Jump to content
raadu

Depanare amplif. A350

Recommended Posts

Ar fi mai bine sa schimb si condesatorii dupa modulele de amplificare?? am bagat semnal direct in modul de amplificare de la ipod si se aude mult mai bine decat daca il trec prin aux...etc , si apropo de condesatori sa schimb si cei nepolarizati?? ca sa stiu sa ii fac lista omului ce sa cumpere :xmas_biggrin:

sa schimb si cei nepolarizati?

Nu cred ca este cazul deoarece nu sunt temperaturi si tensiuni mari in montaj, iar cei nepolarizati rezista mult mai bine in timp, deci doar cei electrolitici.

Ok, am sa schimb toti condesatorii electrolitici

Daca nu insemna prea mult financiar pentru Dvs. eu va sugerez sa-i schimbati si pe cei mari de filtraj din sursa, aceia sunt romanesti si nici cand erau noi nu erau grozavi, eu cand aveam alta posibilitate ii evitam.

Heh..nu e a mea...eu ii fac lista omului ce vrea bine nu asta e o are cum o tine

Un mic ajutor va rog

Stie cineva cum se regleaza corect semireglabili R433 si R435 de 2.5K de pe etajul final?....

Cei originali au fost defecti si am inlocuit cu altii noi. Nu stiu cum trebuiesc reglati corect. Un canal se aude distorsionat pe frecvente joase la putere mai mare, desi am inlocuit cei doi condensatori electrolitici de pe etaj dar si pe cei de filtraj din redresor. Am postat mai jos schema etajului final pentru o vizualizare rapida.

Multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute. O seara buna va doresc.

post-4483-0-73430200-1396292740_thumb.jpg

Ca sa efectuati un reglaj corect va trebuie sa aveti un generator de semnal si un osciloscop. Astfel, dati pe intrarea amplificatorului 1kHz sinus si duceti amplificatorul aproape de limita de saturatie. Inainte de asta asigurati-va ca cursorul celor doua semireglabile duc spre iesirea amplificatorului. Dupa aceea rotiti usor cursorul semireglabilului pana cand observati pe osciloscop ca una din alternantele amplificate (deci, pe iesirea amplificatorului) "se turteste". Reglati semireglabilul pana la acea limita cand incepe procesul "de turtire/tesire" a sinusoidei. Idem pentru cazul cu celalalt semireglabil.

Numai bine

Multumesc pentru raspuns. Am si generator si osciloscop, am sa incerc cand voi fi liber.

Am rezolvat si problema cu distorsiunile, era vorba de semireglabilul R 605 de 5Kohmi in realitate au pus de 2.5Kohmi pe circuitul de reglare a curentului de repaus. Acest semireglabil se afla pe radiator impreuna cu tranzistorul T601 de tip BC108B. Avea contact imperfect si a fost inlocuit, dar am o problema.

Cat trebuie sa fie curentul de mers in gol?......La unele scheme asemanatoare am vazut ca este in jur de 50mA. Si cred ca se masoara in serie cu colectorul tranzistorului final T601 de tip SDT.

Stie cineva cat este curentul si cum se regleaza corect?.......Pentru edificare vezi schema atasata.

O seara buna va doresc.

post-4483-0-60695200-1396471317_thumb.jpg

Edited by dfi_57