Jump to content
Sign in to follow this  
elco

Conectare supapa de sens inainte de apometru de apa calda

Recommended Posts

Domnilor, am bajbait eu cate ceva in domeniul asta a instalatiilor sanitare dar dupa o pauza foarte lunga de timp in domeniul asta m-am lovit de ceva aparent banal.

S-a defectat supapa de sens de la un apometru (de aia de 1/2 "), am incercat sa o inlocuiesc asigurandu-ma de sens (pana aici totul OK) dar cand incerc sa o strang la filetul dinspre apometru se desface de la filetul din mufa de la teava si viceversa. Pana la urma cum trebuie procedat practic ? 

Am observat acum ca supapa asta noua e cu vreo 5...7mm mai mica (in lungime) ca cea veche si oricat m-as stradui sa agat ambele filete de la ambele capete cu acelasi avans la rotirea ei, tot nu reusesc. Cum trebuie procedat pana la urma. 

In acest moment am strans-o bine spre apometru desi ar mai merge stransa iar in capatul celalalt mai putin. Am facut o proba cu apa si unde e stransa mai putin se prelinge usor apa, foarte, foarte putin.

Deci care este secretul sa pot strange bine supapa de sens la ambele capete???

Un raspuns rapid ar fi binevenit.

:scratchchin:  :scratchchin:  :scratchchin:

Edited by elco

Ati ajuns in aceasta situatie din cauza ca nu ati slabit holender-ul apometrului (apometrul avand doua - unul pe intrare, unul pe iesire apa). Deci, trebuie sa-l slabiti pe ala de pe intrare ca sa infiletati ca lumea supapa de sens. De fapt, intr-o prima faza se infileteaza supapa de sens si apoi tija holender-ului de supapa, urmand ca la final sa strangeti capacul holender-ului de corpul apometrului.

Numai bine