Sari la conținut
alex77

Sirena sau ceas digital?

Postări Recomandate

Revin cu solicitarea atasarii unei lucrari deja acceptate de juriu, pentru o apreciere cat de cat corecta a nivelului cerut.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu mi-am ales lucrarea.Nici nu stiu de unde sa incep.Care e mai usoara la nivel de pregatire?Sirena,ceasul digital sau termostatul?

Partajează acest post

Link spre post

In ordinea crescatoare a complexitatii, sirena, contorul(nu este ceas, chiar de unde ati luat schema http://www.electro-tech-online.com/threads/help-with-project.21288/ scrie counter, deci numarator), termostatul.

Editat de miron1947

Partajează acest post

Link spre post

Daca as face de unul singur aceasta lucrare fara ajutorul  profesorului cum ar trebui sa procedez?Mai intai iau placa si o corodez sau ii fac schita?

Partajează acest post

Link spre post

Mai intai iau placa si o corodez sau ii fac schita?

Cum sa o corodezi daca nu-i faci schita prima data?

Pasii sunt cam acestia:

-se ia una bucata hartie cu patratele si dupa schita se aseaza piesele pe aceasta iar apoi se insemneaza fiecare piesa cu un creion si se deseneaza traseele

-se aseaza hartia pe fereastra si se face din nou schita "in oglinda"(daca ai hartie de calc merge si mai usor caci este transparenta si dupa desenarea schemei nu trebuie decat intoarsa pe partea cealalta pentru a vedea schita "in oglinda")

-se inveleste placa cu aceea hartie avand shita "in oglinda" la vedere(in sus)

-se insemneaza piesele pe placa folosind un ciocan si un punctatator(poate fi si cui)

-se deseneaza schita pe placa mai intai cu creionul(pentru a putea sterge daca gresesti) si apoi "se acopera" tot desenul cu un marker permanent

-se corodeaza cu clorura ferica sau persulfat de sodiu(alte substante corozive nu cred ca se mai vand la liber)

-se indeparteaza markerul cu diluant(dupa care ar trebui facuta si stanarea dar nu cred ca este cazul aici)

-se gaureste cablajul

-se lipesc piesele

-se pune montajul la treaba

Succes!

Partajează acest post

Link spre post

Eu v-as recomanda relizarea sirenei, post-9-0-85561800-1472548871_thumb.jpg este simpla, deci usor de explicat functionarea, are piese putine usor de gasit si pot sa va dau un exemplu de aplcatie utila, pentru care la timpul respectiv am construit-o si anume avertizare de usa deschisa, contactul K este un releu reed actionat de un magnet de mobila montat pe usa.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

@alex77, sa va spun o poveste: Ion, necasatorit, om sarac dar chipes de cite ori se intilnea cu cineva prin sat, 

i se propunea cite o fata de sotie. Sarac el, dar bogat cu duhul se gindea in sinea lui; toata lumea imi ofera 

o sotie dar o vaca nu imi da nimeni !

La fel si cu noi, va oferim deocamdata idei, adica "sotia", dar daca alegeti sa construiti sirena propusa de @miron1947,

va donez si va trimit prin posta componentele necesare si un circuit imprimat pe care puteti sa construiti prima Dvs. lucrare.

Pentru inceput ar fi bine sa lucrati pe o placa de circuit imprimat cu buline, apoi sa realizati circuite imprimate prin corodare.

Acum a venit rindul sa va intreb: aveti ciocan de lipit, multimetru, sirme de conexiuni si fludor, stiti sa lipiti cu cositor sau

toate aceste lucruri le realizati in laboratorul scolii ? Puteti realiza acest circuit pina incepe scoala, daca sunteti hotarit.

Succes !

@gsabac

Editat de gsabac

Partajează acest post

Link spre post

Eu v-as recomanda relizarea sirenei, attachicon.gifSirena.JPG este simpla, deci usor de explicat functionarea, are piese putine usor de gasit si pot sa va dau un exemplu de aplcatie utila, pentru care la timpul respectiv am construit-o si anume avertizare de usa deschisa, contactul K este un releu reed actionat de un magnet de mobila montat pe usa.

Da, cu o sirena electronica am inceput si eu. Ce vremuri !!! 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.