Sari la conținut

Postări Recomandate

Vind osciloscop artizanal dintr-un cardiograf RFT. Functioneaza pina la 20KHz, are alimentare proprie la 230V, si reglaje de stralucire, astigmatism, nivel, sincronizare si doua trepte pentru baza de timp.

Pretul este de 50 de lei plus transportul prin Posta Romana, cam 10 lei. Tubul este performant si se preteaza la constructia unui osciloscop mai bun.

Va rog trimiteti eventualele raspunsuri prin mesageria personala.

@gsabac.

post-24607-0-91909600-1475777958_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept in continuare oferte la 100lei plus transport. Am pus in vinzare aparatul si pe OLX,

ca sa gasesc un amator constructor pasionat, care sa modernizeze acest osciloscop.

@gsabac

post-24607-0-74001300-1476691389_thumb.jpg

post-24607-0-69216200-1476691412_thumb.jpg

post-24607-0-87224800-1476691432_thumb.jpg

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Acum 10 zile era mai ieftin, ce repede i s-a dublat valoarea.

Partajează acest post

Link spre post

De fapt am marit pretul ca sa atrag atentia asupra continutului. Valoarea este inestimabila pentru cine are nevoie de el

sau este pasionat de acest tip de constructii. Mai mult decit banii obtinuti pe el ma intereseaza un electronist amator

care sa il preia si sa il modernizeze sau sa il foloseasca.

Se poate cadea la pace cu pretul sau cu componente la schimb daca este cineva interesat.

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Revin cu un pret de 50 lei pentru livrarea in Bucuresti- Soseaua Giurgiului-Drumul Gazarului, parcare Magazinul Lidl.

Donez aparatul tot pentru Bucuresti, unui user pasionat care deseneaza de mina o schema simpla de osciloscop cu  tubul B7S4, cit de cit realista si imi trimite mesaj personal, MP pe forum.

Adaug in acelesi conditii pentru osciloscopul in constructie cu tubul D13-27GH.

post-24607-0-63210200-1487663662_thumb.jpg

Tubul este nou cu soclu si are diametrul de 13cm si fata plata.

post-24607-0-11991800-1487663783_thumb.jpg

Succes la continuarea constructiei !

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Tubul D13-27 s-a dat

Ramine oferta cu B7S4

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Revin cu ambele oferte.

Un proasp?t pensionar ?i-a dat seama c? nu o s? poat? s? construiasc? ?i s? finalizeze

un osciloscop ?i a renun?at, pe ultima "suta de metri".

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Osciloscopul cu tub B7S4 s-a vindut.

A ramas osciloscopul in constructie de la postarea #5, cu tubul D13-27GH cu fata plana si sasiul mecanic.

Are circuitul de polarizare a tubului cu potentiometri de reglaj, tub la care trasa lumineaza bine si se focalizeaza.

Are alimentator intern care livreaza:

......+/- 19V pentru a fi stabilizati la +/-12V, la 1A;

......+/-11,3V pentru  +/-5V, la 1A;

......+174V pentru consum 34mA;

......+305V pentru reducere la 250V filtrate si 15mA;

.....6,3V pentru alimentarea filamentului CRT izolat la 2KV;

.....+1500V filtrat pentru anodul postaccelerare;

.....-1500V filtrat pentru catod si schema de polarizare a tubului;

Alimentarea se face de la retea si are cablu de alimentare.

Pret 50 de lei sau donez aparatul pentru Bucuresti, unui user pasionat care deseneaza de mina

o schema simpla de osciloscop cu  tubul D13-27GH, cit de cit realista si imi trimite mesaj personal, MP pe forum.

@gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pentru gazduire, ambele osciloscoape s-au vinut la useri priceputi si pasionati sa construiasca un osciloscop.

La osciloscopul german am adaugat si o sonda cu crocodil si clips de 1,5 metri.

@gsabac

Partajează acest post

Link spre post

De fapt am marit pretul ca sa atrag atentia asupra continutului. Valoarea este inestimabila pentru cine are nevoie de el

sau este pasionat de acest tip de constructii. Mai mult decit banii obtinuti pe el ma intereseaza un electronist amator

care sa il preia si sa il modernizeze sau sa il foloseasca.

Se poate cadea la pace cu pretul sau cu componente la schimb daca este cineva interesat.

@gsabac

Mult respect pentru astfel de oameni care incearca sa aprinda pasiunea in tineri! 

Pe vremea cand a inceput sa-mi placa electronica, un astfel de osciloscop era mult mai mult decat un lux si nu mi-l permiteam.

Pentru acest lucru, ofer si eu un cardiograf cu tub B7S4, identic cu cel din acest anunt si inca un proiect, inceput acum vreo 20 de ani, dar nefinalizat nici pana in zilele noastre, cu un tub 8L029 V sau B, nu mai stiu, cel cu alimentare anodica de 2000V. Si mai am un tub englezesc cu ecran dreptunghiular cu diagonala de 13 cm, sa-l caut sa vedem si cum ii spune, cu un mic defect, o fisura la unul din picioruse, dar nu a luat aer.

Toate astea as dori sa le ofer unor amatori ce doresc sa-si construiasca un osciloscop. Pretul? Valoarea lor este inestimabila pentru unii, asa ca le voi face cadou, cu singura conditie ca doritorii sa le ridice personal din zona Garii de Nord din Bucuresti.

Imi cer scuze Domnule Gsabac ca am dat buzna in topicul dumitale, dar aici poate mai gasim amatori!

Mai multe amanunte, fie aici, fie pe mesageria privata.

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Pentru ca domnul Gsabac mi-a recomandat in privat sa pun ceva poze cu obiectele din postarea anterioara, postez aici proiectul cu osciloscopul cu tubul 8LO29V si cu tubul D13/471GH. Momentan, carcterograful este pus bine (asa de bine, ca trebuie sa mai caut, dar va asigur ca este si el pe aici!), dar este identic cu cel postat mai sus de initiatorul topicului.

Proiectul vechi cu 8LO29V

https://drive.google.com/open?id=0B7IaCBilzDXeQVZXd3E4UHBPZWs

Tubul G13/471GH

https://drive.google.com/open?id=0B7IaCBilzDXeOFl0WnhDYVAyNHc

Praful prezent pe vechiul proiect are o istorie, hai sa spun, haioasa! In 2002 m-am casatorit si m-am mutat in Bucuresti. M-am lasat de electronica si am aruncat 99% din ce agonisisem in decursul anilor. Proiectul asta a ramas la maica-mea si l-am gasit dupa ani, in cotetul gainilor! L-am luat, l-am dus la socri si l-am depozitat in garaj.

Intre timp electronica a redevenit o pasiune, dar numai sursele in comutatie si, intre timp, am capatat doua osciloscoape analogice. Vreau sa aduc o bucurie unui pasionat ce vrea sa realizeze un osciloscop donanad acest proiect nefinalizat.

Schema este dintr-o carte de pe vremea raposatului, nu stiu care, aveam niste copii xerox ale articolului, nu le mai am, dar cu ajutorul colegilor de forum aflam care este.

Nu stiu cum mai functioneaza dupa 20 de ani. Avea trasa, comenzile asupra spotului functionau, amplificatoarele si baza de timp lucrau si ele, necalibrate, ce-i drept si nu avea atenuatoarele pe axa Y si comutatorul pentru dublu-spot.
Eventualului doritor, as putea sa-i realizez, sau sa-l ajut sa realizeze, sursa de inalta tensiune, cea de acum 20 de ani nu a fost realizata cum trebuie, dar atunci aveam alte cunostinte in domeniu! Free, bineinteles!

Va astept sa ma contactati!

Editat de ciby
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Datele tranzistorilor RFT din osciloscop

@gsabac

post-24607-0-54873900-1523461110.jpg

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Trebuie sa anunt ca deja sunt doua cereri pentru cardiograf. Deocamdata este rezervat userului @remus68, primul venit, primul servit. 

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Poze reale cu cardiograful:

20180412_202809ed691.jpg

20180412_2027501813e.jpg

20180412_2026300193a.jpg

20180412_2026563258c.jpg

Dupa cum se vede, praf si mizerie din plin. Vreo doua semireglabile sunt defecte, lipseste comutatorul bazei de timp (gaura din dreapta sus). In rest e cam intreg. 

@remus68, te rog sa-mi spui daca il impachetez si ti-l trimit. Daca nu, va merge la Dl Nardu.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc frumos pentru oferta! Se poate impacheta si astept coletul oricand este posibil.

Editat de remus68

Partajează acest post

Link spre post

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.