Sari la conținut

Postări Recomandate

In postul anterior am incurcat sarcinile dar se vede prin amplitudinea curentului care e adevarul.

Am pus sonda de curent si pe secundarul trafului (pe canalul de sus) iar sonda improvizata pe tranz de sus din punte (canalul de jos).

Ambele au aprox 1A/div, sarcina 1500 ohm si apoi adaugat in paralel 300 ohm.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 38
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Am adaugat 500R paralel pe 340R si am filmat ciclul de start:    

Posted Images

Am studiat semnalele, sunt foarte interesante, comutarea se petrece aproape de zero in ZVS putin peste

frecventa de rezonanta. Am gasit si schema, dar este cu tranzistori bipolari, doua bucati intr-o capsula.

@gsabac

Link spre post

Am avut si eu surse din alea ar merita reproduse cu sic sjt au la genesic ceva modele in mod sigur va fucrina caci tensiunile de comanda sunt doar 3v la stutare si 50oma pe baza pentru un tranzistor de 40 a la 1200v eu cred camege cu transformatorul de comanda nemodificat este toleranta suficienta, dar in caz ca nu prea mege poate fi dublat numarul despire pe infasuarile pentru baza si impatiti condensatorii pentrou rezonamta acestor infasurari la 4 sa mearga identic cu originala.

Functimarea acestui circuit de comanda este astfel sunt doua circuite acordate care comanda bazele si o spira decurent in serie cu sarcina, miezul este saturabil in DC cu ajutorul altei bobine perpendiculare pe cele din baze.

Eu am modificat asta si pentru mosfet in loc de 3 spire am pus care 2o si am micsorat condensatorii de rezonanata in consecinta dar la sat trebuie tinut seama si decapacitatile de intrre ale mos-feturilor caci sunt semnificative caa 1/3 din capacitatea totala, seinchid cu cate doua zenneri in antiserie caci astea nu iau curent catranzistorii si apar supratensiuni pe poarta rzistenta depoarta cu care mi-amer mie este 47-56 ohm mai mica incalzeste rau zennerele, nu trebiee mai mica este soft swich.

Link spre post
  • 2 months later...
  • 4 years later...

Sursa aia are cumva transformatorul  cu amplificator magnetic din pozele de aici?

As putea osciloscopa pe ele ?!

ADSCN2824.thumb.JPG.acdafa323c5bd0f97fa47a3aaa31eb4c.JPGDSCN2825.thumb.JPG.a076141b3603126f8ba7007f614af545.JPGm modificat in doua versiuni, una cu bipolare cu carbura, o bucata, una cu mosfet cu siliciu 2 buc, am si u varianta cu bipolare cu silciu ca aia originala upgradar cu diode de 13ns in paralel cu tranzistorii

Link spre post

Transformatorul aceala este un amplificator magnetic, permeabilitatea miezului este controlata cu ajutorul bobinei cu multe spire, in dc, pentru control se poate folosi chiar si o simpla dioda zenner in serie cu acea bobina, cum am folosit in sursa de jos,

Am mai avut un model de transformator din acela ceva mai mare de pe surse cu aceeasi topologie, dar din pacate nu mai am, am dat vreo 2 galeti de transformatorase si miezuri de ferita, dar este si pe surse foarte vechi sony de tip flyback pseudorezonante, am un televizor din ala prin gradina, sa ma uit de transformatorul cu pricina.

Patentul original preluat

https://patents.google.com/patent/US6687137

Transformatorul respectiv se poate face si pe un miez tip oala cu gaura in mijloc, bobina de control se bobineaza normal pe carcasa iar bobinele de curent alternativ prin gaura, cele 2 bobinaje vin perpendicular, dar mai exista o versiune folosita prin unele televizoare cu tiristori, pe miez E+I pe coloana din mijloc bobina de control, pe coloanele laterale bobinele de alternativ impartite egal, campul lor se anuleaza pe coloana din mijloc, primele doua variante sunt mai bune, bobinajele fiind perpendiculare nu exista transfer intre ele.

Editat de cavit
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock