Sari la conținut

Postări Recomandate

Cardiograful a plecat la @remus68.
@nardu, nu ma grabesc sa-ti trimit proiectul acela vechi pentru ca vreau sa scot de prin unghere (oare pe unde o fi?) o cutie cu comutatoare. Stiu ca aveam unele romanesti cu multe sectiuni, bune pt baza de timp si atenuator, pe care le-as pune in colet. Poate iti vor fi de folos. Si daca mai ai nevoie de ceva, spune, poate gasim. Si am citit ca astepti un raspuns de la Adelectrocom referitor la nu stiu ce cablu, eu lucrez aproape de ei, ma pot interesa personal, daca doresti!

Editat de ciby
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;   @ciby  Iti multumesc!

Nu este nici o graba. Comutatoare da, asta chiar ma incanta. Stau prost la capitolul asta. Am o rugaminte: faci putin "sport" demonteaza traful, atarna greu...la buzunar! Pui etichete cu tensiunile pe firele de la traf, daca mai stii; vad ca ai marcat ceva pe sasiu in dreptul regletei.

Refer cablu coaxial RG174 de la Conex, a primit raspuns ca este litat. Nu e bun

Intrebarea/ cerinta este:

--------------------------------------------------------------------------------

Doresc sa cumpar Cablu coaxial RG174 :
Imi trebuie cateva precizari pentru ambele:
1. Daca sunt cu firul central SOLID, criteriul esential.
2. diametru fir central ? (mm, AWG)
3. diametru exterior (peste invelis) ?
4. Material izolatie interior teflon sau polietilena ? Daca aveti datasheet, ar fi bine .
5. Inteleg ca vindeti si la metru; exista o conditie la minim ? Sunt interesat de cca 5-10m

In imagine aveti sugestiv ce intreb: https://tinyurl.com/y93nxsv5

------------------------------------------------------------------------------

Eu folosesc numai "inima", fir solid, AWG24-25 ( ?0.4 - 0.55 mm), izolatie teflon sau polietilena ( astea rezista la min1 kV ),  izolatie ?=1.5 - 1.7 mm.
Poate aveti altceva din cablu coaxial sa corespunda la asa ceva.

post-2883-0-10712600-1524085330.jpg

-------------------------------------------------------------------------------

@Nardu

Partajează acest post

Link spre post

Dimensiuni pachet tole: 89x75x35

Dimensiuni traf cu tot cu bobinaj: 89x75x70

Infasurari:

Primar: Albastru - Albastru, cu priza pentru 110V

Secundar1: Galben - Galben - 7V

Secundar2: Verde - Verde - 170V

Secundar3: Rosu - Albastru - Rosu 17,5V - 0 - 18V

Toate tensiunile au fost masurate fara sarcina. Nu am masurat tensiunea de retea, dar traful a fost proiectat initial pentru 220V ~, tensiune in primar.

Despre cablu: Nu am avut timp sa ma uit, dar nu stiu sa am ceva cu fir central solid, cu exceptia unor cabluri de inalta pt. TV, care de fapt nu sunt ecranate ci au doar o camasa de PVC peste firul izolat cu teflon si lungimi infime, 0,5m.

Si nu inteleg de ce vrei neaparat sa izolezi infasurarea de filament prin camasa cablului, cand poti izola toata infasurarea fata de celelalte cu banda Kapton sau altceva si atunci nu se mai pune problema firului folosit.

Editat de ciby

Partajează acest post

Link spre post

Tubul G13/471GH si osciloscopul construit de @ciby ma intereseaza, daca @Nardu nu il doreste

si as dori sa aflu care este pretul sau conditiile de livrare.

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

@ciby, renunt la osciloscop in favoarea @gsabac.

Cu comutatorii insa, sa nu ma uiti!

@Nardu

Editat de Nardu

Partajează acest post

Link spre post

Am preluat tubul D13-451GH de la @ciby si un ecran confectionat exceptional de bine din fier moale, care este foarte bun.

La testele de vid rezultatul este perfect, filamentul se inroseste normal, spirala de accelerare nu este intrerupta si are 150 Mohmi.

Deasemenea bobina de rotatie a spotului este buna, are 700 ohmi si i-am conectat 2 fire de trafolita cam de 40 cm.

Am sa folosesc terminalele unui conector de calculator, dupa ce lustruiesc pinii tubului CRT cu smirghel fin.

@ciby multumesc.

Partajează acest post

Link spre post

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.