Sari la conținut

senzor cu imunitate la animale (peste 25-40 kg) pt. comanda iluminat exterior


ieseanul

Postări Recomandate

buna ziua,

vreau sa montez o lumina (un bec cu led sau reflector cu led + o sirena de putere mica), intr-o gradina, deci la exterior. Senzorul si lumina, o sa le montez sub o strea?in?, deci nu va ploua direct pe ele, dar vor fi situate afara.

Lumina vreau sa se aprind? doar:

  1. pe timp de noapte;
  2. la detec?ia unor fiin?e vii mai mari de 25/40 kg;
  3. si sa stea aprinsa cca 1 minut, dup? ie?irea din zona de detec?ie;

Sirena o voi cupla de la un ?ntrerup?tor, doar c?nd doresc sa am si sunet la detec?ie. Zona pe care trebuie sa o acopere detec?ia este de cca 10m x 10m. Acum ca o o sa dea si rateuri de 1-2 ori pe noapte nu este nimic, dar ma deranjeaz? PIR-ul obi?nuit pe care il am acum, ca ?mi aprinde lumina de fiecare data c?nd trece o pisica sau c?ine prin zona de detec?ie (mi se aprinde acum lumina noaptea parca as avea in gradina pom de s?rb?tori). Gradina respectiva nu este in mijlocul satului si are garduri mici, din acest motiv pot trece tot felul de animalute pe acolo.

Am vazut la sistemele de alarma senzori de prezenta cu imunitate la animale, (cost cca. 50 lei), as vrea sa folosesc un astfel de senzor eventual, dar acesta nu are reglaj pentru luminozitate (noapte/zi) si pentru temporizare. Acesta este f?cut sa func?ioneze cu o centrala de alarmare si da o comanda cu un num?r de impulsuri nu cu un releu.

Vreau sa ma ajuta?i cu informa?ii in realizarea acestei instala?ii si chiar cu idei, va mul?umesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa reformulez: multe din sesizoarele de prezenta de pe pia?? folosesc o schema cu LM324, la astea se poate adapta un senzor de alarma in locul pir-ului sa fac? detec?ia si sa p?strez func?ia de temporizare si zi-noapte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un senzor simplu nu exista pentru ce doriti sa realizati. Sistemele de paza perimetrale simple sunt realizate cu bariere de diverse tipuri,

 infrarosii, gard electric, microunde, etc. Un loc aparte o au camerele inteligente cu infrarosii care fac deosebirea intre

 diverse siluete calde si trebuiesc montate in diverse unghiuri si pozitii, ca sa acopere tot perimetrul sau toata suprafata de interes.

Incercati cu mai multi senzori de infrarosii montati astfel incit sa detecteze doar de la o anumita inaltime si distanta,

 eventual cu ecrane metalice conice in fata lor. 

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock