Jump to content
Sign in to follow this  
valny

subwoofer

Recommended Posts

Am un subwoofer Gravity X-XE 2,1 descomplectat. Fara sateliti si fara chestia aia in care intra semnalul. Are cineva schema sau poate cineva sa-mi dea ceva indicatii?

post-2-0-56997900-1478791345_thumb.jpg

Subwooferul activ, circa 35W are pe spate butoanele de comanda si mufele de cuplare a satelitilor.

Cutiuta este un adaptor USB, cu reglajul volumului si decoder pentru muzica, numit microsofttranslator.

In poza se observa cum se regleaza volumul si cum sunt mufele de intrare.

post-24607-0-30711100-1478682326_thumb.jpg

Puteti studia link-ul urmator dar nu se spune impedanta satelitilor sau caracteristicile de frecventa. 

http://www.tomshardware.de/2.1-2.0-AudioSystem-Review,testberichte-241180-12.html

Este posibil sa fie alta varianata, dar poate va este de folos.

@gsabac

Edited by gsabac

Sa-nteleg ca fara microsofttranslatorul ala scula nu merge!? Ma interesa ceva scheme, daca se poate. Multumesc.

Pai daca incintele sunt active, inseamna ca primesc semnal audio, nu vad ce rol are acel translator daca sursa de semnal nu este digitala.

Adaptorul este facut doar pentru ascultarea muzicii in format MP3 sau altele asemanatoare de pe calculator sau telefonul mobil.

Butonul este pus ca muzica sa nu distorsioneze datorita unui nivel prea mare.

Amplificatorul merge normal ca orice amplificator si are intrarile pe spate si deasemenea iesirile pentru sateliti.

Eu sa inteleg ca nu functioneaza sau ca inca nu i-ati dat drumul, dar difuzorul este bun, nu hiriie ?

Sunt utile si schemele, dar mai util in aceasta faza este nevoie de aflarea impedantei boxelor, prin gogaleala sau sa demontati

ce aveti, sa vedeti ce difuzior este acolo, eventual ce circuite integrate si faceti poze lamuritoare cu circuitele sa se vada marca lor.

@gsabac

Edited by gsabac

Am bagat semnal din mufa de casti a unui mic MP3. Nu se aude nimic decat daca dau toate butoanele la maxim si atunci incepe sa fluiere si undeva in fundal se aude foarte incet muzica. Mentionez ca testul l-am facut fara boxele satelit.post-24750-0-06131900-1478771777_thumb.jpgpost-24750-0-29215300-1478772476_thumb.jpgpost-24750-0-92311700-1478772517_thumb.jpgpost-24750-0-34728300-1478772631_thumb.jpg

Dvs. vreti sa utilizat ca sursa audio un semnal digital?

Daca nu, cautati amplificatorul de putere(unde ajung firele de la difuzor).

P.S.

Parca in prima poza este un (poate TDA)2030?

Edited by miron1947

Semnalul utilizat este unul analogic. Si in continuare tot analogic vreau sa folosesc. Puterea cred ca este asigurata de cei 3X2030.post-24750-0-11573500-1478773883_thumb.jpg

Edited by valny

Pana acum am reusit sa indentific doar un 324(4 AO in capsula), ar fi util sa cititi dvs. ce scrie pe fiecare CI si sa faceti o lista, ar fi primul pas.

Edited by miron1947

CI-urile din subwoofer: F4558, D2030, TDA2030, LM324 si 4606.

Postati niste imagini mai clare, vedere top si bottom, cu cablajul care contine TDA-urile.

nu e nimic digital sau usb, ala e un control pad care trebuie sarit si folosita partea de amplificator 2.1 dupa reparare.

Am facut masuratori si intre GND / V+ si GND / V-, am 12V. Intre V+ si V- am 23V.post-24750-0-39104200-1479032180_thumb.jpg         Am observat ca 2030 se cam incing.

Edited by valny