Sari la conținut

Statie de lipit Weller Wecp 20!

Postări Recomandate

@Mr.N, toti cunoastem aceste scheme de WECP-20, sursa indicata si multe altele.

Problema este daca schemele sunt originale sau daca sunt proiectate si realizate de firme pentru substituire.

Referitor la schema desenata de mina ati ridicat-o personal dupa o statie Weller, este de incredere ?

@gsabac

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat aceasta, deoarece la sfirsitul prezentarii statiei Weller WECP-20,

din http://remotesmart.w.../weller-wecp-20, este prezentata cartea de service, in care este

alta schema cu alte circuite integrate. Sa fie oare vorba de mai multe versiuni originale ale

acestei statii de lipit Weller ?

@gsabac

Link spre post

Intradevar,documentatia pusa de Mr.N am gasit-o si eu...

Intre timp am luat in calcul si cumpararea unui letcon weller chiar daca este mai scump insa modelul la care m-am uitat vad ca are doar 3 pini la mufa de legatura iar statia are 5 pini in soclu.

La fel si in documentatie se specifica 5 pini la mufa letconului.Ma tem in cazul in care ma hotarasc sa cumpar sa nu il iau si sa nu fie compatibil  :smile:

L-am selectat in functie de tensiune si putere...

http://ro.farnell.com/weller/tcp-uk/soldering-iron-50w-24v-1-2m/dp/1712857

Cineva imi spunea ca foloseste aceasta statie cu un letcon Weller LR 21 si merge chiar si cu Weller WSP 80.

Link spre post

In documentatia Weller se spune explicit despre senzor ca este construit cu un fir de platina cu rezistenta de 22 Ohm.
Asa se explica si stabilitatea deosebita in timp, dar si pretul.
Rezistenta specifica a platinei este 0,1062 Ohm*mm2/m iar coeficientul de variatie termica este de 0,0031 Ohm/grad.
Rezistenta se modifica cu temperatura dupa urmatoarea relatie:
Rtemp = R20*(1 + (temp -20)*coef), unde:
-Rtemp, este rezistenta la o temperatura data;
-R20, este rezistenta la 20 de grade;
-temp, este temperatura de lucru;
-coef, este coeficientul de temperatura.
Cu valori numerice avem: Rtemp = 22*(1 + (temp -20)*0,0031) = 22 + 0,0682*(temp -20)
Am dat diverse temperaturi pentru senzor si am obtinut curba variatiei rezistentei cu temperatura,

post-24607-0-15379200-1472969481_thumb.jpg

Curba obtinuta de mine este aproape identica cu aceea obtinuta de altii, din masuratori pe obiect si
 confirma senzorul cu fir de platina.
Daca se foloseste un fir de platina cu diametrul de 0,05mm trebuisc pentru 22 Ohm cam 407mm de fir,
 adica cam 44 de spire pe un suport metalic izolat cu mica sau de ceramica.
Deci variatia rezistentei cu temperatura este intre 22 OHm la 20 de grade si 56 Ohm la 450 de grade.
La un curent prin senzor de 1,2mA se obtine o variatie de tensiune de la 26,4mV la 67,2mV, care este
 folosita pentru reglajul de temperatura.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock