Sari la conținut

siemens

tocavali
 Share

Postări Recomandate

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarea problema: am un PLC 6ES7 153-4A01-0XB0 si programul Tia Portal V11 sp2 - problema este ca nu apare acest tip de CPU. Cum procedez? Cum adaug acest cpu daca nu este in lista? Mentionez ca nu am experienta in siemens, am lucrat acum 4 ani cu allen bradley. Multumesc anticipat!

Mai mentionez ca daca intri in SIMATIC ET 200 PLC apare 6ES7 151... dupa care sare la 6ES7 154...

Probabil voi mai avea intrebari dar deocamdata asta e problema mea.

Editat de tocavali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca acesta este codul modulului?

Dac? nu il g?se?ti in in Hardware catalog, va trebui sa faci o actualizare, fie on-line fie download local si update.

Dupa cum ?tiu eu, (dar poate ma ?n?el) IM153 este un modul de interfa?a pentru extensia de module periferice.

Link spre comentariu

Da....

V11 este apus.

Si v12 in cur?nd. V14 este acum la moda.

Eu propun sa instala?i un v12 si sa face?i update la hardware catalog.

Apoi sa va conecta?i cu Plc -ul.

Intra?i si pe forumul de la Siemens, poate g?si?i acolo un link pentru hardware catalog TIA v11.

Cu toate astea, a?i verificat in zona de ET 200 dac? nu cumva se afla acolo modulul?

Nu v-a costa dec?t 5 minute... Face?i si verificarea asta.

Poate nu-i nevoie de update catalog sau alta versiune de TIA.

Link spre comentariu

Ok, ai facut rost de TIA v11.

Dar ai facut apoi update de hardware catalog?

Propun sa citesti ce scrie in pagina urmatoare si sa urmezi instructiunile de acolo.

Apoi da-ne de veste si te ajutam sa o rezolvi daca mai este nevoie.

https://support.industry.siemens.com/tf/WW/en/posts/tia-portal-v11-hardware-catalog-update/106141?page=0&pageSize=10

Sincer discutand, nu cred ca vei reusi sa il gasesti nici in actualizarea de catalog hardware pentru v11.

TIA V11 este asa de vechi...

Insista si pune-ti macar TIA v13. 

Dupa instalare urmeaza procedura de actualizare Hw catalog si sigur vei gasi acest modul.

dekor.

Link spre comentariu

• 2 weeks later...

Pentru V13 am ?n?eles c? trebuie un calculator mai puternic. Momentan am un Dell cu procesor AMD de 1,8GHz. 

Programul l-am luat de pe net, momentan n-a ap?rut V13.

Editat de tocavali
Link spre comentariu

@ tocavali

A fost lansat V14 din Aprilie anul trecut, deci v13 si el apune.

Are deja un ServicePack de mai bine de un an.

Te rog, nu o lua ca pe un afront, caut? v13, chiar si f?r? SP1, dac? vrei sa faci ceva.

Dac? vrei sa ?n?elegi, programele scrise in v11 sunt incompatibile cu versiunile superioare.

Culmea este ca nici versiunile superioare nu deschid proiectele f?cute cu v11.

Pune direct v13. Merge si pe ce ai tu.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock