Jump to content
gsabac

Sursa performanta de laborator cu 2 moduri de lucru: 25V/10A sau 50V/5A

Recommended Posts

Am cautat comutatori cu 3 pozitii necesari la comanda treptelor de curent si nu am gasit piese care sa imi inspire incredere.

De aceea am ales ca element de comutare tranzistori MOSFET de 6 miliOhmi si o schema posibila

de comanda este urmatoarea:

post-24607-0-29556000-1488184912_thumb.jpg

Mosfetii din schema au tensiunea de 25V, rezistenta minima 6miliOhmi si merg la 50A. Capsula este

mica, nu necesita radiator si ansamblul se poate monta direct pe circuitul cu schema stabilizatorilor.

Pentru comanda se poate folosi un comutator miniatura cu trei pozitii.

@gsabac

Am observat ca punctele de conexiune intre componente sunt marcate cu un mic punct albastru , insa nu-mi dau seama daca pinul din partea de sus a R26 e lasat neconectat

O posibila eroare este inversarea intrarilor in AO ce se ocupa cu reglajul tensiunii (U2), pe schema de principiu intrarea neinversoare este conectata la iesirea stabilizatorului, in timp ce pe schema finala este inversata situatia

Diodele D11 si D12 sunt corect montate in schema?

32573018024_d74190a1d6_b.jpg

Edited by baldovica

Pinul de sus al trimerului R26 este conectat la conexiunea groasa de curent mare.
Pe toate schemele din topic, intrarea pozitiva (+) a circuitului U2 este conectata la potentiometrul de reglaj al tensiunii. 
Diodele D11 si D12 sunt montate corect si trag curent spre masa, ca sa controleze tensiunea de iesire.

@gsabac

Buna ziua, se poate detalia schema  instrumentelor digitale cu 4 digiti ?

Par foarte utile si pentru a imbunatati o sursa deja existenta.

Multumesc.

Edited by poiu00

Instrumentele au de fapt 5 cifre si nu se pot reproduce decit daca aveti modulele din urmatorul topic:

http://www.tehnium-azi.ro/topic/6189-voltmetru-electronic-din-balan??-electronic?-de-c?nt?rit-alimente/

Alt mod este cumpararea de la firmele de profil

28091.jpg

Costa numai 9 lei la Mivarom si se gasesc si la alte firme.

@gsabac

• Like 1

Astea mici nu sant prea precise, plus ca ce am eu are virgula fixa deci o singura zecimala.

Nu am acces la balante electronice, pacat, chiar imi plac acele voltmetre.

Exceptional de frumoase, multumesc pentru raspuns.

Chiar daca voltmetrele digitale iti ofera o citire mult mai facila si rapida, am optat pentru folosirea unui instrument analogic, ca indicator pentru tensiune si curent

Schema prezentata e deja "modulara", dar eu am decis sa o impart si mai mult, pentru asta am ales sa construiesc pe un cablaj separat partea de operationale si masurare curent/tensiune.

O sa folosesc niste mici relee pentru a inlocui comutatoarele S2 si S3, iar pentru comutarea gamelor de curent, probabil ca niste MOS-FET-uri , asa cum a propus Dl Gsabac.

post-26014-0-31057300-1489790480_thumb.jpg

post-26014-0-49816700-1489790502_thumb.jpg

stiu ca e de-abia octombrie, dar am mai avansat 2 mm

;)

post-26014-0-09360400-1507554642_thumb.jpg

post-26014-0-85210300-1507554648_thumb.jpg

• Like 1

Frumoasa lucrare, cu imbunatatirea comenzilor cu cele 2 relee si circuit meserias foarte mic si versatile.

In final v-ati hotarit la instrumente clasice cu ac indicator?

Spor in continuare !

@gsabac

Acest proiect l-am inceput mai mult din placere, si nu dintr-o stricta necesitate, motiv pentru care tin si la "impresia artistica" pe care o va da imaginea finala.

Pentru imagine, cred ca un instrument clasic cu ac, de dimeniuni generoase, ar contibui la marirea notei finale, pentru o sursa la fel de clasica.

Pana acum am 2 optiuni, ambele instrumente provin din targul de vechituri.

Sursa reglabila este inca functionala, si parca nu m-as indura s-o stric, iar aparatul de masura, are instrumentul parca -totusi- prea mare :D, dar este construit pentru functionare in pozitie verticala, in ambele cazuri va trebui sa refac scala, deasemeni nu cunosc parametrii nici unuia dintre instrumente (nu le-am desfacut)

post-26014-0-54225300-1507567670_thumb.jpg

post-26014-0-98479800-1507567683_thumb.jpg

Edited by baldovica

Daca se poate si citeva date despre cutie, transformator, diode si ansamblul tunelului de racire.

@gsabac

Edited by gsabac

Am continuat constructia stabilizatorului cu releee unde am prezentat panoul cu voltmetrul si ampermetrul, scale 0-25V si 10A si 0-50V si 5A

image.png.2b2646e41fde3a923c98cc2f533016ba.png

Am folosit 2 transformatoare de din UPS-uri, unul de 800W si unul de 1200W, dupa ce am descoperit care sunt infasurarile si ce tensiuni au.

Traful din UPS-ul 800W are 2 infasurari secundare in paralel de 6,8V in gol cu sirma de 2mm. Am separat infasurarile si cind sa le lipesc terminale, am descoperit

ca sunt fire de aluminiu, pe care nu stiu cum sa le lipesc cu cositor dar pot fi prelungite cu cleme cu suruburi.

Dupa mine traful scoate maximum 300W in regim continuu, are un curent de mers in gol de 110mA si tolele se incalzesc in gol la 50 de grade.

Traful celelalt are 4 infasurari in paralel de 7,7V in gol, sirma de 2,2mm de cupru, pe care le-am conectat in serie, 108mA in gol si tolele sunt reci fara sarcina.

Pentru noul redresor stabilizat am construit 4 relee miniatura cu contacte de argint si am conceput scheme noi de comutare a prizelor si de reglaj,

aceasta deoarece potentiometrii cu 10 ture 0,1% disponibili sunt de 1K si nu rezista la tensiunea de 50V ca in vechea schema.

Asa arata acum.

861165041_stabilizatorfata.thumb.jpg.651c7d17f147e8ababd572d3fb24c17a.jpg

Releele manufacturate acasa.

relee.jpg.e633e65f0a8cf488f555a1f5c090c069.jpg

@gsabac

Edited by gsabac
  • Like 2

Detalii din componenta releelor.

1776413163_releedetaliu.png.6c17770c6076ebe6480b7aea0569812e.png

O schita de schema pe care o voi folosi la comutarea automata a prizelor de tensiune.

1768955546_Redresoriprimarisicomutareatensiunilor.thumb.png.ee82c5409ff9901652f90e18c2f48855.png

@gsabac

Edited by gsabac
  • Like 2

Realizarea practica testata arata ca in poza.

1380369961_Radiatorsicomutator.thumb.jpg.4692f8167b2b30d1d35c81c23845b752.jpg

Am facut un test real cu radiatorul din poza la 32W putere disipata, 16V si 2A, in aer, pozitie verticala, cu partea de jos la 1cm fata de masa de proba.

Tranzistorul este montat cu izolator de mica si pasta siliconica si am masurat temperatura capsulei tranzistorului de 85 de grade si a radiatorului in medie de circa 75 de grade,

mai cald in mijloc si mai rece spre margini.

Temperatura jonctiunii rezulta din calcule, tranzistorul are 1,20C/W deci la 32W jonctiune se supraincalzeste cu 1,2*32, circa 40 de grade si in total face 85+40= 125 de grade.

Deoarece tranzistorul suporta 200 de grade pe jonctiune, valoarea obtinuta este foarte buna, cu observatia ca radiatorul frige.

Schema va avea in total 4 tranzistori si 4 radiatoare, in total se va disipa 128W, atit cit rezulta maxim din comutarea tranzistorilor pentru maximum 10A la iesire.

@gsabac

• Like 2

Am asamblat la "rosu" stabilizatorul si arata ca in poze.

1094138017_Stabilizator50V-10Afata.jpg.81e5a8640364b0c35fe5cee770cfa69a.jpg

Dupa cum se observa am scos radiatorii in exterior pentru a elimina un eventual ventilator, care induce neplacerile de rigoare. Pe fata am montat manere,

iar pe spate si pe burta, puferi distantieri. Tensiunea si curentul se pot citi cu precizie fie de pe diviziunile vernier (1000) ale butoanelor sau pe voltmetru si ampermetru.

Pentru cablajul conexiunilor tranzistorilor de pe radiatori, am folosit conductori izolati cu plastic si introdusi in tub de teflon pentru a rezista la temperatura radiatorilor,

iar rezistentele de echilibrare si de protectie sunt montate pe circuitul care protejeaza tranzistorii.

921138547_Stabilizator50V-10Avederedesus.thumb.jpg.0d0858d636bc959af42f06596cd595af.jpg

Puterea totala disipata cu 4 tranzistori 2N3773, fiecare pe un radiator de 400cm2 pe o fata, la o temperatura rezonabila a radiatorilor, este de circa 160W.

Daca nu se folosesc relee pentru comutare se poate obtine un curent maxim in regim stationar de 160W/55V, adica circa 3A.

In cazul folosirii unui releu, cu o singura priza pe transformator, se poate obtine 6A si cu 4 releee se poate depasi 10A, caz in care transformatorul

ar trebui sa fie de circa 800W.

In continuare proiectez circuitul stabilizatorului si acum spre sfirsit am remarcat ca partea cea mai complexa este cablajul si dispunerea conectoarelor interne.

@gsabac

• Like 3