Jump to content
gsabac

Sursa performanta de laborator cu 2 moduri de lucru: 25V/10A sau 50V/5A

Recommended Posts

Am definitivat schema, circuitul, cablajele si am pus sursa in functiune.

980502821_Redresorstabilizat0-50V0-10A.thumb.png.6632e17eec79144f16cd31e7e9a925d6.png

Sursa etalon este un TL431, tensiunea si curentul se citesc fie pe vernierul butoanelor, la tensiune inmultit cu 10 si impartit la doi, fie pe afisoare.

Sursa dispune de o protectie mult mai rapida decit timpul de intrare in functiune a limitarii de curent si de o siguranta fuzibila de 4A.

In poza urmatoare sursa lucreaza ca generator de tensiune, 21,10V si 9,915A

1254959205_redresorpetensiune.jpg.805612052d9d8c08cdfb4d54886780b6.jpg

Am crescut usor tensiunea si din reglajul butonului de curent am facut sa intre in functiune generatorul de curent constant

1769501876_redresorpecurent.jpg.06e25f4ad0093d6bbb6c6345cced991c.jpg

Rezistentele de sarcina rezista citeva zeci de secunde la puterea de circa 200W si astfel am efectuat masuratorile.

Parametrii tehnici ai sursei pentru inceput sunt buni si ii voi determina mai precis prin efectuarea masuratorilor detaliate.

@gsabac

• Like 3
  • Thanks 1

Domnule gsabac , sunt invidios pe voltmetrele de panou ale dumneavoastra   😊 , tot ma uit prin talcioc , poate recuperez un cintar electronic . Se cunoaste diferenta daca as monta 741 in loc de op07...? am op07 dar sunt chinezerii , (am cumparat 20 de bucati ,am crezut ca vine sfirsitul lumii) , unul singur am original si acela este in probe pentru o statie de lipit . Schema dumneavoastra am sa o fac pentru 24V/10A.Multumiri

Dar ampermetrul de panou de ce are doua virgule ??? Ati facut cumva si un cablaj la schema. Imi place ca e o schema strict cu tranzistoare. Cat de stabila e tensiunea de iesire pe masura incalzirii radiatoarelor atunci cand se consuma cativa amperi buni sau maxim 5 sau 10A ?

Posted (edited)
Acum 5 ore, prog a spus:

... Imi place ca e o schema strict cu tranzistoare. 

Are un integrat dublu in schema... 

Edited by flomar60

Acum 31 minute, flomar60 a spus:

Are un integrat dublu in schema... 

OP07, am vazut. :smoke:

Nu am circuit, eu umblu prin sertare, fac o cutie de componente cu ce gasesc si proiectez un circuit pe calc suprapus pe o hirtie

cu raster modul de 2,54mm. Tensiunea de iesire este de 6 ori mai instabila ca sursa etalon cu TL431, unde 6 este factorul de amplificare

constant al schemei. Nu pot sa fac probe de durata la 5A sau 10A deoarece nu posed decit rezistente precise care rezista putin timp, mai fac probe,

la probele de pana acum, de la zero la 10A tensiunea nu scade cu nici o unitate pe afisorul de tensiune.

Ampermetrul are doua virgule deoarece nu am putut sa fac virgula mobila pentru scalele de curenti de 1000mA si 10A, asa ca tin cont de pozitia virgulei

in functie de pozitia comutatorului de curent. Habar nu am ce fel de circuite OP07 am pus, sunt de plastic DIL cu 8 pini cumparate de pe "Maica Domnului"

sunt cele mai ieftine operationale de precizie, urmatoarele ar fi LM308 dar sunt mult mai scumpe.

@gsabac