarte simple, cu miez de ferita sau cu bobine in aer, cu circuite originale

sau contrafacute. Este normal ca circuitele sa nu se incalzeasca la filtrele simple, ca la megafoane, dar pentru calitate

toate componentele de RF(300KHz...500KHz) trebuiesc filtrate si de aceea se consuma putere suplimentara.

@gsabac

• Like 1
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock