Sari la conținut

Constructia casetelor pentru aparatele electronice

Postări Recomandate

• Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Dupa cum am afirmat intr-o postare anterioara, pentru inscriptionat panourile aparatelor construite de mine,  folosesc tus de apa Staedtler sau Rotring cu stilourile originale, scule ce sunt in poza.

Cutiile de aparate electronice realizate din circuit imprimat, pot avea forme complicate, ca mai jos:    Constructia interna este asa:   Un detaliu in care se vede fixarea componentelor si placi

Carcasa unei surse de calculator am folosit-o pentru realizarea unui alimentator cu mai multe tensiuni: -      0V la 24V si 2A -      +12V si 100mA -      -12V si 100mA    Am folosit un transfor

Posted Images

poate este aplicabila metoda transfer toner.

Doar daca faci inscriptionarea inainte de a indoii tabla,dar poate fi dificil daca vorbim despre dimensiuni mai mari.Daca n-ai laminator este aproaoae imposibil cu fierul de calcat in multe cazuri,daca vorbim despre dimensiuni mai mari.Oricum mie mi-ar placea sa am:traforaj,masina de gaurit si ceva gen "STIKA SV".Nu agreez CNC-ul decat atunci cand vine vorba despre productie.

Editat de Ciprian 81
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1)Doar daca faci inscriptionarea inainte de a indoii tabla,dar poate fi dificil daca vorbim despre dimensiuni mai mari.

2)Daca n-ai laminator este aproaoae imposibil cu fierul de calcat in multe cazuri,daca vorbim despre dimensiuni mai mari.

3)Oricum mie mi-ar placea sa am:traforaj,masina de gaurit si ceva gen "STIKA SV".

1)Ce intelegeti prin domensiuni marii la o carcasa de aparat?

2)De ce trebuie musai laminator?

3)Banuiesc ca va referiti la un traforaj electric, unul manual nu cred ca pune probleme de costuri de achizitionare.

Ce  este "STIKA SV". ?

Link spre post

1)Pai daca folosesti laminatorul treaba merge mai repede iar totodata poti imprima la dimensiuni mai mari daca laminatorul este A2 sau A3 decat sa te tot chinui deplasand fierul de calcat. 

2)Intra-adevar ma refer la traforajul electric,cat despre STIKA SV vedeti in postarea 104.

Link spre post
  • 2 weeks later...

Dupa cum am afirmat intr-o postare anterioara, pentru inscriptionat panourile aparatelor construite de mine,

folosesc tus de apa Staedtler sau Rotring cu stilourile originale, scule ce sunt in poza.

post-24607-0-14514900-1479392689_thumb.jpg

Procedez in felul urmator, atunci cind am rabdare: Smirgheluiesc in final suprafata cu #1000 sau mai fin,

degresez cu un servetel cu alcool sanitar si scriu cu sabloanele sau desenez cercuri, patrate, elemente

electronice, linii, etc. Anumite zone le colorez cu acelas tus diluat, cu pensule fine, dar de diverse

nuante deschise, in culori de verde, albastru sau rosu, peste care scriu cu negru de exemplu.

In final dau cu lac "auto" pentru rezistenta in timp si luciu perfect. Am remarcat ca lacul nu "intinde" culorile

de apa, si nici nu le intuneca in timp si totodata adera foarte bine la suprafete metalice.

@gsabac

• Like 2
Link spre post
  • 2 weeks later...

Eu pentru gauri cu diametre mari sau sa obtin discuri, folosesc de mult timp un compas pentru trasaj pe post de zgarieci / cuter, utilizat pe ambele fete alternativ .

In imagini proiectul actual; cutie osciloscop B7S2 din placa Dibond, d=86mm si d=70mm  - http://www.tehnium-azi.ro/topic/6159-constructie-osciloscop-cu-tub-b7s2-rft-homemade-crt/page-16?do=findComment&comment=69012

Am tait AL pana la 1,5mm, sticlotextolit, PVC, PAL 10mm, placaj, plexiglas 2-3mm.

Trebuie sa insisti, ..... cu putere !

post-2883-0-16620800-1480110347_thumb.jpg

post-2883-0-16304900-1480110359_thumb.jpg

Link spre post
  • 3 weeks later...

In postarea #97 sunt prezentate foile de tabla de otel si aluminiu care se gasesc in comert.

Pentru realizarea sasiului unui aparat este nevoie de bare, profile, tevi sau tije filetate: 

post-24607-0-54136400-1481439811_thumb.jpg

In magazine sunt si alte nenumarate tipuri, perfect drepte si se pot gauri si fileta transversal sau la capete,

iar preturile sunt de la 1,5lei la 5lei. Deasemenea, prin interiorul tevilor se pot introduce tije filetate, pentru realizarea unor cutii cu panouri.

Succes la mestereala !

@gsabac

Link spre post

Cutiile de aparate electronice realizate din circuit imprimat, pot avea forme complicate, ca mai jos:

post-24607-0-23510500-1481807508_thumb.jpg

Constructia interna este asa:

post-24607-0-35123400-1481807639_thumb.jpg

Un detaliu in care se vede fixarea componentelor si placilor electronice.

post-24607-0-63014900-1481807663_thumb.jpg

Placile de circuit au fost croite, gaurite, apoi asamblate cu cositor. Colturile si muchiile au fost rotunjite

pentru un aspect frumos si in final caseta a fost vopsita cu spray.

Aparatul poate fi folosit pentru masurarea avansului la orice turatie, la motoarele cu scinteie.

@gsabac

• Like 2
Link spre post

Din experienta mea, mai repede se rupe/sparge placatul decat sa cedeze lipitura cu cositor.

Am realiazat o cutie destul de mica 5x7x3(cm) pe care am calcat din greseala si sa distru placatul, nu sudurile.

Editat de miron1947
Link spre post
  • 2 weeks later...

Panourile frontale se pot inscriptiona manual, ca in postarile #66, #77 sau #111 si apoi protejate cu lac.

Pot fi proiectate cu programe de calculator, de la Paint la Photoshop sau cu unele dedicate. Tiparirea se poate face si pe

folii de aluminiu special dedicate acestui scop:

https://www.germanelectronics.ro/electromecanica/carcase/accesorii-carcase/panouri-frontale-carcase

Aici sunt folii de protectie autoadezive si folii de aluminiu cu o fata autoadeziva pentru panouri frontale, care se pot inscriptiona la imprimanta.

Fiecare folie are instructiuni sumare de folosire si date tehnice pentru aplicare. Foliile se aplica pe panouri frontale rigide, perfect plane

si degresate.

Spor !

@gsabac

Link spre post

De ce sa mai atasezi folii cand poti sa inscriptionezi direct fatada ? http://www.pretext.ro/wp-content/uploads/2014/01/DSC00754.jpg Sau poti sa lipesti panourile inscriptionate pe panoul frontal ... Materialul e bond (dibond,alucobond)  .

Tablele de aluminiu se pot lipi (prin brazare) sau suda dar :

1)Sudarea cu electrod invelit e imposibila-gauri,gaurele.

2)Sudarea wig e nepotrivita - prea scumpa ,necesita pregatire intensa si mana .

3)Brazarea e ok dar putin mai pretentioasa . 

• Like 1
Link spre post

Cum inscriptionezi direct pe carcasa ? ca nu merge lincul.

Folii de aluminiu autocolante am folosit, e mai mult ca o foaie de hartie decat ca o tabla de aluminiu . Sunt scumpe si rezistenta mecanica e relativa, eu mai dadeam cu un spray transparent pe deasupra. Imprimanta trebuie sa fie buna, altfel vei avea toate punctele parazite transferate. Pe partea pe care se imprima este si un strat foarte subtire de plastic care se topeste in imprimanta si fuzioneaza cu tonerul facand ca acesta sa ramana pe stratul de aluminiu. Dezavantajul e ca o asemenea fata nu o prea  poti curata cu alcool sau solventi nici macar in portiunile unde nu e scris nimic. 

Caut o solutie pentru vopsire, spritz-chituire, ceva, pentru carcase scoase la imprimanta. Carcasa aia are textura si nu se lipeste autocolant pe ea, vopseaua spray merge prost, iar de slefuit nici atat nu mi-a iesit pentru ca e o structura facuta din filamente subtiri si nu poti face fata dreapta si compacta. Stie cineva vreo solutie ?

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock