Jump to content
gsabac

Sursa performanta de laborator cu 2 moduri de lucru: 25V/10A sau 50V/5A

Recommended Posts

va salut, am inceput sa proiectez cablajui (cablajele) pentru aceasta sursa dar nu ma lasa timpul ca sa le mai termin,  vreau sa schimb partea de comutare a prizelor de la trafo, o sa incerc direct din procesorul panelmetrului

Dupa mine este o problema comanda cu microcontroller, atunci cind programul o ia prin

"b?l?rii" tensiunea este necontrolabila si se poate face chiar 50V.

O problema este si masa de masura, pentru voltmetru este borna negativa iar pentru

ampermetru borna pozitiva, deci cum veti face ?

@gsabac

Edited by gsabac

mai apare o "masa" separata ,sursa o las ca in schema,  pun sunt pe minus si tensiunea o masor fata de minus, alimentare separata pentru panelmetru, controlerul va comanda doar comutarea prizelor, startul trafo mare si ventilatorul, am niste trafo capsulate de doar 2 cm inaltime cu 2x12v/500ma pentru va-metru

Trebuie sa ne intelegem pe schemele explicative:

post-24607-0-79146800-1486407095_thumb.jpg

Masurarea curentului se face prin masurarea tensiunii, cu borna pozitiva spre transistor.

post-24607-0-57083600-1486407115_thumb.jpg

Masurarea tensiunii se face cu borna negativa la masa.

Deci Dvs. unde puneti alimentarile si polaritatile instrumentelor de masura. Va rog sa desenati

pe scheme, caci pe vorbe se pot strecura greseli.

Nu mi-ati raspuns ce se intimpla cind microcontrollerul iese din program ?

@gsabac

controlerul nu mai afisaza si nu mai schimba prizele, nativ este comutata cea mai mica priza, o sa fac si un desen dar acum n-am timp, tensiunea va fi pozitiva si curentul negativ, o sa-i schimb indicatia din amplificatorul de sunt

Si eu "m-am apucat" de constructie, primul pas fiind strangerea componentelor. Transformatorul provine tot dintr-un UPS, pe care l-am demontat pentru a refolosi miezul si carcasa bobinajului. O sa incerc un calcul innaintea rebobinarii.

Se poate functionarea circuitului de eliminare a rezistentei bornelor/firelor de conexiune la sarcina?!

Da se poate, voi posta in curind..

Am testat 2 transformatoare de UPS, unul de 600W si celalat de 800W.

Transformatorul din UPS-ul Mustek de 600W arata asa:

post-24607-0-25032200-1486448584_thumb.jpg

Tola E12,5 (cu fereastra putin mai lunga) sectiune 12,5 cm patrati, primar 3*0,8mm secundar 0,4mm.

Alimentat invers la 230V are la iesire 2 x 8V la o putere estimata de maximum 120W.

Deci are tensiune mica si puterea prea mica fiind necesari 180W pentru 5A si 360W pentru 10A. 

Ca o concluzie, transformatorul de UPS este facut sa debiteze puterea de 600W doar citeva

minute sau zeci de minute la sarcina mai mica.

@gsabac

Edited by gsabac

Am vrut sa intreb daca se poate explica functionarea circuitului de eliminare a rezistentei bornelor de conexiune. Asa arata transformatorul pe care intentionez sa il rebobinez32381539500_e820a75298_b.jpg

32381538940_563373a24f_b.jpg

31918497594_0cd65e367d_b.jpg

Edited by baldovica

Pachetul de tole este un fel de E18 cu grosimea supradimensionata si sectiunea de circa 24 cm patrati.

Rezulta o putere de circa 380W.

Dupa calculele mele nici bobinajele pentru 25V nu intra in fereastra.

Principiul de reducere este acelasi ca la o functionare normala, unde se ajunge sa se scada "rezistenta" tranzistorilor

de mii de ori.

@gsabac

Edited by gsabac

A sosit schema expres.

Am eliminat facilitatile de reducere a rezistentei ohmice a conexiunilor externe.

Sunt sigur ca o sa foloseasca.

Circuitele operationale pot fi si LM741 (orice xx741) iar potentiometrii de reglaj pot fi si de alte valori decit cele din schema,

cu recalcularea generatorilor de curent aferenti.

@gsabac

post-24607-0-10467900-1486489549_thumb.jpg

Edited by gsabac

Sa urm?re?ti ?i tensiunea alternativa maxima comutata, eu am cam 2 kg de relee auto de genul ?la dar nu comuta mai mult de 15vol?i curent alternativ ?i m-am axat pe ni?te relee de la Finder

• Like 1

Buna postare si eu am cautat dupa aceea vreo referinta la comutarea in CA si nu exista. Pentru CC avem curbele:

post-24607-0-79708400-1486567114_thumb.jpg

Dupa mine ar fi bun daca ar comuta CC.

@gsabac

Edited by gsabac

Relee le despre care vorbeam sunt Omron ?i sunt folosite la module auto, ?nchideri centralizate ?i alte comenzi, dup? DS pot comuta 30a ?n cc ?i ca ?i tensiune cc de 30a ?i ca de 15vol?i, toate care le am sun noi, nelipite

In aparatul initial am folosit un instrument analogic de 100uA, cu scala de 120mm, atit pentru masurarea tensiunii cit si a curentului.

Varianta actualizata afiseaza simultan tensiunea si curentul cu 2 instrumente numerice de 4 cifre.

Acestea nu au intrarile de masura separate galvanic fata de sursa de alimentare, de aceea am fost nevoit sa introduc un convertor, care are urmatoarea schema:

post-24607-0-05241300-1487579500_thumb.jpg

Acesta realizeaza 2 tensiuni separate de 4,3V care se folosesc pentru alimentarea voltmetrului si ampermetrului iar fiecare consuma maximum 10mA. Circuitul arata asa:

post-24607-0-62086600-1487580142_thumb.jpg

Panoul frontal intern cu instrumentele in functiune:

post-24607-0-90384600-1487580235_thumb.jpg

Se pot citi tensiuni si curenti cu 4 cifre semnificative. 

@gsabac

Edited by gsabac