Sari la conținut

Generator de semnal PCGU1000 Velleman


Postări Recomandate

Am achizitionat de pe ebay un generator de semnal PCGU1000 fabricat de Velleman de la un neamt. Mi-a spus ca a desfacut pachetul doar sa-l incerce, iar la intrebarea mea daca functioneaza corect, mi-a raspuns ca da.

Am primit pachetul, am bagat in priza alimentatorul(tensiune verificata de 9,8V), am alimentat generatorul si am avut prima surpriza: led-ul de ON/READY nu s-a aprins.

Am conectat generatorul la PC printr-un cablu USB, moment in care a fost detectat de claculator. Am instalat programul PcLab2000SE_v4_05, precum si driverele pentru WIN7. Am pornit programul, dar mi-a aparut urmatorul mesaj:

"No function generator response. Please make sure that the USB cable is conected. If conected: Disconnect and reconnect the USB cable.

Program will be closed." 

Cand verific PCGU1000 Properties/General, apare urmatorul mesaj:

"Windows cannot verify the digital signature for this device. A recent hardware or software change might have installed a file that is signed incorrectly or damaged, or that might be malicious software from an unknown source.(code 52)".

Nu functioneaza generatorul sau sunt eu prea fraier si nu stiu sa-l instalez(program+drivere)? E foarte posibil sa fie a doua varianta, caz in care va rog sa-mi dati ceva idei... Asta inainte de a-l lua pe neamt la bumbaceala   :whistling:

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/6292-generator-de-semnal-pcgu1000-velleman/
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

buna seara 

A trecut ceva timp de cand a-ti postat si poate a-ti rezolvat intre timp

in principiu se intampla de la drivere

si inca ceva , sa aveti instalat inainte net. framework 4.0 , in functie de performantele calculatorului se poate urca mai sus 

Poate ajuta 

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/6292-generator-de-semnal-pcgu1000-velleman/#findComment-69703
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock