Sari la conținut

Echivalent pentru bdx66c si 67c


bogdan_eduard_daniel

Postări Recomandate

Am rezolvat si eu problema.Tranzistorii finali erau de doi lei.Am comandat motorola si acum cu alimentare la +- 40 V merge cu volumul la maxim fara probleme.Am testat ore in sir.Asa ca atentie daca vreti sa nu patiti ca mine de unde luati piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am facut schema asta in doua exemplare pentru a inlocui un amplificator cu TDA2050  care  a explodat din senin la volum mic ( dupa 2 ani de exploatare normala ) . Am folosit  ca finali o pereche de tranzistori rusesti insa in capsula TO220 . Alimentat la +- 23V suna mai bine decat TDA2050 : basul mai bine controlat iar inaltele mai reliefate . Am reglat curentul de mers in gol la circa 20mA  desi era suficient chiar si un 10mA . 

   Functioneaza de peste 1an fara probleme  la putere max de 40W/ 4ohmi .  Tensiunea pe iesire este de 35mV DC la un modul si de 47mV la celalalt , intrucat tranzistorii din diferential nu au fost sortati .

    Zgomotul in difuzor este abia perceptibil de la o distanta de 5cm ( difuzor cu 92dB eficenta ) .    

  Totusi amplificatorul are un PSRR cam mic insa prin filtarea suplimentara a alimentarii (inainte de finali ) acest comportament se poate imbunatati sensibil .

    Superdioda am montat-o direct pe cablaj deoarece intreg montajul este plasat intr-o incinta  foarte mica iar astfel cuplajul termic cu tranzistorii finali si driver este suficient de bun .

Ai incercat sa pui in punte cele doua montaje?Ma bate gandul sa o incerc si in punte dar nu sunt sigur ca merge.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock