Sari la conținut

Echivalent pentru bdx66c si 67c

Postări Recomandate

Am gasit si niste poze ale amplificatorului

https://s27.postimg.org/nr08lfsk3/Cablaj_fata_1.jpg

https://s28.postimg.org/x1o97klnh/Cablaj_fata_2.jpg

https://s28.postimg.org/l3zoumcr1/Cablaj_spate.jpg

Adrevarat, dar atunci il alimentasem la +- 20V si nu a facut probleme, ba chiar m-a surprins cat de frumos avea sunetul.

Numai ca atunci cand l am alimentat la +- 40 cu acelasi alimentator dar cu alt traf a facut poc si am schimbat finalii de 3 ori numai ca erau toti de la M...rom

Alimentatorul are filtraj de 20000 de micro pe ramura.

Editat de bogdan_eduard_daniel
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 31
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Spune si el ce i s-a spus sau a auzit. Dar ce spuneti Dvs. despre tranzistorul BC639

care are doar 80V si suma cumulata a tensiunilor de alimentare poate depasi 90V.

Acel tranzistor din circuitul VAS al amplificatorului va vedea intre terminalele colector si emitor max. 42V, cat reprezinta tensiunea pe o ramura de alimentare. Sunt o sumedenie de scheme de amplificatoare pe net, chiar si in istoria amplificatoarelor romanesti, care aveau tranzistorul din VAS dimensionat in asa mod si nu au aparut probleme.

In ceea ce priveste discutia principala de aici, cel mai probabil sunt piese montate gresit sau de valori gresite si putin probabil sa fie devina finali, fie ca sunt ei non-name sau nu. Deci, reverificati circuitul.

Link spre post

Atasati imaginile in forum folosind butonul "Mai multe optiuni pentru raspuns" din coltul din dreapta jos a formularului unde se introduce mesajul sau textul. Imaginile le puteti redimensiona cu ajutorul mai multor programe, un exemplu fiind: ACDSee.

Link spre post

Acel tranzistor din circuitul VAS al amplificatorului va vedea intre terminalele colector si emitor max. 42V, cat reprezinta tensiunea pe o ramura de alimentare. Sunt o sumedenie de scheme de amplificatoare pe net, chiar si in istoria amplificatoarelor romanesti, care aveau tranzistorul din VAS dimensionat in asa mod si nu au aparut probleme.

In ceea ce priveste discutia principala de aici, cel mai probabil sunt piese montate gresit sau de valori gresite si putin probabil sa fie devina finali, fie ca sunt ei non-name sau nu. Deci, reverificati circuitul.

O sa verific iar schema desi am verificat-o de mai multe ori dar mi ar fi de ajutor daca v ati uita un pic peste schema poate e gresita ea.

Link spre post

@donpetru, daca baza tranzistorului BDX67B urca pina la peste +Valimentare, colectorul tranzistorului BC639 va urca pina

la mai mult de dublul tensiunii de alimentare. Nu mai conteaza circa 2,4V tensiunea dintre baze. Un tranzistor obosit se poate

strapunge si pe caracteristica de impedanta negativa poate da un puls care mareste instant tensiunea dintre bazele

finalilor si ii poate deschide simultan. Bineinteles ca este putin probabil, dar posibil.

Asa ca mentin afirmatia ca tensiunea in acest collector, de la aceasta schema poate depasi 80V.

Nu cunosc acele scheme si autorii la care faceti referinta ca sa imi dau cu parerea sau sa fac instant o simulare lamuritoare.

De fapt amplificatorul poate autooscila la manipularea potentiometrului de volum, daca h21  (beta) tranzistorului T1 este mai mare decit al tranzistorului T2.

In acest caz reactia pozitiva este mai mare decit cea negativa si se schimba modul de functionare din amplificator in oscilator.

Un alt fenomen posibil este scaderea pina la citeva unitati a amplificarii tranzistorului T3 sau conectarea sa inversa

si in acest caz tensiunea dintre bazele finalilor de 2,4V, poate creste dinamic si sa deschida simultan tranzistorii finali.

@bogdan_ eduard_daniel, nu avem ce face cu pozele de reclama, trebuiesc chiar pozele reale fata si spate ca sa vad eventualele

scurtcircuite, greseli, modificari, etc. Daca nu puteti asta este, discutam pe forum in orb.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post

Nu sunt poze de reclama ci reale dar nu am posibilitate sa fac altele mai clare.Am verificat din nou totul-trasee, amplasare componente absolut tot si este in regula.Nu este nicio greseala.T1 si T2 am folosit BC556B, T3 si T5-547C, T4-BC639, T6-BC557C.Toti condensatorii si toate rezistentele au exact valorile din schema.Chiar nu imi explic ce se intampla.Am masurat toti tranzistorii extragandu i dupa placa si toti sunt buni si diodeke la fel.Deci numai finalii pica.Cand am luat rezistentele la masurat toate bune pana cand am ajuns la R16 si R17 care cand le masor imi arata 15 ohmi aparatul.Este in regula sau nu?

Editat de bogdan_eduard_daniel
Link spre post

Da sunt bine alesi. Mai comandati 2 rezistente de 4 ohmi 20W necesare pentru teste.

Se conecteaza in serie cu alimentarile de +40V si -40V si protejeaza tranzistorii,

deoarece curentul maxim prin tranzistori in acest caz nu depaseste 8A.

Pe unele scheme similare cupletul 220 ohmi cu 15 ohmi este cu valorile 220 ohmi

cu 100 ohmi iar rezistentele din emitorii finalilor de 0,5ohmi.

Succes cu noile componente la teste si la finalizare !

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post

Da sunt bine alesi. Mai comandati 2 rezistente de 4 ohmi 20W necesare pentru teste.

Se conecteaza in serie cu alimentarile de +40V si -40V si protejeaza tranzistorii,

deoarece curentul maxim prin tranzistori in acest caz nu depaseste 8A.

Pe unele scheme similare cupletul 220 ohmi cu 15 ohmi este cu valorile 220 ohmi

cu 100 ohmi iar rezistentele din emitorii finalilor de 0,5ohmi.

Succes cu noile componente la teste si la finalizare !

@gsabac

Astazi am mai facut un test pentru ca mai aveam o pereche de bdx-uri iar la masuratori am avut exact tensiunile din schema la orice volum aveam.Am masurat tensiunea pe iesire si nu aveam continua deci ok.In baza finalilor tensiunea nu creste ci ramane 1,2 V.Semnalul la intrare l am aplicat cu un corector de ton facut dupa schema project97 a lui Rodd Eliot si care la 1khz scoate pe iesire 0,5v si la 1hz scoate 3,5v.Ampliful merge foarte frumos pana se ard finalii.Fara distorsiuni, bas frumos,sunet placut, ce sa mai te unge pe suflet.Cand se ard finalii se arde de fiecate data C-E si nu mai pica nicio alta piesa.Am pus si poze cu finalii desfacuti poate va aruncati o privire.Bdx66 are pastila cam 2 mm pe 2mm iar bdx67 cam 3,4 pe 4,5 mm.
Link spre post

Exista posibilitatea sa se arda finalii pentru ca nu am montat tranzistorul din superdioda pe radiatorul finalilor?Daca da va rog dati si o explicatie sa inteleg de ce.Multumesc
Link spre post

Am facut schema asta in doua exemplare pentru a inlocui un amplificator cu TDA2050  care  a explodat din senin la volum mic ( dupa 2 ani de exploatare normala ) . Am folosit  ca finali o pereche de tranzistori rusesti insa in capsula TO220 . Alimentat la +- 23V suna mai bine decat TDA2050 : basul mai bine controlat iar inaltele mai reliefate . Am reglat curentul de mers in gol la circa 20mA  desi era suficient chiar si un 10mA . 

Functioneaza de peste 1an fara probleme  la putere max de 40W/ 4ohmi .  Tensiunea pe iesire este de 35mV DC la un modul si de 47mV la celalalt , intrucat tranzistorii din diferential nu au fost sortati .

Zgomotul in difuzor este abia perceptibil de la o distanta de 5cm ( difuzor cu 92dB eficenta ) .    

Totusi amplificatorul are un PSRR cam mic insa prin filtarea suplimentara a alimentarii (inainte de finali ) acest comportament se poate imbunatati sensibil .

Superdioda am montat-o direct pe cablaj deoarece intreg montajul este plasat intr-o incinta  foarte mica iar astfel cuplajul termic cu tranzistorii finali si driver este suficient de bun .

Editat de Thoranaga
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.