Sari la conținut

Modificare sursa de tensiune reglabila

Postări Recomandate

Desigur este bine cum ati comunicat cu noile tensiuni ale diodelor zener. Postez schema cu noile valori;

post-24607-0-88573000-1476035064_thumb.png

Trebuie observat ca ultima priza este 40V, deci cum se obtin cei 50V la iesire ?

Nu cumva mai trebuiesc redistribuite tensiunile de comutare pentru o priza de 60V ?

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 48
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asa vad si eu, daca se foloseste o tensiune de 45V, se obtine la 3A si 4700uF un minim de tensiune continua de 54V.

Daca tensiunea retelei scade cu 10% rezulta 49V din care se poate stabiliza mai putin de 45V. In concluzie tensiunea

din secundar la priza cea mai mare trebuie sa fie de 50V. Atunci prizele distribuite uniform ar fi la 17V si 34V iar 

comutarile de tensiune continua reglate pentru 17V si 34V. Zenerul Z1 de 15V si Z2 de 27V.

Puterea maxima disipata pe transistor in acest caz va fi de 60W, deci nu merge un singur 2N3055 si trebuiesc

doi tranzistori si 2 radiatoare ca acelea prezentate de @VPreda, sau mai mari.

@gsabac

Link spre comentariu

Dupa 33 de postari ar fi cazul ca userul @VPreda sa deseneze o schema completa si sa o posteze pentru verificari.

Daca nu stiti sa desenati intr-un program de proiectare a circuitelor electronice, faceti o compilare de imagini in Paint,

dupa schema Dvs. si a lui @miron1947 cu ultimele versiuni de valori. Puteti desena foarte frumos aceasta schema

si de mina, pe o coala alba de hirtie si sa o fotografiati ca sa iasa imaginea clara.

Pentru a construi aceasta sursa este nevoie de experienta, Dvs. ce ati mai construit si ce aparate de masura aveti ?

Mai tineti cont si de urmatoarele:

- tensiunea de iesire poate ajunge la 60V la reglajul din potentiometru;
- trebuie si un reglaj fin de tensiune, pentru a obtine precizie;
- curentul reglat depinde foarte mult de temperatura si de tensiunea retelei electrice;
- nu are comutator de retea si sigurante fuzibile de protectie.

Si dupa ce faceti modificarile indicate, recalculati sau efectuati urmatoarele:
- montati un radiator pentru 3W la driver;
- mariti condensatorul de filtraj la minimum 4700uF, la tensiunea de 100V;
- schimbati redresarea dubla alternanta cu redresarea in punte, care sa reziste la 3A curentul mediu redresat;
- folositi un transformator de retea cu o putere minima de 250W.

Ca model de radiator puteti va puteti inspira dupa redresorul realizat de mine pentru un redresor:

Click pentru marire.

post-24607-0-93207100-1476112831_thumb.jpg

Ca tranzistori de putere am folosit 2 tranzistori 2N3773 care ofera siguranta in functionare.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Atunci am sa alimentez si 723 si 324 dintr-un stabilizator separat  sa nu mai fie probleme cu reglajul tensiunii si curentului  . N-am facut inca transformatorul   n-am tole decat pentru  16,4 cmp o sa lucrez cat mai  ingrijit sa aiba randament cat mai bun si la sfarsit o sa-i fac o proba sa vad la ce consum se incalzeste cat de cat acceptabil . La redresare , filtraj, sigurante m-am gandit sa le modofic de prima data . Am sa revin cu o schema redesenata .

Link spre comentariu

post-36783-0-93427400-1476205503_thumb.pngAm analizat mai bine prima  schema pe care am gasit-o si mi-am dat seama ca mai bine modific schema aia de pe constructii electronice.ro de 0-30v 5a sa scoata 0-50v si limitarea de curent  sa o reglez la  cat imi da voie transformatorul. Ce valori trebuie modoficate ca  sa ii mai maresc tensiunea maxima la iesire si as vrea sa ii pun si un led sa imi indice cand sursa intra in protectie . Multumesc domnului Miron pentru schema de comanda a releelor.

Editat de VPreda
Link spre comentariu

@VPreda, solutia de alimentare a circuitului LM723 cu diode zener este foarte buna.

Pentru rezolvarea functionarii  la tensiune mare va propun un circuit inedit extern ca in poza:

post-24607-0-47622700-1476205462_thumb.jpg

Cu aceasta modificare, schema redresorului poate functiona la tensiunea de 60V sau mai mare. Tranzistorul 2N5551 costa 1 leu si merge la 160V. 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

attachicon.gif0-30v 5a.pngAm analizat mai bine prima  schema pe care am gasit-o si mi-am dat seama ca mai bine modific schema aia de pe constructii electronice.ro de 0-30v 5a sa scoata 0-50v si limitarea de curent  sa o reglez la  cat imi da voie transformatorul. Ce valori trebuie modoficate ca  sa ii mai maresc tensiunea maxima la iesire si as vrea sa ii pun si un led sa imi indice cand sursa intra in protectie . Multumesc domnului Miron pentru schema de comanda a releelor.

Decit sa modificati scheme care nu se potrivesc, mai bine alegeti una cu performantele dorite de Dvs.

@gsabac

post-24607-0-95470200-1476370635_thumb.jpg

Link spre comentariu

Numai ca n-am gasit nicaieri integratul tl 081 . Am gasit eu alta schema am sa-i pun 2 2n3055 in paralel dar cum sa-i fac limitarea de curent reglabila

The-circuit-diagram-of-0-50V-3A-Variable

Editat de VPreda
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock